MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ATB. Hotel Boga. Egzamin z piosenki aktorskiej studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
ATB Białystok. Hotel Boga. Egzamin z piosenki aktorskiej studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej
ATB Białystok. Hotel Boga. Egzamin z piosenki aktorskiej studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej Jerzy Doroszkiewicz
Formalnie to egzamin z piosenki aktorskiej, a tak naprawdę próba zastanowienia się nad kondycją młodych ludzi w dzisiejszym świecie. "Hotel Boga" od piątku w teatrze szkolnym Wydziału Sztuki Lalkarskiej ATB.

Jesteśmy postaciami, które powiedzmy – wychodzą z grobu – i stają przed wyborem – co dalej – mówi Patryk Wereszczyński. Student czwartego roku rozpoczyna spektakl „Hotel Boga” interpretując piosenkę tytułową. Wszystkie utwory, z którymi zmierzą się studenci skomponował Nick Cave.

– Głównie oparliśmy się o „Ballady morderców” w tłumaczeniu Romana i Aleksandra Kołakowskiego – zdradza Artur Dwulit, opiekun artystyczny egzaminu z piosenki aktorskiej. – Pytamy o to, co jest motywem do popełniania wszelkiego rodzaju zbrodni w tak młodym wieku i jak duże muszą być namiętności, że skłaniają bohaterów do popełniania takich czynów.

Artur Dwulit sam dobierał piosenki poszczególnym studentom. – To egzamin, moim kluczem był dydaktyczny – każdy miał jakąś trudność do pokonania w tych piosenkach – mówi Dwulit. – To interesujący materiał do dialogu. Z innymi pedagogami staramy się piosenkę aktorską przytulić do teatru lalek i szukać sposobów na opowiedzenie historii i wyrażenie emocji za pomocą środków teatru ożywionej formy.

Najlepszym przykładem takiego podejścia do tematu może być wykonanie sławnej ballady „Tam, Gdzie Rosną Dzikie Róże”. Karol Sławek, któremu przypadła w udziale ta właśnie piosenka, którą w oryginale Nick Cave śpiewał z Kylie Minogue, na deskach teatru szkolnego zaśpiewa ją z lalką. – Połączenie muzyki, lalki, tekstu i interpretacji w ciągu trzech minut jest trudne, ale najciekawsze – mówi Sławek.

– Kondycyjnie to bardzo trudne, bo nie da się oddzielić ruchu od głosu i kiedy zaczynasz się męczyć, zaczyna to być słychać – dodaje Katarzyna Pilewska. Studentka zaśpiewa dwie piosenki –duet „Henry Lee” i „Oto królestwo”. – Spektakl teatralny trwa zwykle dwie godziny i ma się czas na zbudowanie postaci, a w piosence aktorskiej to tylko kilka minut – przyznaje Pilewska. – Bohater w naszym egzaminie jest zbiorowy, te historie się przeplatają. Moja bohaterka jest młodą dziewczyną, którą wiele spotkało i w prozie życia pragnie o sobie opowiedzieć.

– Myślę, że spektakl jest o tym, że każdy z nas w pewnym momencie życia dochodzi do pewnej ściany – podpowiada symbolikę spektaklu Patryk Wereszczyński.– Bohater musi zadać sobie pytania – co zrobił źle, co wpłynęło na to, co nas do tego doprowadziło. Pewna spowiedź, powiedzenie sobie – co było złego, za co jesteśmy odpowiedzialni, przyznanie się do swoich win – o tym jest „Hotel Boga”.

Nowatorskie aranżacje piosenek przygotował Marcin Nagnajewicz. Kostiumy i lalki zaprojektowały pod kierunkiem Martyna Štěpán–Dworakowskiej Małgorzata Tarasewicz–Wosik i Katarzyna Osewska.

Egzamin aktorska - Hotel Boga

opieka artystyczna: Artur Dwulit
przygotowanie wokalne: Cezary Szyfman
aranżacje: Marcin Nagnajewicz
opieka scenograficzna: Martyna Štěpán–Dworakowska
ruch sceniczny: Tomasz Graczyk
praca nad słowem: Ewa Gajewska–Jasińska
kostiumy i lalki: Małgorzata Tarasewicz–Wosik i Katarzyna Osewska (studentki II roku technologii teatru lalek)
tłumaczenia: Roman Kołakowski, Aleksander Kołakowski

występują:
Magdalena Bednarek, Joanna Jakacka–Majka, Anna Konieczna, Karolina Mazurek, Anna Nieciąg, Katarzyna Pilewska, Adam Bocianiak, Michał Murawski, Karol Sławek, Patryk Wereszczyński

program:
God’s Hotel / Hotel Boga
Song of Joy / Pieśń o Radości
The Curse of Millhaven / Przekleństwo Millhaven
Henry Lee / Henry Lee
Into My Arms / W Moich Ramionach
Black Hair / Czarne Włosy
King Ink / Król Tusz
Where the Wild Roses Grow / Tam, Gdzie Rosną Dzikie Róże
Stagger Lee / Chwiejny Lee
There Is a Kingdom / Oto Królestwo
People Ain’t Good / Ludzie Niedobrzy Są

czas trwania: 60 min
wiek: od 16 lat

Premiera: 18 października, godz. 20:00

Spektakl:
8 listopada, godz. 20:00
9–10 listopada, godz. 18:00
13–14 listopada, godz. 11:00
15 listopada, godz. 20:00
16–17 listopada, godz. 18:00
29 listopada, godz. 20:00
30 listopada, godz. 18:00
1 grudnia, godz. 18:00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny