To było w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Do tysiąca polskich obywateli załomotały kolby sowieckich karabinów. Na spakowanie się mieli tylko chwilę. Po wielu tygodniach męczącej podróży zesłańcy dotarli na obcą i nieludzką ziemię. Mieli tutaj żyć i pracować.
Wywieziono wtedy ponad 140 tysięcy osób. Była to pierwsza masowa deportacja, która dotknęła ludność z Kresów II Rzeczypospolitej.
- Pamiętamy o tragicznej historii naszego miasta. Naszym obowiązkiem jest utrzymywanie pamięci o ofiarach deportacji. Dlatego uroczyście obchodzimy co roku rocznicę pierwszej wywózki obywateli polskich na Sybir. Zapraszam wszystkich białostoczan, harcerzy, uczniów do udziału w wydarzeniach, które w tym roku organizowane są 8, 9 i 10 lutego – mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.
W sobotę już po raz drugi odbędzie się Bieg Pamięci Sybiru. Tysiąc osób przebiegnie pięć kilometrów po lesie Pietrasze. Start o godz. 17.
- Jesteśmy zaskoczeni pozytywnie, że mieszkańcy Białegostoku, regionu, ale też z całej Polski chcą wziąć udział w tym biegu - przyznaje Grzegorz Kuczyński z Fundacji Białystok Biega. - Na liście startowej widzimy ludzi z innych województw. Są to osoby, których rodziny były dotknięte deportacją i biegiem chcą uczcić swoich przodków.
1. Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku. Ponad 700 uczestników uczciło pamięć ofiar deportacji biegiem na 5 kilometrów (zdjęcia, wideo)
1. Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku. Ponad 700 uczestników ...
Na trasie będzie też można zobaczyć inscenizacje nawiązującą do wydarzeń z nocy 10 lutego 1940 r. Rrekonstruktorzy pokażą moment aresztowania, wywózkę i pracę na Syberii.
W tym roku odbędzie się też dodatkowy bieg dzienny, który wystartuje o godz. 10 sprzed Pałacu Branickich do Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej 1.
- Zapraszamy też na wystawę poświęconą wywózkom i pamięci wydarzeń sprzed 80 lat - mówi prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.
9 lutego o godz. 20 rozpocznie się akcja "Światło pamięci" . Wzdłuż torów kolejowych, które biegną przy nowej siedzibie Muzeum zostanie zapalonych 1400 zniczy, które upamiętnią 140 tysięcy osób zesłanych podczas pierwszej masowej deportacji na Sybir. Następnie białostoczanie przemaszerują przed pomnik Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu przy ul. Traugutta.
Oficjalne uroczystości miejskie zaplanowano 10 lutego o godz. 12 przed pomnikiem Grobu Nieznanego Sybiraka przy ul. Piastowskiej. A o godz. 13 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjny Archidiecezji Białostockiej przy ul.Kościelnej zaplanowano spotkanie młodzieży z Sybirakami. W programie m.in. koncert „Z Ojczyzną w sercu” i filmy „Etiudy sybirackie”.
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku już gotowe. Tadeusz Trus...
Przerażenie, zmęczenie, tęsknota. Muzeum Pamięci Sybiru pozy...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto