Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacja mObywatel na Wybory do Europarlamentu 2019. Głosowanie ze smartfonem. Jak pobrać na systemy iOS, Android? [23.05.2019]

(mck)
Aplikacja mObywatel na Wybory do Europarlamentu 2019. Weź smartfon zamiast dowodu. Jak pobrać na systemy iOS, Android? [23.05.2019]
Aplikacja mObywatel na Wybory do Europarlamentu 2019. Weź smartfon zamiast dowodu. Jak pobrać na systemy iOS, Android? [23.05.2019] Mat. prasowe
Aplikacja mObywatel umożliwia głosowanie w Wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 bez dowodu osobistego. Wyborcy będą mogli pobrać kartę do głosowania z aplikacją mObywatel.

Aplikacja mObywatel na Wybory do Europarlamentu 2019. Głosowanie ze smartfonem. Jak pobrać na systemy iOS, Android? [23.05.2019]

26 maja 2019, podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, wyborcy będą mogli pobrać kartę do głosowania nie tylko z dowodem osobistym, ale również z aplikacją mObywatel. Swoją tożsamość potwierdzą w obwodowych komisjach wyborczych nie tylko na podstawie dowodów osobistych czy paszportów, ale również przy pomocy aplikacji.

Czytaj też: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować, żeby nasz głos był ważny? Kto ma szanse na mandaty?

Aplikacja mObywatel na Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak to działa?

[cyt]mObywatel to publiczna aplikacja mobilna, wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji - czytamy na stronie Biura Prasowego Wydziału Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. - Natomiast mTożsamość to dostępna w niej usługa.

Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych:

  • imion,
  • nazwiska,
  • daty urodzenia,
  • numeru PESEL,
  • zdjęcia,
  • terminu ważności,
  • numeru dowodu,
  • informacji, kto wydał dokument.

Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.

W jaki sposób będzie weryfikowana mTożsamość podczas Wyborów do Parlamentu Europejskiego? W dniu 26 maja, tak samo jak każdy inny dokument, można będzie okazać mWeryfikator. Kierować będzie się również elementami, które potwierdzają wiarygodność wyświetlanych danych, ich bezpieczeństwo i ważność. To m.in. hologramy godła, flagi, znaki wodne oraz ruchome grafiki.

Sprawdź także: Jak głosować poza miejscem zamieszkania i zameldowania

Głosowanie poza miejscem zamieszkania w wyborach samorządowych jest możliwe. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie złożyć wniosek w urzędzie gminy, na terenie której chcemy głsosować.

Wybory samorządowe 2018. Głosowanie poza miejscem zameldowan...

Głosowanie z aplikacją mObywatel. O czym należy pamiętać?

By móc korzystać z mTożsamości należy najpierw założyć Profil Zaufany. Najprościej wejść na

www.pz.gov.pl

i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków (przez bankowość elektroniczną) lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych. Nie można odkładać tego na ostatnią chwilę, np. na dzień wyborów.

Jeśli lokalna komisja nie będzie chciała potwierdzić tożsamości na podstawie mTożsamości, należy powołać się na uchwałę PKW nr 70/2019 z dnia 26 kwietnia 2019 (rozdział IV, punkt 38, podpunkt 1). Ewentualnie poprosić, by komisja skontaktowała się telefonicznie z przedstawicielem PKW i potwierdziła treść uchwały.

Aplikacja mObywatel: Jak pobrać i aktywować aplikację na systemy iOS i Androida?

Aplikacja mObywatel z mTożsamością dostępna jest na smartfony z systemem iOS i Android (od wersji 6.0 wzwyż). Inne usługi w mObywatelu – jak mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, polisy OC i karty pojazdu), mLegitymacja studencka, mLegitymacja szkolna – dostępne są obecnie wyłącznie na smartfony z systemem Android (od 6.0 wzwyż).

Aplikacja mObywatel: Jak głosować ze smartfonem?

Dzięki mTożsamości można okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie wprost nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Np. przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne czy hotele. mTożsamość nie zastąpi natomiast dowodu osobistego np. u notariusza czy w sądzie.

Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych.

Wybory Europarlamentarne 2019. Kto może głosować w wyborach?

W Polsce głosować mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18 lat. Czynne prawo wyborcze nie przysługuje osobom:

  • pozbawionym praw publicznych w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu;
  • pozbawionym praw wyborczych w wyniku prawomocnego orzeczenia Trybunału Stanu;
  • ubezwłasnowolnionym w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu.

Aplikacja mObywatel. Jak głosować w wyborach bez dowodu osobistego?

**Więcej o aplikacji mObywatel na stronie:

www.gov.pl/mobywatel

**

Zobacz koniecznie: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. To musisz wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny