Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja zima. Odśnieżanie miasta - będą nowe zasady. Koszt - 18 milionów

Aneta Boruch
Białegostoku ma być jeszcze bardziej skuteczne
Białegostoku ma być jeszcze bardziej skuteczne Anatol Chomicz/Archiwum
Odśnieżanie według nowych zasad. Więcej sprzątanych ulic, chodników i przystanków, dwa razy na dobę komunikaty meteorologiczne, a w budżecie dwa razy więcej pieniędzy niż przed rokiem - tak miasto przygotowuje się do walki z zimą.

- Robimy, co możemy, żeby pierwszy atak zimy przyniósł jak najmniej negatywnych skutków - zapewnia prezydent Tadeusz Truskolaski. - Jesteśmy pełni pokory w stosunku do nadchodzącej pory roku.

Przygotowania są jednak dopięte na ostatni guzik.

W mieście już działa sztab antykryzysowy, który przygotował zasady zwalczania skutków zimy.

Podpisano umowy z firmami oczyszczającymi. Znalazło się w nich wiele nowych rozwiązań.

Jak zawsze Białystok został podzielony na sześć sektorów. Każdym zajmować się będzie jedna, konkretna firma, która w tym roku musi mieć o pług więcej w każdym sektorze. O 10 procent wzrośnie liczba sprzątanych ulic i o 80 procent chodników.

Przystanki, przy których zatrzymują się autobusy przynajmniej czterech linii, będą odśnieżane na bieżąco. Zwiększy się również liczba osób zatrudnionych przez firmy do ręcznego odśnieżania chodników i przystanków.

- Planujemy także częstsze odśnieżanie dróg osiedlowych i w razie konieczności, czyli ostrej i śnieżnej zimy, będziemy mieli możliwość korzystania z zamówień uzupełniających - opisuje Andrzej Karolski, dyrektor departamentu ochrony środowiska.

Odśnieżanie: Do walki rzucą chlorek wapnia

Firmy sprzątające muszą mieć do odśnieżania chlorek wapnia. To drogi środek, który jednak działa w niskich temperaturach. Będzie używany w sytuacjach wyjątkowych, wówczas, gdy inne metody zawiodą.

Poza tym w różnych punktach miasta staną pojemniki na żwir z dodatkiem środków chemicznych. Chodzi o to, aby służby miejskie miały do nich szybki i łatwy dostęp.

Miasto zainwestowało też w dwie przydatne usługi.

- Właśnie trwa montaż nowych czujników GPS w samochodach oczyszczania - mówi Andrzej Karolski. - Poza tym wykupiona została też tak zwana osłona meteorologiczna miasta. Dwukrotnie w ciągu doby będziemy dostawać informacje o nadchodzących trudnych warunkach atmosferycznych.

To pozwoli odpowiednim służbom na szybką reakcję w razie pogorszenia pogody.

Firmy sprzątające będą musiały solidniej przykładać się do odśnieżania miasta. Magistrat bowiem podniósł kary za niewywiązanie się z podpisanych w tej sprawie umów.

Nadejście niskich temperatur to także trudny okres dla osób bezdomnych. W mieście przygotowano 15 punktów, w których mogą zjeść ciepły posiłek i otrzymać odzież. Jest też ponad 270 miejsc noclegowych.

Adam Kurluta, dyrektor departamentu spraw społecznych apeluje, żebyśmy, jeśli zauważymy leżącą gdzieś osobę, natychmiast zawiadomili odpowiednie służby. A także, byśmy interesowali się sytuacją osób starszych i niezamożnych, które nie zawsze stać na zakup opału.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny