Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bazylika Św. Piotra

(wac)
60 tysięcy ludzi może pomieścić największy i najwspanialszy kościół Chrześcijaństwa. Mowa o Bazylice Św. Piotra w Watykanie.

To co wyróżnia ten kościół spośród innych to przede wszystkim genialnie skonstruowana i niezwykle kunsztowna kopuła - znak rozpoznawany na całym świecie. Podnosząc wzrok możemy podziwiać najwspanialsze arcydzieło sztuki murarskiej o wysokości, bagatela, 130 metrów! Na kopułę prowadzą schody i winda. Jest to doskonały punkt obserwacyjny na cały Rzym.

Miejsce wyjątkowe

l ze względu na ostry spadek terenu w miejscu, gdzie miała być budowana bazylika, trzeba było uzyskać równą płaszczyznę. Dlatego były budowane wysokie i grube mury, które po wypełnieniu przestrzeni między nimi ziemią, służyły jako fundamenty.
l podczas prac rozbiórkowych starej bazyliki Konstantyna Wielkiego - za czasów papieża Juliusza II - to co można było ocalić, przechowywano lub ofiarowywano jako relikwie tysiącletniego pomnika. W ostatnich czasach odkryto fragment malowideł, twarz Madonny, należący do wielkiego fresku zdobiącego dawną fasadę. Dziwnym trafem fragment ten odnalazł się w Moskwie.

Bazylikę konstruowało i budowało kilkunastu wielkich budowniczych. Najważniejszym był bez wątpienia Michał Anioł (pierwszym budowniczym był Rossellini), który nadał kościołowi kształt znany obecnie i zaplanował gigantyczną kopułę. Ogrom prac jednak przerósł ich wszystkich - od rozpoczęcia budowy do poświęcenia sanktuarium minęło niemal 120 lat, a koszt budowy szacowany jest obecnie na 100 milionów dolarów!
Kościół jest najważniejszy w religii chrześcijańskiej z różnych względów. Przede wszystkim stoi na miejscu grobu apostoła Piotra, pierwszego biskupa Rzymu, który umarł śmiercią męczeńską za cesarza Nerona. Stało się to w roku 64 lub 67. Teraz w tym miejscu stoi baldachim wspierany przez cztery skręcające się kolumny z brązu. Miejsce to znajduje dokładnie w centralnym miejscu pod kopułą.
Dla katolików, szczególnie Polaków, to miejsce jest wyjątkowe. To właśnie tu nabożeństwa odprawia Ojciec Święty Jan Paweł II. To również z jednego z dziewięciu balkonów Bazyliki zwróconych w stronę Placu Św. Piotra papież udziela błogosławieństwa pielgrzymom, którzy tłumnie się tu gromadzą.

Państwo Watykan

l 1506 r. - wtedy rozpoczęto budowę bazyliki. Jej poświęcenie nastąpiło dopiero 18 listopada 1626 r.
l powierzchnia bazyliki - 15160 m2
l architekci: Donato Bramante, Rafael, Fra Gioconda da Verona, Giuliano da Sangallo, Michał Anioł, Carlo Moderna, G. L. Bernini
l Plac Świętego Piotra jest otoczony rzędem kolumn rozpoczynających się przy bazylice, które przypominają dłonie obejmujące świat.
l na środku placu stoi pochodzący z Egiptu 25-metrowy obelisk, stojący kiedyś w jednym z cyrków rzymskich.
l bazylika rozciąga się na 190 metrów w głąb, a jej kopuła ma rozpiętość 42 metrów

Bazylika ozdobiona jest wieloma wspaniałymi dziełami - przede wszystkim płaskorzeźbami i malowidłami ściennymi. Olbrzymie jej wnętrze ma specyficzny mikroklimat, gdzie nawet latem jest chłodno, dlatego na potężnych i grubych ścianach kościoła skrapla się woda. Tego nie wytrzymują ani freski, ani obrazy malowane na płótnie - dlatego takich dzieł w Bazylice nie ma.
Bazylika stoi na terytorium państwa Watykan, wyodrębnionego z Rzymu w 1929 roku. To autonomiczne państwo, które ma prawa międzynarodowe takie same jak na przykład Polska. Jest tam zwierzchnik - papież - oraz szef rządu, własna stuosobowa armia, a nawet waluta. Watykan ma bowiem własną mennicę, w której bite są liry watykańskie. Używane są jednak wyłącznie w celach kolekcjonerskich, a nie płatniczych.
Pierwsze sanktuarium w miejscu grobu świętego Piotra postawił Konstantyn Wielki w 315 roku (do naszych czasów niemal nic z niego nie zostało). Przekazy mówią, że postawienie kościoła wcale nie było łatwe: Konstantyn Wielki musiał wydać polecenie zasypania naziemnego cmentarza leżącego na zboczu wzgórza watykańskiego. Wymagało to specjalnej uchwały senatu, gdyż obowiązywały przepisy o absolutnej nietykalności nekropolii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny