Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Nowak - Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921 Geopolityka, ody i narody

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Andrzej Nowak (ur. 1960) – historyk, sowietolog, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na UJ, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN. Wykładał historię Polski i Rosji na wielu zagranicznych uniwersytetach, m.in. na Harvardzie, Cambridge, Columbia University. Jako ekspert od polityki wschodniej wielokrotnie występował w telewizji. Autor kilkudziesięciu książek, dwukrotny laureat Nagrody Klio (w 1995 r. za Jak rozbić rosyjskie imperium i w 2001 r. za Polska i „trzy” Rosje. Studium polityki wschodniej Józefa Piłsudskiego (do kwietnia 1920 roku)), trzykrotny – Nagrody Rektora UJ za wybitne osiągnięcia naukowe (2009, 2010, 2011), oraz m.in. laureat Nagrody im. Jerzego Giedroycia.
Andrzej Nowak (ur. 1960) – historyk, sowietolog, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na UJ, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN. Wykładał historię Polski i Rosji na wielu zagranicznych uniwersytetach, m.in. na Harvardzie, Cambridge, Columbia University. Jako ekspert od polityki wschodniej wielokrotnie występował w telewizji. Autor kilkudziesięciu książek, dwukrotny laureat Nagrody Klio (w 1995 r. za Jak rozbić rosyjskie imperium i w 2001 r. za Polska i „trzy” Rosje. Studium polityki wschodniej Józefa Piłsudskiego (do kwietnia 1920 roku)), trzykrotny – Nagrody Rektora UJ za wybitne osiągnięcia naukowe (2009, 2010, 2011), oraz m.in. laureat Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Wydawnictwo Literackie
Rosja i Polska - sąsiedzi, wrogowie, sprzymierzeńcy, Słowianie. Andrzej Nowak, znakomity historyk, przypatruje się ideom, jakie jednoczyły i poruszały Rosję w kontekście polsko-rosyjskich stosunków w latach 1721-1921.

Polacy w Rosji zwani byli "Judaszami Słowiańszczyzny". Czyżby od pamiętnego podboju Moskwy w XVII wieku, nasi wschodni sąsiedzi nie mogli nam tego darować? A może nienawidzili Polaków, bo w większości byli rzymskimi katolikami? A przecież idea Trzeciego Rzymu pojawiła się ledwie w XVI wieku i to jako pomysł pewnego mnicha, nakazujący carowi przyjęcie takiego pomysłu, nie na odwrót. A że carowie, im bardziej światli, tym lepiej pojmowali świat i tym bardziej chcieli być imperatorami, także Polski. A Andrzej Nowak ich poglądy geopolityczne rozumie i objaśnia czytelnikom wyśmienicie. Nie przez pryzmat dat czy faktów ekonomicznych, ale rozpoczynając od cytatów z rosyjskiej literatury pięknej. Nawet u tak u nas wielbionego Puszkina - zdecydowanie antypolskiej.

Historyk fantastycznie ukazuje meandry rosyjskiej myśli politycznej, zestawia losy Rzeczpospolitej i Krymu, omawia rosyjski terror który miał złamać opór Polaków. Ale ukazuje też ludzi oświeconych, którzy doceniali rosyjską potęgę i chcieli sprawić pewnej solidarności naszych narodów w imię panslawizmu - choćby hrabia Jan Potocki, autor "Pamiętnika znalezionego w Saragossie". Z drugiej strony podczas lektury ciarki przechodzą po plecach nie tylko wczytując się w słowa cara, który groził zburzeniem Warszawy, zaś Cytadela miała być dla stolicy rosyjskim memento mori. Andrzej Nowak przypomina, że do dziś nikt nie policzył ilości Polaków zesłanych na Sybir, ani jeszcze większej liczby wcielonych przymusowo do służby w rosyjskiej armii, a trwała ona wszak często i ćwierć wieku.

Wydawcy podkreślają, że dzięki lekturze książki "Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921 Geopolityka, ody i narody" łatwiej zrozumieć dzisiejszy rosyjski punkt widzenia wobec Polski i Polaków. Dla zainteresowanych historią i współczesnymi stosunkami międzynarodowymi to nie lada gratka.

Zobacz też: Władimir Putin podczas parady wojskowej: Rosja to kraj miłujący pokój. Nie mamy agresywnych planów

Źródło: RUPTLY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny