MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie Centrum Edukacji Nauczycieli podpisało porozumienie z 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Kamil Timoszuk/UMWP
Centrum Edukacji Nauczycieli zacieśnia współpracę z podlaskimi terytorialsami. Będzie ona propagować postawy patriotyczne, upowszechnianie wiedzy obronnej i umiejętności ważnych dla bezpieczeństwa państwa.

Dokumenty w tej sprawie porozumienia w poniedziałek (18 marca) podpisali płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 1. PBOT oraz dyrektor CEN w Białymstoku Ryszard Chodyniecki.

– Istotne jest, żebyśmy podnosili umiejętności i wiedzę – zarówno nauczycieli, jaki uczniów – dotyczące zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Im większa jest wiedza w społeczeństwie, tym jest ono bezpieczniejsze. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie rozwijała się na różnych płaszczyznach – powiedział Artur Kosicki.

Marszałek przypomniał, że żołnierze 1. PBOT niejednokrotnie udowodnili swój profesjonalizm

– Jedno jest pewne – można na państwa liczyć – zwrócił się do obecnych na konferencji przedstawicieli brygady.– Dzięki temu, że mamy was w regionie, możemy czuć się bezpiecznie. Widać, że swoje zadania wykonujecie z poświęceniem, zaangażowaniem, miłością do Polski i tego regionu – akcentował.

Płk Mieczysław Gurgielewicz zaznaczył, że dzięki dotychczasowej współpracy 1. PBOT z CEN udało się wykorzystać instruktorski potencjał brygady do formowania kompetencji w zakresie obronności nauczycieli. Drugim obszarem współdziałania ma być kształtowanie wartości patriotycznych wśród młodego pokolenia.

– Przeszkoleni przez nas nauczyciele będą upowszechniali tę wiedzę wśród swoich uczniów, a dzięki temu wojska obrony terytorialnej pozyskają kolejnych kandydatów do służby – mówił płk Gurgielewicz.

W ramach zawartego w poniedziałek porozumienia CEN zobowiązuje się m.in. do uczestnictwa w uroczystościach o charakterze patriotyczno-rocznicowym oraz w szkoleniach kadry nauczycielskiej z udziałem przedstawicieli 1.PBOT. Centrum ma również zapewnić przedstawicielom brygady wyznaczonym do prowadzenia ww. zajęć niezbędne warunki i pomoce naukowe.

1. PBOT z kolei ma udzielać wsparcia merytoryczno-organizacyjnego w procesie edukacyjnym kadry nauczycielskiej CEN, zorganizować szkolenia proobronne oraz prowadzić działania promocyjno-informacyjne, dotyczące popularyzacji służby wojskowej wśród nauczycieli.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny