Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 milionów na zajęcia pozalekcyjne

Marta Gawina
Do akademii młodego muzyka w SP nr 7 zapisali się uczniowie klas I-III. Choć mają za sobą dopiero pierwsze zajęcia, już muzykują.
Do akademii młodego muzyka w SP nr 7 zapisali się uczniowie klas I-III. Choć mają za sobą dopiero pierwsze zajęcia, już muzykują. Wojciech Oksztol
Basen, wyjścia do teatru i opery, bezpłatne korepetycje maturalne, warsztaty językowe i dziennikarskie. Na to mogą liczyć uczniowie około 50 podlaskich szkół, które dostały unijne wsparcie na zajęcia dodatkowe. W sumie podzieliły między sobą 15 milionów złotych. W wielu szkołach warsztaty właśnie się rozpoczynają.

Drugoklasistka Daria Serowik chodzi do akademii młodego muzyka, którą uruchomiła Szkoła Podstawowa nr 7 przy ul. Wiatrakowej w Białymstoku. - Bardzo lubię słuchać muzyki, grać na różnych instrumentach. Dlatego tak bardzo chciałam chodzić do tej akademii - mówi dziewczynka.

Jej szkoła dostała około 300 tysięcy złotych z unijnego programu Kapitał Ludzki na uruchomienie w tym roku szkolnym akademii rozwoju uzdolnień i zainteresowań. - Dzięki temu oferujemy naszym uczniom wiele zajęć pozalekcyjnych. To m.in. basen, akademia młodego twórcy, dobrych manier, w ramach której dzieci będą chodzić do teatru i opery, warsztaty krasomówcze, które prowadzi profesjonalny aktor. Wszystko jest za darmo - wylicza Mariola Pierzchała, dyrektorka SP nr 7. Na zajęcia uczęszczają uczniowie uzdolnieni i z problemami edukacyjnymi. - Nasz projekt to wyrównywanie szans - dodaje Mariola Pierzchała. W dodatku jej szkoła może przeznaczyć około 30 tysięcy złotych na zakup pomocy dydaktycznych. Unijny projekt zakończy się tu w czerwcu.

Na podobne udogodnienia mogą liczyć uczniowie z blisko 50 podlaskich szkół. - Z programu Kapitał Ludzki dofinansowaliśmy w sumie 48 projektów dotyczących wyrównywania szans edukacyjnych. Będą realizowane przez szkoły, fundacje, uczelnie. Zawarliśmy już 25 umów. Pozostałe powinny zostać podpisane do końca listopada - mówi Elżbieta Romańczuk, dyrektorka departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim.
W programie bierze udział w sumie 14 białostockich szkół. To m.in. IV LO, SP nr 28, SP nr 47, WSAP, SP nr 19. Ta ostatnia realizuje projekt pod hasłem "Potrafię dużo, mogę więcej", który skierowany jest do uczniów klas IV-VI. - Chcemy rozwijać ich zdolności, zainteresowania - mówi Elżbieta Zimnoch, dyrektorka SP nr 19 przy ul. Mieszka I.

Oferta jest bogata. To m.in. robotyka, logomocja, gry logiczne, zajęcia z języka angielskiego, rosyjskiego, niemieckiego. Projekt w tej szkole będzie realizowany przez dwa lata. Dofinansowanie wynosi 290 tysięcy złotych.

Z kolei IV LO przy ul. Zwierzynieckiej otrzymało 260 tysięcy złotych na akademię maturalną. Dzięki niej w tym i przyszłym roku szkolnym kilkudziesięciu uczniów będzie mogło bezpłatnie chodzić na dodatkowe zajęcia z matematyki, języka polskiego, angielskiego lub rosyjskiego. To obowiązkowy zestaw na maturze. Do prowadzenia zajęć szkoła zatrudnia doświadczonych egzaminatorów pracujących dla Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej przy sprawdzaniu matur.

W przyszłym roku znów będzie można powalczyć o pieniądze na wyrównywanie szans edukacyjnych z programu Kapitał Ludzki. Do podziału ma być 20 milionów złotych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny