Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Album rotmistrza Eugeniusza Głowacza (...)" czyli najnowsze wydawnictwo Muzeum Wojska pełne ciekawych zdjęć

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Najnowsze wydawnictwo Muzeum Wojska w Białymstoku to "Album rotmistrza Eugeniusza Głowacza (...)". Książka to wybór kilkuset zdjęć ilustrujących służbę mężczyzny w 7. Pułku Ułanów Lubelskich, 4. Dywizjonie Pancernym oraz naukę w Szkole Czołgów i Samochodów w Warszawie. Uzupełnia je niesamowita opowieść o Eugeniuszu Głowaczu (1890-1950), odtworzona m.in. na podstawie dokumentów z Centralnego Archiwum Wojskowego i wspomnień rodziny.
Najnowsze wydawnictwo Muzeum Wojska w Białymstoku to "Album rotmistrza Eugeniusza Głowacza (...)". Książka to wybór kilkuset zdjęć ilustrujących służbę mężczyzny w 7. Pułku Ułanów Lubelskich, 4. Dywizjonie Pancernym oraz naukę w Szkole Czołgów i Samochodów w Warszawie. Uzupełnia je niesamowita opowieść o Eugeniuszu Głowaczu (1890-1950), odtworzona m.in. na podstawie dokumentów z Centralnego Archiwum Wojskowego i wspomnień rodziny. Materiały Muzeum Wojska
Nowe wydawnictwo Muzeum Wojska w Białymstoku. „Album rotmistrza Eugeniusza Głowacza ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku. Wybór zdjęć” jest już dostępne. Książka zawiera m.in. kilkaset fotografii ilustrujących służbę mężczyzny w 7. Pułku Ułanów Lubelskich, 4. Dywizjonie Pancernym oraz naukę w Szkole Czołgów i Samochodów w Warszawie.

Zdjęcia stanowią nieocenione źródło historyczne przedstawiające m.in. znane postacie, umundurowanie i sprzęt ciężki Wojska Polskiego w okresie międzywojennym. Uzupełnia je niezwykła opowieść o Eugeniuszu Głowaczu (1890-1950), odtworzona m.in. na podstawie dokumentów z Centralnego Archiwum Wojskowego i wspomnień rodziny.

Obdarte przez zbyt małe buty stopy początkiem ciekawej historii

- Jego życiorysem można by obdzielić kilka osób - mówi Marcin Koziński z Muzeum Wojska. - Eugeniusz Głowacz uczył się w szkole Rychłowskiego w Warszawie. Studiował chemię na Politechnice w Liege. Razem z Pierwszą Kompanią Kadrową maszerował do Kielc. Mniej więcej wtedy uznał — z powodu obdartych przez zbyt małe buty stóp — że w wojsku to jednak lepiej być kawalerzystą.

Koziński dodaje, że w I wojnie światowej Eugeniusz Głowacz bił się w 1. Pułku Ułanów, w wojnie polsko-bolszewickiej jako podporucznik 7. Pułku Ułanów Lubelskich. W okresie międzywojennym zafascynowała go motoryzacja i "przesiadł się z koni na konie mechaniczne". Był w Szkole Czołgów i Samochodów, potem w batalionie pancernym w Brześciu nad Bugiem. Tuż przed kolejną wojną przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Kobyłce. Po 1939 roku trochę handlował cukierkami, ale przede wszystkim szkolił podoficerów AK. W 1944 roku niemal na jego podwórku rozegrała się wielka bitwa pancerna. Trafił na roboty przymusowe do Hannoveru. Po wojnie zamieszkał z rodziną na Ziemiach Odzyskanych. A przez cały ten czas fotografował i zbierał zdjęcia.

Zdjęcia podróżowały w wielkiej, drewnianej skrzyni

Duży zbiór zdjęć Eugeniusza Głowacza, albumy i szklane negatywy, ocalały wojenną zawieruchę i kolejne przeprowadzki. W wielkiej drewnianej skrzyni podróżowały z właścicielami, by w końcu znaleźć miejsce na strychu domu syna mężczyzny - Jana Prawdzic-Szczawińskiego - w Wołominie.

O ich ponownym odkryciu zadecydował przypadek – w trakcie remontu dachu budynku w 2001 roku na fotografie natknęli się pracownicy ekipy budowlanej. Wiedzeni ciekawością zapytali o nie właściciela, a ten, przewracając kolejne karty w albumach, podzielił się fascynującą historią o dziejach rodziny. Jeden z robotników był mieszkańcem Białegostoku i o spotkaniu opowiedział znajomej, pracującej w Dziale Gromadzenia Muzeum Wojska w Białymstoku. Muzealniczka nawiązała kontakt z Janem Prawdzic-Szczawińskim, a po jakimś czasie ten podarował instytucji część spuścizny (album, karty z albumu, fotografie, negatywy, książki o tematyce wojskowej) ojca.

- Tata żartował, że pamiątki po dziadku wróciły w pobliże Brześcia - wspomina wnuczka Eugeniusza Głowacza, Małgorzata Stanisława Prawdzic-Szczawińska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny