Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASF. Zmiana prawa łowieckiego częściowo rozwiązałaby problemy rolników.

Barbara Kociakowska [email protected]
ASF. Zmiana prawa łowieckiego częściowo rozwiązałaby problemy rolników.Mieczysław Baszko, marszałek woj. podlaskiego (z prawej) oraz Jerzy Leszczyński, członek zarządu woj. podlaskiego podkreślali, że bez pomocy państwa samorząd nie poradzi z dzikami i ASF
ASF. Zmiana prawa łowieckiego częściowo rozwiązałaby problemy rolników.Mieczysław Baszko, marszałek woj. podlaskiego (z prawej) oraz Jerzy Leszczyński, członek zarządu woj. podlaskiego podkreślali, że bez pomocy państwa samorząd nie poradzi z dzikami i ASF
Nie wiadomo jednak, czy nowe przepisy, zgodnie z zapowiedziami, zostaną przyjęte w lipcu.

O problemach związanych z odstrzałem dzików i ASF mówili podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiciele Zarządu Województwa Podlaskiego i służb weterynaryjnych.
- Jest bezradność ustawowa, bezradność przepisów - mówił Mieczysław Baszko, marszałek woj. podlaskiego. - Zimą udało się przekonać radnych sejmiku, uchwaliliśmy fundusze finansowe jednorazowo. Pokazaliśmy, że jest furtka, z której samorząd może skorzystać.

Jednak dodał on, że problem dzików i ASF nie wygaśnie, dlatego i strona rządowa powinna reagować, wspomóc ich działania.
- My sami nie damy rady znaleźć tylu środków finansowych na zapobieganie skutkom afrykańskiego pomoru świń - mówił.

Jerzy Leszczyński, członek zarządu województwa podlaskiego  podkreślał, że problem z dzikami dotyczy dwóch kwestii - ASF oraz strat łowieckich.
-  Jesteśmy w trakcie realizowania odstrzałów dofinansowanych przez samorząd woj. podlaskiego - mówił. - Dopłacamy 400 zł do każdej odstrzelonej sztuki.

Jako, że nie wszystkie koła miały możliwość wykonania odstrzału, zostały wykonane przesunięcia. Ze sprawozdań wynika, że odstrzelono 340 dzików. W planie znajduje się odstrzał 500 sztuk dzików. Jednak nie wszystkie koła łowieckie dobrze wykonują swoją pracę. Są takie, które realizują ustalenia i takie, które tego nie robią.

Alicja Anuszkiewicz, starszy inspektor w wydziale rolnictwa PUW dodała, że wojewoda podlaski zwrócił się do powiatu białostockiego o podjęcie działań zmierzających do zniesienia dzierżawy  z jednym kołem łowieckim, które nie wykonuje swoich zobowiązań.

W tym roku pojawiały się nowe przypadki ASF, ale nie ma jeszcze konkretnych działań na najwyższych szczeblach. Chodzi o zmiany w prawie łowieckim - chodzi o utworzenie funduszu dla kół łowieckich na wypłatę odszkodowań.
- Spotykaliśmy się niejednokrotnie z plantatorami, u których wystąpiły duże szkody łowieckie. Jest silna potrzeba wdrożenia nowych przepisów, w tym wdrożenia funduszu odszkodowawczego - podkreślał Baszko.
Nowe prawo łowieckie miało być przyjęte w połowie lipca. Jednak nie wiadomo, czy tak się stanie.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny