Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ałbena Grabowska – Kości proroka. Dan Brown mieszkał w Płowdiw

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Ałbena Grabowska (ur. 1971) – Polka o bułgarskich korzeniach, neurolog z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych oraz dla dzieci. Z upodobaniem sięga po różne gatunki literackie. Napisała już książkę non-fiction (Tam, gdzie urodził się Orfeusz), sagę (Stulecie Winnych – za I tom nagrodzona nagrodą czytelniczek „Pióro” na IV Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach), kryminał (Ostatnia chowa klucz), książki przygodowe dla dzieci (cykl „Julek i Maja”), bajkę terapeutyczną (O małpce, która spadła z drzewa), powieści psychologiczne (Coraz mniej olśnień, Lady M., Lot nisko nad ziemią) oraz cykl powieściowy obejmujący romans, powieść awanturniczą oraz thriller szpiegowski (Alicja w krainie czasów). Mieszka z trójką dzieci oraz kotów w Brwinowie, gdzie powstają jej książki.
Ałbena Grabowska (ur. 1971) – Polka o bułgarskich korzeniach, neurolog z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych oraz dla dzieci. Z upodobaniem sięga po różne gatunki literackie. Napisała już książkę non-fiction (Tam, gdzie urodził się Orfeusz), sagę (Stulecie Winnych – za I tom nagrodzona nagrodą czytelniczek „Pióro” na IV Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach), kryminał (Ostatnia chowa klucz), książki przygodowe dla dzieci (cykl „Julek i Maja”), bajkę terapeutyczną (O małpce, która spadła z drzewa), powieści psychologiczne (Coraz mniej olśnień, Lady M., Lot nisko nad ziemią) oraz cykl powieściowy obejmujący romans, powieść awanturniczą oraz thriller szpiegowski (Alicja w krainie czasów). Mieszka z trójką dzieci oraz kotów w Brwinowie, gdzie powstają jej książki. Wydawnictwo Marginesy
Kto uciął Polakowi głowę wśród zabytków Bułgarii to tylko początek historii, która sięgnie I i XII wieku, a w dodatku okaże się romansem z gwałtem w tle. Ałbena Grabowska to wszystko włożyła pomiędzy „Kości proroka”.

Ucięta głowa Polaka złożona na tacy, w tle wątek wędrówki uczniów za mistrzem po Ziemi Świętej datowany na I wiek naszej ery i jeszcze ciekawsze zwyczaje bogomiłów – sekty, która negowała mękę Chrystusa jako Człowieczego Syna właśnie na terenach dzisiejszej Bułgarii składają się na trzy równolegle prowadzone wątki tej sensacyjnej powieści. „Kości proroka” to sprawnie napisane czytadło, nie pozbawione erudycji, przekazujące Polakom nie tylko miłość do bułgarskiej kuchni, krajobrazów i zabytków, ale też dość smutny romans.

Jak na powieść sensacyjną przystało, głównymi bohaterami będzie para - tym razem Bułgarów, z tym że ona mieszka w Polsce. Dlaczego uciekła ze słonecznego południa Europy, a konkretnie z Płowdiw, do nieprzewidywalnej aury kraju nad Bałtykiem wyjaśnia się stopniowo i coraz bardziej dramatycznie.

Ałbena Grabowska stawiając na silny wątek zranionego uczucia postawiła chyba na powieść dla kobiet zafascynowanych „Kodem da Vinci” Dana Browna. Oprócz ciekawych zagadek, jest sporo prawdziwych informacji historycznych, no i romans….

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny