Akcja profilaktyczna w punktach pobrań Diagnostyki na Podlasiu

Materiał informacyjny DIAGNOSTYKA
Diagnostyka prowadzi na Podlasiu akcję profilaktyczną o nazwie „Troszczę się o Ciebie”, która odbywa się w 27 Punktach Pobrań w regionie. W ramach akcji można wykonać 18 przekrojowych badań profilaktycznych, czas trwania do 30 czerwca 2024 roku.

Medium dla każdego – tak nazywa się zestaw badań, który w Augustowie, Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Czarnej Białostockiej, Grajewie, Hajnówce, Kolnie, Łomży, Mońkach, Siematyczach i Sokółce zrealizujemy w ramach akcji profilaktycznej. Znajdziemy w nim takie badania jak: morfologię krwi, OB, CRP, glukozę, elektrolity, lipidogram, próby wątrobowe, mocznik, kreatyninę, kwas moczowy, żelazo i TSH, czyli odpowiednio badania pozwalające znaleźć ewentualny stan zapalny w organizmie, ocenić funkcję układu krwiotwórczego, tarczycy, wątroby, trzustki i nerek.

Morfologia krwi informuje o ogólnej kondycji organizmu oraz m.in. o niedoborach pierwiastków lub witamin będących przyczyną anemii. Pozwala także na wykluczenie choroby nowotworowej układu krwiotwórczego lub zaburzeń odporności. OB i CRP ilościowe to parametry wykrywające w organizmie stan zapalny. Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG) to zestaw badań służący monitorowaniu gospodarki lipidowej organizmu i oszacowaniu ryzyka zachorowania na choroby sercowo – naczyniowej.

Akcja profilaktyczna w punktach pobrań Diagnostyki na Podlasiu

Dieta wysokotłuszczowa i wysokowęglowodanowa odpowiada za zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi i prowadzi do rozwoju miażdżycy, dlatego warto regularnie badać stężenie cholesterolu we krwi, aby w razie potrzeby podjąć leczenie i uniknąć nagłych incydentów sercowo-naczyniowych. Glukoza to badanie, na podstawie którego, według kryteriów opracowanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, możliwe jest rozpoznanie zaburzeń metabolizmu glukozy. Wysokie stężenie glukozy na czczo wynika zwykle z podstępnej, obarczonej szeregiem powikłań choroby metabolicznej – cukrzycy.

Próby wątrobowe (ALT, GGTP) to badania, na podstawie których oceniana jest funkcja wątroby i dróg żółciowych, a TSH pozwala monitorować działanie tarczycy. Mocznik, kreatynina i kwas moczowy dostarczą informacji o nerkach i pozwolą na szybkie rozpoznanie choroby metabolicznej – dny moczanowej. W zestawie znajdziemy także żelazo, które ściśle wpływa na proces tworzenia krwinek czerwonych. Jego niedobór zwykle jest konsekwencją małej podaży w diecie, zwiększonego zapotrzebowania (np. okres wzmożonego wzrostu, ciąża) lub nadmiernej utraty z organizmu (np. krwawienia z przewodu pokarmowego, obfite miesiączki). Konsekwencją niedoboru żelaza jest anemia mikrocytarna, objawiająca się osłabieniem, bladością skóry, spadkiem kondycji fizycznej, kołataniem serca, zawrotami i bólem głowy, drażliwością.

Akcja profilaktyczna w punktach pobrań Diagnostyki na Podlasiu

Do wykonania pakietu Medium dla każdego niezbędna jest próbka krwi, aby skorzystać z akcji profilaktycznej wystarczy pojawić się na czczo jednym z 27 Punktów Pobrań na Podlasiu https://diag.pl/placowki/?wojewodztwo=podlaskie czas trwania akcji do 30 czerwca br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny