MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Teatralna zaprasza na weekend pełen ciekawych propozycji. Będzie coś dla dzieci, wielbicieli reżyserii i teatru offowego

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Beata Szewczyk "Truda to się nie uda"
Beata Szewczyk "Truda to się nie uda" Mateusz Wyżliński
Akademia Teatralna wciąż zaskakuje ciekawymi propozycjami. Każdy wielbiciel teatru znajdzie coś dla siebie. W najbliższy weekend, ale też w poniedziałek będzie można zobaczyć przeróżne działania - zarówno studenckie, jak i w pełni profesjonalne. Zobaczcie na co warto się wybrać.

Wieczór w reżyserii - pokaz etiud studenckich

Już w sobotę, 16 marca o godz. 18 w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego odbędzie się Wieczór w reżyserii, czyli prezentacja prac powstałych na kierunku reżyseria teatru lalek. Zobaczyć będzie można etiudę pt. "Formikaria albo skąd się bierze popcorn" inspirowaną „Formikarium” K. Filipowicza oraz „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” M. Prześlugi powstałą w ramach zajęć Praca z aktorem w planie lalkowym na III roku reżyserii, pod opieką dr Bernardy Bieleni.
Na scenie wystąpią:

 • Polina Kuzhelieva (III rok ATL),
 • Wojciech Leśniewski (IV rok ATL),
 • Aleksandra M’hango,
 • Julia Potrykus (II rok ATL).

Reżyseria: Ćma (III rok reżyserii)
scenografia/lalki: Julia Henich (III rok TTL)
pracownia plastyczna: Magdalena Dąbrowska, Róża Turlińska, Zbigniew Romanyk
światła: Artemi Khatkevich
obsługa techniczna: Julia Henich
fotografie: Aleksandra M’hango
plakat: Mateusz Szewczyk.

Zaprezentowana będzie też etiuda „Truda, to się nie uda” inspirowana twórczością Henocha Levina powstała w ramach zajęć Praca z aktorem na III roku reżyserii, pod opieką mgr Magdaleny Miklasz. Na granicy Morza Martwego i Bałtyku mają miejsce trzy spotkania Trudy i Kruma. Trzy spotkania, podczas których coś się jeszcze może między nimi zmienić – o ile nie przegapią zachodu słońca. Trzy spotkania w świecie ludzi, którzy przecież mają uczucia. I problemy ze snem.
Występują:

 • Julia Czerniewicz (II rok ATL),
 • Rafał Przytocki (III rok ATL).

Reżyseria : Ćma (III rok reżyserii)
światła: Artemi Khatkevich
obsługa techniczna: Polina Kuzhelieva
fotografie: Mateusz Wyżliński.

Coś dla najmłodszych wielbicieli teatru

Również w sobotę, 16 marca o godz. 11 odbędzie się spektakl dla najnajów, czyli dzieci w wieku 0,5 - 2,5 lat wraz z bliskimi im dorosłymi. Będzie to "W szafie" w reż. Tymona Antoniuka. Twórcy chcą zaprosić tych naj-najmłodszych wraz z ich opiekunami na spotkanie z ubraniami w niecodziennych okolicznościach, na podróż do wielkiej szafy. Szafa to miejsce, w którym można się schować. Można przymierzać, można wybierać, próbować, eksperymentować ale przede wszystkim można się bawić.
W szafie badane będą elementy garderoby za pomocą zmysłów. Widzowie będą obserwować, wąchać, dotykać… Przyglądać się odzieży akurat kiedy na nas nie leży. Czym może być wtedy ubranie? Na to pytanie, z całą pewnością, dzieci znają więcej odpowiedzi od dorosłych. Szafa może być okazją do rozmowy, a ubrania wspólnym językiem. W końcu wszystkim nam towarzyszą od momentu urodzenia.

Reżyseria: Tymon Antoniuk
Opieka artystyczna: dr Bernarda Bielenia
Scenografia: Zuzanna Grochowska
Muzyka: Michał Świderski i Paweł Trzaska
Obsada:

 • Łucja Helena Mucha,
 • Sabina Szetela,
 • Weronika Kozłowska.

Teatralne spotkanie z grupą Malabar Hotel

Na widzów czekają też dwa bezpłatne gościnne pokazy spektaklu "Nieosobni" w reż. Marcina Bartnikowskiego i Marcina Bikowskiego. Zobaczyć je będzie można 17 marca (niedziela), o godz. 19 oraz 18 marca (poniedziałek), o godz. 19. Nieosobni. Program romantyczny w czterech częściach podszyty mykologią, ezoteryką i psychotroniką.
Nienansycenie twórcze jest na ogół zjawiskiem niezbędnym i pożądanym. Artysta/artystka głodny/głodna to artysta/artystka płodny/płodna. Nas interesują wszakże przemilczane następstwa twórczego nienasycenia; te wstydliwe i niepożądane.
Inspirowany wystawą „Białoszewski. nieosobny” – prezentowaną w ubiegłym roku w Muzeum Woli – spektakl jest senną fantazją o latach 50-tych. To opowieść o czasie, w którym głód twórczy funkcjonował obok dojmującego głodu fizycznego. Takie były realia okaleczonej powojennej Warszawy, w których powstał Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny. Jego twórczynie i twórcy uprawiający sztukę wyprzedzającą ich czasy tworzyli wyjątkową i barwną komunę artystyczną, w której wykluwały się niezwykłe idee teatralne, plastyczne, literackie, filozoficzne i ezoteryczne. Nie przypadkiem gośćmi teatru osobnego byli chociażby Allan Ginsberg, Simone de Bouvoir, czy Jean Paul Sartre. Chcemy wskrzesić teatr, który negując psychologiczne odtwarzanie życia, sam stawał się życiem i wypływał poza swoje ramy. Przywołujemy sztukę, która powstając w warunkach niedostatku materialnego, infekowała głodem życia. Głód życia wyodrębnił silną, twórczą i efemeryczną wspólnotę.
Reżyseria – Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski
scenariusz – Marcin Bartnikowski
scenografia, Kostiumy i Lalki – Marcin Bikowski
choreografia – Marta Bury
muzyka – Anna Stela
opieka merytoryczna – Katarzyna Szumlas
Obsada:

 • Marcin Bartnikowski
 • Marcin Bikowski.

Spektakl został dofinansowany przez Urząd m. st. Warszawy w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe Warszawy”.
Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny