Basowiszcza 2011: Święto niezależnej kultury białoruskiej w Gródku (program)

ak
Jeden z występów na zeszłorocznych Basowiszczach
Jeden z występów na zeszłorocznych Basowiszczach Wojciech Oksztol/Archiwum
Seanse filmowe, plaża w lesie i centrum kosmiczne - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznych Basowiszcz.

Basowiszcza to przede wszystkim wielowarstwowość i różnorodność gatunkowa - mówi Norbert Wasiluk, rzecznik prasowy festiwalu. - Do udziału w tegorocznej edycji zaprosiliśmy przedstawicieli polskiej sceny, czyli projekt R.U.T.A. oraz Tymon & Transistors, wspólny projekt ukraińsko-białoruski DakhaBrakha & Port Mone, gwiazdy z Białorusi - Neuro Dubel, TT-34, IQ48, Znich oraz przedstawicieli gospodarzy, czyli Zero-85 i Beton.

W piątek na słynnej polanie Boryk w Gródku rozpoczynają się Basowiszcza. To już 22 edycja Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi, potrwa do niedzieli. W tym czasie oprócz ogromnej dawki niezależnej muzyki, będzie można obejrzeć będą także ciekawe filmy, wśród nich m.in. słynny obraz Dżigi Wiertowa "Człowiek z kamerą filmową" z 1929 roku, dramat wojenny Elema Klimowa "Idź i patrz" z 1985 roku czy "Wieniec sonetów" z 1976 roku.

- Ponadto odbędzie się szereg imprez towarzyszących - zapowiada Norbert Wasiluk. - Wystąpi król dubstepu Tom Encore oraz DJ Kwik i DJ Auricom z Eastern Borderline Massive, planujemy spotkania z artystami, panele dyskusyjne, a także warsztaty śpiewu białego i wycinania szablonów.

Po sukcesie zeszłorocznej tropikalnej plaży stworzonej na polanie, organizatorzy przygotowali kolejna atrakcję. Każdy będzie mógł udać się w kosmiczną podróż wprost z legendarnego kosmodromu Bajkonur, który ustawiony będzie w samym sercu festiwalu. Będzie można także spróbować kuchni indyjskiej i arabskiej. Basowiszcza organizowane są co roku latem od 1989 roku. Dla młodych ludzi zza wschodniej granicy jest symbolem wolności wyrażanej przy pomocy muzyki.

Program Basowiszcza 2011

22 lipca (piątek)
godz. 15 Wolna scena
godz. 16 Otwarcie festiwalu
godz. 16.10 Konkurs
godz. 18.45 Yellow Brick Road
godz. 19:45 Akute
godz. 20.45 Zero-85
godz. 21.45 R.U.T.A.
godz. 23 TT-34
godz. 00.00 Exist M
DJ sety / "Bajka-Nur":
godz. 01.00 TOM ENCORE
godz. 03.00 EASTERN BORDERLINE MASSIVE

23 lipca (sobota)
godz. 11 Warsztaty szablonu
godz. 12 Kino festiwalowe
godz. 15.30 Wolna scena
godz. 17 Ogłoszenie wyników konkursu / koncert laureata nagrody Grand Prix
godz. 18 Beton
godz. 19 DakhaBrakha & Port Mone
godz. 20.30 Tymon & Transistors
godz. 22 Neuro Dubel
godz. 23.30 IQ48
godz. 00.30 Znich

24 lipca (niedziela)
godz. 12 Kino festiwalowe
godz. 15 Prezentacja prac powstałych podczas warsztatów

O zespołach
AKUTE www.myspace.com/akutemusic/music
Jedno z ostatnich odkryć niezależnej białoruskiej sceny rockowej, laureat części konkursowej Basowiszcza 2010, uznany za najlepszy debiut podczas ULTRA MUSIC AWARDS 2009. Swoją muzykę określają jako "disco-dekadans", inspirują ich Arctic Monkeys, The Killers czy The Strokes.

BETON myspace.com/betonpodlasie
Siedmioosobowy zespół złożony z zapaleńców muzycznych z różnych zakątków Podlasia. Psychodelik-disco-punk, liryczne techno to jedyne, w co wierzą. Pięć młodych kobiet i dwóch zacnych facetów zawróci w waszych głowach i zaleje tonami muzyki, przy której nie sposób ustać na miejscu.

DAKHA BRAKHA www.dakhabrakha.com.ua
Ukraiński zespół folkowy tworzący ethno-chaos w najczystszym tego słowa znaczeniu. Koncertowali w wielu krajach Europy, podbijając serca publiczności muzyką obdarzoną gigantycznym ładunkiem emocjonalnym. Eksperymentują z ukraińskim folkiem, nie przestając przy tym poszukiwać inspiracji w muzyce Azji i Afryki. Do instrumentarium zespołu wchodzą indyjska tabla, gong buddyjski, wiolonczela, marakasy, rosyjskie treszczotki, dżamba, darbuka. Ich koncerty zapadają na długo w pamięć.

EXIST M www.myspace.com/existm/music
Objawienie zeszłorocznego konkursu FMMB Basowiszcza 2010. Któż przypuszczałby, że w tak drobnym ciele wokalistki zespołu Nastii siedzi iście szatański głos. Ich muzyka to połączenie metalu z elektroniką, jakiego jeszcze na Białorusi nie było.

IQ48 www.iq48.net
Zdarovyje Łosi z Mińska. Mieszają style i bawią się gatunkami z pogranicza rocka, hip hopu, ska i funku. Po zwycięstwie w części konkursowej Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza 2003 konsekwentnie zaczęli tworzyć jedynie w języku białoruskim.

NEURO DUBEL www.neurodubel.com
Klasyka białoruskiego ciężkiego grania, ale też uwielbiają bawić się konwencjami, sięgając do reggae i bluesa. Dysponują niezwykłą sceniczną energią, którą od lat zarażają publiczność festiwalu. Za swój ostatni album "Stasi" zespół otrzymał główną nagrodę podczas "Rock-Koronacji 2008".

PORT MONE www.portmone.livejournal.com
Ambient wprost ze stolicy Białorusi w tym roku w nietypowym projekcie wraz z grupą Dakha Brakha. Instrumentalne trio powstało w 2006 roku. W swojej muzyce łączy style i formy - od ambientu i muzyki eksperymentalnej po kompozycje klasyczne. W 2009 roku wydali swoją debiutancką płytę "DiP", która została uznana za najlepszy album instrumentalny roku na Białorusi.

R.U.T.A. www.karrot.pl/ruta
Projekt powstały z inicjatywy Macieja Szajkowskiego (Kapela ze Wsi Warszawa), do którego zaprosił znajomych muzyków wywodzących się z różnych środowisk. Brzmienie zespołu jest fuzją tradycyjnego instrumentarium z estetyką hardcore-punku. Teksty RUTY opisują bunt chłopów przeciw feudalnemu ustrojowi. Uczestnicy projektu rozszyfrowują skrót R.U.T.A. jako Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii lub Reakcyjna Unia Terrorystyczno-Artystowska. Tak dzikiej energii gródecka scena dawno już nie miała przyjemności gościć.

TT-34 www.tt34.com
Jeden z czołowych przedstawicieli alternatywnego rocka na Białorusi. Swoją popularność zawdzięczają wykorzystaniu ich utworów na soundtracku do filmu "Nochnoi dozor". Zagrali ponad 300 koncertów na Białorusi, w Rosji, Ukrainie.

TYMON & TRANSISTORS www.tymanski.com
Jeden z projektów muzycznych Tymona Tymańskiego. Ich ostatnia płyta "Bigos Heart" otrzymała w 2010 roku nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii muzyka alternatywna. W repertuarze, oprócz nowych kompozycji, znajdują się również utwory pochodzące z poprzednich formacji Tymona (Kury, Trupy, Czan, Poganie), zagrane w sposób przywołujący najlepsze tradycje gitarowego grania spod znaku The Beatles i The Clash.

ZERO-85 www.zero-85.pl
Zero-85 to numer kierunkowy do Białegostoku. Miasta wielu kultur, narodowości, religii. Miasta niewidzialnego, miasta znikającego. Muzykę Zero-85 nie sposób sklasyfikować czy przyporządkować jednemu konkretnemu stylowi. "Garażowy noise system na gitarę, bas, perkusję i wokal" czy "ciężkie, nie do tańca granie" to gatunkowa karuzela z wycieczkami w rejony od postgrungowego rocka po archaiczne ethno. Teksty wykonywane głównie po białorusku to huśtawka cytatów, od filmu po klasykę poezji polskiej i białoruskiej.

ZNICH www.myspace.com/znich
Folk-metal rodem z najbardziej pogańskich rejonów Białorusi. Zespół doceniony nie tylko na Białorusi, ale też w Polsce, Rosji oraz Francji. Ten rok jest wyjątkowy dla muzyków grupy, ponieważ właśnie obchodzą 15-lecie swojego istnienia . Z tego względu możemy spodziewać się nie lada widowiska na scenie w Boryku.

YELLOW BRICK ROAD www.myspace.com/yellowbrickrock
Zespół założony w 2005 roku, grający indie rock. Już na początku swojego istnienia został obwołany muzycznym odkryciem nie tylko na Białorusi, ale również Litwie, Łotwie, Estonii i w Rosji.

DJ SETY
TOM ENCORE
Jako producent skupia się na dubstepie, jednak kiedy gra na żywo, jest niczym maszynka do mielenia rozmaitych gatunków muzyki elektronicznej, przede wszystkim tych połamanych. W swoich setach łączy wonky, glitch-hop, skwee, dubstep, drum&bass i electro, tworząc przepotężną miksturę basowych brzmień. Od kiedy można go usłyszeć w brytyjskim BBC Radio 1 czy popularnym dubstepowym SUB FM, Tom cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno ze strony rodzimych klubowiczów jak i DJ'ów na całym świecie. Ponadto został obwołany DJ'em roku 2008 w głosowaniu użytkowników portalu DNB.pl.

EASTERN BORDERLINE MASSIVE - AURICOM & KWIK EKLEKTYK
Mieszkają w mieście, z którego przez położony w centrum park, a następnie tereny zalesione można dojść do dzikiej puszczy nie wychodząc na szerzej otwartą przestrzeń. Codziennie mijają przykłady architektury wiejskiej - ewenement na krajową skalę. Jednocześnie pozostają na bieżąco ze światowymi trendami muzyki elektronicznej i pokrewnej. Dzięki temu ich sety cechuje eklektyzm, brawura i energia. Grali od morza po góry, zahaczając o dziesiątki klubów, a także wiele festiwali, m in . Open'er, Slot Art czy Reggaeland. Lokalnie organizują liczne imprezy, m.in . Białystok Up To Date Festival. Śmieją się w twarz muzycznym snobom.

Konkurs
Spośród 22 nadesłanych zgłoszeń do części konkursowej jury zakwalifikowało 5 następujących zespołów: HAROTNICA, YELLOW POWER, VURAJ, AVIAS, KASZLATY WOH. Dodatkowo w konkursie wystąpi laureat Festiwalu Men's Fest zespół AMAROKA.

JURY: Michał Owczarek - dziennikarz (Trójka - Polskie Radio), Bogusław Kasperuk - muzyk (Zero-85), Tatiana Zamirouskaya - krytyk muzyczny.
Nagroda Grand Prix: 1000$

Warsztaty
Warsztaty białego śpiewu
Nauka techniki śpiewu tradycyjnych podlaskich pieśni.
19-24 lipca, Baryk
Zajęcia prowadzone w trzygodzinnych blokach, dwa razy dziennie przez Annę Fionik i Julitę Charytoniuk z grupy ŻEMERWA.
koszt: 150 zł (studenci) / 180 zł (pozostałe osoby)
Szczegóły: www.basowiszcza.org

Warsztaty szablonu
Wycinanie i malowanie szablonów pod okiem Wojciecha Koronkiewicza.
23 lipca, godz. 11.00, miejsce: Baryk
czas trwania: ok. 3 godzin
koszt: bezpłatne
rejestracja: www.basowiszcza.org

Kino festiwalowe
"Filmy, które trzeba zobaczyć"
23 i 24 lipca, godz. 12, sala kinowa "Tutaka"
"Człowiek z kamerą", 1929, reż. Dz. Vertov
"Przez cmentarz", 1965, reż. V. Turau
"Jestem z dzieciństwa", 1966, reż. V. Turau
"Przygody Pinokia", 1975, reż. L. Nachajeu
"Wieniec sonetów", 1976, reż. V. Rubinchik
"Dzikie polowanie Króla Stacha", 1979, reż. V. Rubinchik
"Idź i patrz", 1985, reż. E. Klimau
"Okupacja. Misterium.", 2004, reż. A. Kudzinenka

Czytaj e-wydanie »

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
boshe
Jak już komentujesz to naucz się poprawnie pisać. Pisze się Polaku nie polaczku. Chyba, że chciałeś kogoś obrazić?

Wszystkim oprócz ciebie wiadome jest, że chciał obrazić kretyna który popełnił pierwszy wpis .
b
boshe
Jak już komentujesz to naucz się poprawnie pisać. Pisze się Polaku nie polaczku. Chyba, że chciałeś kogoś obrazić?

Wszystkim oprócz ciebie wiadome jest, że chciał obrazić kretyna który popełnił pierwszy wpis .
a
ata
wyobraź sobie polaczku, że to, w czym sam zapewne uczestniczysz podczas dyskoteki w jaświłach, na basach jakoś nie ma miejsca...

Jak już komentujesz to naucz się poprawnie pisać. Pisze się Polaku nie polaczku. Chyba, że chciałeś kogoś obrazić?
G
Gość
i znów zjazd kacapów żeby chlać, ćpać i piepszyć się bez tołku

Jak zwykle swoimi wymiocinami musi rozpocząć dyskusję jakiś śmierdzący moher z uomżyńskiego
000 rsigisi
i znów zjazd kacapów żeby chlać, ćpać i piepszyć się bez tołku

wyobraź sobie polaczku, że to, w czym sam zapewne uczestniczysz podczas dyskoteki w jaświłach, na basach jakoś nie ma miejsca...
J
Jacek
i znów zjazd kacapów żeby chlać, ćpać i piepszyć się bez tołku

Ło "prawdziwy" Polak z pisułaru się odezwał buahah. A teraz połknij tabletki które zapisał specjalista - bo w przeciwnym razie znów czekają cię elektrowstrząsy .
n
nika

buahahahaha co za tekst idoiota z ciebie straszny napenkszyn.

n
napenkszyn

*

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3