Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Tadeusz Wojda wydał zarządzenie o I komuniach świętych. [19.04.2020 Niedziela Miłosierdzia Bożego. Msza św. Transmisja online]

red
Marzena Bugala- Azarko / Archiwum
I komunia święta tylko na prośbę rodziców i tylko indywidulanie lub w małych grupach, odwołane tegoroczne bierzmowanie i pielgrzymki. Metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda wydał kolejne zarządzenie dotyczące m. in. udziału wiernych w nabożeństwach, udzielania sakramentów oraz organizowania pielgrzymek w czasie trwania stanu epidemii.

Pierwsza niedziela po Wielkanocy w Kościele katolickim (określana jako biała lub przewodnia) jest zarazem świętem Bożego Miłosierdzia.Ustanowił je w 2000 roku św. Jan Paweł II.

Co roku tego dnia ulicami Białegostoku pielgrzymowali wiernci ze swoich parafii do sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Białostoczku. To właśnie w sanktuarium znajdują się relikwie błogosławionego ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. siostry Faustyny Kowalskiej. Kapłan został beatyfikowany w 2008 roku w Białymstoku.

Czytaj też:Tak było dwa lata temu

W niedzielę 19.04.2020 roku pątnicy nie wyruszą na szlak ze względu na ograniczenia wynikające z walki z koronawirusem.
Nadal też tego dnia w nabożeństwach w świątyniach może uczestniczyć jedynie pięć osób (to się zmieni od 20.04.2020). Wierni, którzy zostaną w domu będą mogli uczestniczyć za pomocą internetu w transmisji mszy świętej, którą w niedzielę 19.04.2020 o godz. 15 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia celebrować będzie arcybiskup Tadeusz Wojda.

Tu oglądaj 19.04.2020: Liturgii z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku przewodniczy Arcybiskup Metropolita Tadeusz Wojda.

Metropolita białostocki, w związku ze stopniowym wycofywaniem przez organy państwowe ograniczeń wynikających z trwającego stanu epidemii, zmodyfikował dotychczasowe rozporządzenia dotyczące m. in. udziału wiernych w nabożeństwach, udzielania sakramentów oraz organizowania pielgrzymek w czasie trwania stanu epidemii.

Mając na uwadze dobro duchowe i bezpieczeństwo wiernych i kapłanów Archidiecezji Białostockiej. abp Tadeusz Wojda postanowił:

  1. Do dnia 11 maja 2020 r. zostaje przedłużona dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Gorąco zachęcam do uczestniczenia we Mszy św. transmitowanej przez środki społecznego przekazu.
  2. Nowe rozporządzenia organów państwowych pozwalają na zwiększenie ilości wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych. Ilość osób biorących udział w liturgii powinna być ustalona zgodnie z metrażem powierzchni kościoła, biorąc pod uwagę 1 osobę na 15m2. Uczestnicy zgromadzeń liturgicznych mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowania odpowiedniej odległości (min. 2 m). Obowiązek ten nie dotyczy celebransa i osób posługujących w liturgii w czasie pełnienia ich funkcji. W innych przestrzeniach posługi duszpasterskiej np. przyjmowanie interesantów w kancelarii kapłana obowiązuje zakrywanie ust i nosa.
  3. Na prośbę rodziców dopuszcza się możliwość organizowania I Komunii św. indywidualnej lub w małych grupach z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Decyzję w tej sprawie podejmuje miejscowy Proboszcz w porozumieniu z rodzicami dzieci, uwzględniając aktualne zarządzenia organów państwowych.
  4. Do odwołania należy zawiesić organizację Sakramentu Bierzmowania.
  5. Zostaje odwołana VIII Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku przewidziana na dzień 19 kwietnia 2020 r.
  6. XXVII Piesza Pielgrzymka mężczyzn do Krypna zaplanowana na dzień 2 maja 2020 r. nie odbędzie się w przewidzianym terminie.
  7. Przypominam, że na każdy wywiad i wypowiedź do mediów dotyczące nauki katolickiej lub obyczajów kapłani Archidiecezji mają uzyskać zgodę Arcybiskupa Metropolity Białostockiego (KPK 772 § 2, 804 § 1 i 831 § 2). Wymagana zgoda dotyczy również wszelkich transmisji liturgicznych poprzez środki społecznego przekazu. Wymóg ten nie obejmuje transmisji liturgicznych przeprowadzanych za pomocą mediów parafialnych.

Zobacz:Święcenie pokarmów online

Tu oglądasz: Rząd wprowadził nowe obostrzenia z powodu koronawirusa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny