MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Stary Rynek, wcześniej Świński. Zobacz jak wygląda współcześnie

PLanR
...ulica Stary Rynek
...ulica Stary Rynek Piotr Łozowik
Historia białostockiego Starego Rynku, wcześniej Świńskiego, sięga niemal 200 lat. Obecnie prawie nic nie wskazuje na to, że na tym obszarze funkcjonowała targowica. Sprawdziliśmy jak wygląda obecnie to miejsce. Zobacz!

Rynek nie Świński a Stary! Historia miejsca

Wzdłuż ul. Słonimskiej w Białymstoku jeszcze 50 lat temu stał rząd budek handlarzy. To był jedyny w swoim rodzaju hipermarket. Dziś pozostały z tamtych Bojar tylko wspomnienia i nazwy.

Zobacz jak wygląda obecnie Stary Rynek:

Stary Rynek powstał w XIX w. Po 1837 bądź 1842 r. Bojary zostały włączone w granice Białegostoku, wtedy urządzono tan targowicę. Oficjalnie nosiła nazwę Świński Bazar.

W 1919 r. świńską nazwę zmieniono na bardziej nobliwie brzmiącą - Stary Rynek. Było to poniekąd usankcjonowanie tego, co stało się w rozwoju Białegostoku przez poprzednie 30, 20 lat. Powstała wówczas rynkowa konkurencja. Założono:

  • Rynek Sienny,
  • Rynek Rybny (dziś stoi na nim biblioteka uniwersytecka),
  • Rynek Koński.
...ulica Stary Rynek
...ulica Stary Rynek Piotr Łozowik

W ten sposób białostocki handel rynkowy przeniósł się na Piaski. O Bojarach zaczęło mówić się Stary Rynek. W 1934 r. zaplanowano unowocześnienie handlu na Bojarach. Zewsząd było słychać, że Białystok ma się europeizować. A tu, pod samym magistrackim nosem funkcjonował taki nieestetyczny targ. Ogłoszono więc przetarg na budowę hali targowej. Wygrała go białostocka firma Beton prowadzona przez Stefana Zagrodzkiego i Ajzyka Jankielewicza. Śmiesznostką było to, że Beton miał zbudować halę z drewna - opowiada Andrzej Lechowski

Budowa szczęśliwie doszła do końca i 16 listopada 1934 r. hala została oddana do użytku. W jej wnętrzu urządzonych zostało "22 sklepy, 10 straganów i 6 basenów rybnych". Budynek podobał się mieszkańcom Bojar. Właścicielem hali było miasto. Rok 1934 był pierwszym rokiem ożywienia gospodarczego po zakończonym dopiero co światowy kryzysie. Otwarcie nowej hali okazało się więc strzałem w dziesiątkę.

Nowoczesne, eleganckie i w klimacie. Nowe domy na Bojarach czyli jak zachować wyjątkowy charakter unikalnej dzielnicy. Zobacz zdjęcia

Dziś nazwy ulic niby takie same jak kiedyś, ale Bojary całkiem inne.

Źródło: Andrzej Lechowski

Zobacz jak wygląda obecnie Stary Rynek:

Historia najnowsza

Budynek sprzed niemal stu lat stoi nadal i mieszczą się w nim dalej sklepy i placówki usługowe. Obok stoi duży sklep spożywczy Społem. Po rynku pozostała już tylko w zasadzie nazwa ulicy Stary Rynek, która kilka lat temu została przedłużona i zostało na niej wybudowanych 6 domów.

...ulica Stary Rynek
...ulica Stary Rynek Piotr Łozowik

Lokale te nawiązują do stylistyki architektonicznej obszaru, bo to przecież wyjątkowa dzielnica - Bojary.

Historia Starego Rynku we wspomnieniach Andrzeja Lechowskiego i Andrzeja Fiedoruka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny