MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepszy prezent dla taty na Dzień Ojca to zdrowie. Te badania powinien wykonywać każdy mężczyzna już od 40. roku życia

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tata jest silny, potrafi wszystko naprawić, nigdy się nie poddaje. Jednak, żeby zawsze tak było powinien też dbać o swoje zdrowie. Panowie niestety często o tym zapominają i się nie badają. Najlepszym prezentem na Dzień Ojca będzie więc zdrowie, o które mężczyzna może się zatroszczyć wykonując regularne badania profilaktyczne już od 40. roku życia. Oto lista tych najważniejszych.

Spis treści

Najlepszy prezent na Dzień Ojca to zdrowie. Tato, przebadaj się

Tata to jedna z najważniejszych osób w naszym życiu. Na Dzień Ojca chcesz więc podarować mu najlepszy prezent? Zadbaj o jego zdrowie i zwróć mu uwagę lub zapisz go na badania profilaktyczne. Zrobi je za darmo w swoim ośrodku zdrowia. Wystarczy uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Mężczyźni żyją krócej, ponieważ nie dbają o swoje zdrowie tak jak kobiety. Rzadziej wykonują też badania profilaktyczne.
Mężczyźni żyją krócej, ponieważ nie dbają o swoje zdrowie tak jak kobiety. Rzadziej wykonują też badania profilaktyczne. ArtPhoto studio/freepik.com

Podstawowe badania jakie powinien wykonywać każdy mężczyzna bez względu na wiek to:

Raz w miesiącu:

 • samobadanie jąder.

Raz w roku:

 • podstawowe badania profilaktyczne: morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu,

 • pomiar ciśnienia tętniczego,

 • kontrola wagi,

 • pomiar obwodu w pasie,

 • ogólne badanie u lekarza internisty,

 • przegląd stanu uzębienia u stomatologa.

Badania dla mężczyzn od 40. roku życia. „Profilaktyka 40 Plus”

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia mężczyźni w Polsce żyją krócej niż kobiety. Przeciętna długość życia kobiet to 82 lata, a mężczyzn niespełna 74. Dodatkowo panowie w naszym kraju żyją o ok. 4 lata krócej niż obywatele innych krajów. Częściej umierają oni na nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia oraz choroby naczyń mózgowych, prowadzące do udaru mózgu.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wskazuje także, że Polacy w zdrowiu żyją tylko do 59. roku życia. Aby zmienić te statystyki i zadbać o zdrowie panowie powinni przede wszystkim zatroszczyć się o prawidłowe odżywianie, zrezygnować z używek, zadbać o aktywność fizyczną i robić regularne badania profilaktyczne dla mężczyzn.

Służy do tego między innymi rządowy darmowy program „Profilaktyka 40 Plus”. W jego ramach wszystkie osoby po 40. roku życia mogą skorzystać z pakietów badań diagnostycznych dopasowanych do ich potrzeb do 31 grudnia 2024 r. Są one dostępne dla 3 grup: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn oraz pakiet wspólny.

W pakiecie badań „Profilaktyka 40 Plus” dla mężczyzn znajduje się:

 • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,

 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,

 • stężenie glukozy we krwi,

 • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,

 • poziom kreatyniny we krwi,

 • badanie ogólne moczu,

 • poziom kwasu moczowego we krwi,

 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),

 • PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

We wszystkich pakietach znajduje się pomiar masy ciała i wskaźnika BMI, a także ciśnienia tętniczego krwi. Wszystkie badania znajdujące się w pakiecie panowie po 40. roku życia powinni wykonywać raz w roku, ewentualnie raz na 2 lata.

Panowie już po 40. roku życia mogą mieć problemy w sferze zdrowia intymnego dotyczące potencji. Aby im zapobiegać i cieszyć się sprawnością seksualną mogą wykonać badania hormonów tarczycy oraz zbadać poziom testosteronu. Raz w roku warto także wykonywać próby wątrobowe oraz co 2 lata EKG.

Raz na dwa lata lub w przypadku palenia papierosów raz w roku, należy też sprawdzić poziom cholesterolu i funkcjonowanie gospodarki lipidowej za pomocą lipidogramu. Raz w roku warto także pamiętać o kontroli dermatologicznej z oceną znamion.

Co 2 lata wskazana jest także wizyta u okulisty, aby zapobiec jaskrze lub innym problemom ze wzrokiem.

Jakie badania i co jaki czas powinien robić mężczyzna w wieku powyżej 50.?

Im starszy mężczyzna tym częściej powinien wykonywać badania profilaktyczne. Po 50. roku życia wzrasta ryzyko zmian w gruczole krokowym oraz rozwoju raka prostaty. Dlatego mężczyźni 50+, ale też 60+ czy 70+ i starsi raz w roku, ewentualnie raz na 2 lata powinni odwiedzać urologa w celu zbadania prostaty per rectum (palpacyjne badanie przez odbyt) oraz wykonywać badanie laboratoryjne PSA (poziom swoistego antygenu sterczowego).

Panowie po 50. raz w roku powinni także robić:

 • badanie EKG,

 • lipidogram,

 • poziom cukru we krwi,

 • badanie na krew utajoną w kale,

 • badanie okulistyczne,

 • przegląd stanu zębów u stomatologa.

Warto pamiętać też o kolonoskopii, dzięki której możliwe jest wykrycie polipów, a nawet raka jelita grubego.

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najlepszy prezent dla taty na Dzień Ojca to zdrowie. Te badania powinien wykonywać każdy mężczyzna już od 40. roku życia - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny