MKTG SR - pasek na kartach artykułów

13 kilo awansu

Joanna Klimowicz
Trzeba odbyć wymagany staż, zgromadzić niezbędne zaświadczenia i dołączyć do nich dokumentację swych osiągnięć zawodowych... To wszystko niełatwe sprawy, ale konieczne, aby z nauczyciela mianowanego stać się dyplomowanym i otrzymać podwyżkę. Od około trzech lat polscy nauczyciele mają do pokonania drabinkę awansu zawodowego. Zaczynają pracę od stopnia stażysty, potem "wskakują" na nauczyciela kontraktowego, potem mianowanego, a najwyżej czeka na nich stopień nauczyciela dyplomowanego. Każdy awans łączy się z podwyżką zarobków (w przypadku nauczyciela dyplomowanego to około 300 złotych), daje też satysfakcję z podnoszenia swoich kwalifikacji. Z roku na rok coraz więcej podlaskich nauczycieli walczy o awans.

Awans z głową

Niektórzy robią to nieumiejętnie, przegapiając konieczne dokumenty, a dołączając do teczki zbędne. Trzeba awansować, ale z głową. Wiemy, że wielu nauczycieli ma kłopoty ze skompletowaniem teczki - a raczej segregatora - niezbędnego w awansie na stopień nauczyciela dyplomowanego. Często ich teczki nie zawierają niezbędnych dokumentów. Dziś - wspólnie z szefową kadr i organizacji Podlaskiego Kuratorium Oświaty - podpowiadamy, jak spełnić wszystkie wymagania i spokojnie czekać na maksymalną liczbę punktów, przyznanych przez komisję.

Pierwszy krok

1. Musisz mieć stopień nauczyciela mianowanego i odbyć staż trwający dwa lata i dziewięć miesięcy. Staż odbywasz w następujący sposób:
- składasz wniosek do dyrektora swojej szkoły o rozpoczęcie stażu. Do końca września (30 dni od rozpoczęcia zajęć) dyrektor ma obowiązek staż zatwierdzić;
- sporządzasz plan swojego rozwoju w ciągu stażu i zawierasz w nim wszystkie działania, jakie masz zamiar podjąć, aby doskonalić swój warsztat i pomóc w rozwoju placówki. Nie ma wymogu, by plan wydrukowany był komputerowo, ale pamiętaj, że wykorzystywanie technologii komputerowej, informacyjnej, świadczy także o doskonaleniu Twego warsztatu pracy. To może zaprocentować.
- pracujesz normalnie ze swoimi uczniami, realizując poszczególne punkty z planu. Organizujesz konkursy, programy autorskie, wystawy. Dyrektor ma obowiązek zbierać te informacje, ale nie zaszkodzi, gdy sam będziesz mu o nich "przypominał".
2. Przeciętnie staż kończy się 31 maja. Od momentu jego zakończenia masz 30 dni na złożenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego, czyli wszystkich przedsięwzięć z ostatnich dwóch lat i dziewięciu miesięcy. Teraz forma wydruku komputerowego byłaby już wskazana. Wypunktuj, co udało Ci się zrobić zgodnie z planem, co zrobiłeś ponad plan, a czego nie udało się zrealizować i co Ci w tym przeszkodziło. Dyrektor wystawi Ci ocenę. Nie "zaszaleje", bo do wyboru ma pozytywną lub negatywną.
3. Od wystawienia oceny pozytywnej masz trzy lata na złożenie wniosku do komisji kwalifikacyjnej, powołanej przez kuratora oświaty ds. awansu zawodowego. Zacznij myśleć o dokumentowaniu swoich osiągnięć.

Drugi krok

1. Wybierz odpowiedni termin. Pamiętając o tym, że komisja powoływana jest dwa razy do roku - w sesji letniej (maj, czerwiec, lipiec) oraz zimowej (styczeń, luty). Kuratorium ma tylko jeden termin, którym jest związane - jeśli złożysz wniosek do 30 czerwca, musi rozpatrzeć go do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia. Wniosek złożony po 30 czerwca będzie prawdopodobnie "leżakował" do zimowej sesji. Nie spiesz się więc zanadto, po co masz się denerwować opóźnieniem. Pamiętaj jednak, żeby nie przeciągać sprawy dłużej niż do połowy lutego. Z wnioskami złożonymi pod koniec lutego kuratorium może się nie wyrobić w zimowej sesji. Jest ich bardzo dużo! Najlepiej będzie, jeśli pofatygujesz się z wnioskiem w listopadzie - grudniu. Styczeń też wchodzi w rachubę. Teraz jest najlepszy moment!
2. Wniosek zawsze adresujesz do komisji w Podlaskim Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Nawet jeśli mieszkasz na terenie dawnego województwa łomżyńskiego czy suwalskiego. Pewnie Twoja teczka prędzej czy później trafi do oddziału kuratorium w Łomży lub Suwałkach, ale musi przejść przez białostocką centralę.
3. Wniosek o przyznanie stopnia nauczyciela dyplomowanego to za mało. Musisz do niego dołączyć:
l dokumenty, potwierdzające posiadane kwalifikacje (kopie dyplomu ukończenia studiów, studiów podyplomowych, posiadane uprawnienia pedagogiczne), akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego, zaświadczenie dyrektora szkoły o posiadanym przez Ciebie wymiarze zatrudnienia (etat, pół etatu) oraz stanowisku (np. nauczyciel matematyki). Jeśli w trakcie odbywania stażu zmieniałeś szkołę, konieczne jest dołączenie kopii świadectw pracy ze wszystkich placówek, zatwierdzony plan rozwoju zawodowego oraz sprawozdanie z jego realizacji, ocenę dorobku zawodowego za okres stażu, dokumentację potwierdzającą spełnienie wymagań z paragrafu 5 ustęp 2 rozporządzenia. Te dokumenty to:
l opis lub analiza opracowania i wdrażania przedsięwzięć i programów na rzecz doskonalenia swojej pracy i podwyższania jakości pracy szkoły,
l opis lub analiza umiejętności dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pracownikami szkoły,
l pisemne sprawozdanie z realizacji co najmniej czterech z ośmiu punktów następujących zadań: a. opracowanie i wdrożenie programu dotyczącego działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, pomocą społeczną, postępowaniem w sprawach nieletnich, b. opracowanie co najmniej dwóch publikacji, referatów lub innych materiałów związanych z wykonywaną pracą i opublikowanie ich, wygłoszenie lub popularyzacja w innej formie (możesz tu podać np. adres strony internetowej, na której umieściłeś referat. Większość nauczycieli także dołącza jego treść), c. prowadzenie otwartych zajęć, w szczególności dla nauczycieli stażystów i kontraktowych, d. aktywna i systematyczna współpraca ze strukturami samorządowymi lub innymi organizacjami działającymi na rzecz edukacji, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich (nie wystarczy tu opis jednego koncertu czy innej imprezy charytatywnej, współpraca musi być stała!), e. wykonywanie zadań egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, eksperta komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy, rzeczoznawcy ds. programów nauczania, podręczników, środków dydaktycznych, konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej (dla nauczycieli szkół artystycznych), f. pełnienie funkcji doradcy metodycznego, uzyskanie kwalifikacji edukatora lub trenera terapeuty, g. uzyskanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych umożliwiających poszerzenie zakresu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, h. wykonywanie samodzielnie lub we współpracy z zespołem innych zadań na rzecz edukacji, pomocy społecznej, postępowania w sprawach nieletnich lub uzyskanie znaczących osiągnięć w pracy zawodowej.
Uff... Musisz wybrać co najmniej cztery z tych ośmiu zadań!
l opis lub analizę Twoich umiejętności rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych, z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której pracujesz. Przeważnie w opisie tych problemów (np. dziecka nadpobudliwego) nauczyciele nie podają prawdziwych personaliów ucznia. Podobnie, gdy opisują pracę z dzieckiem wybitnie zdolnym.
4. Pamiętajcie o tym, że wszystkie te dokumenty są bardzo ważne. Bowiem wszystkie wnioski przechodzą najpierw sprawdzian pod względem formalnym - czy niczego nie brakuje. Jeśli tak się dzieje, pisemko z prośbą o uzupełnienie braków wędruje do wnioskodawcy.
5. Przedstawiliśmy dokumenty konieczne do uzyskania awansu. Ale do teczki można jeszcze dołączyć dodatkowe zaświadczenia i materiały, potwierdzające wysokie kwalifikacje zawodowe. Tu macie pełną dowolność, choć warto mieć na uwadze zasadę złotego środka i nie być przekonanym, że im więcej, tym lepiej. Ostatnio nauczyciele dołączają do segregatora taśmy wideo rejestrujące przebieg zorganizowanych przez nich uroczystości, kroniki szkolne, dyskietki i płyty CD z programami i publikacjami, a także wycinki prasowe. Zdarza się też pomoc dydaktyczna wykonana własnoręcznie (model komórki) i obrazki na szkle malowane przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela. Te wszystkie wskazówki są cenne dla komisji - świadczą o zaangażowaniu nauczyciela. Największym uznaniem cieszą się ostatnio ciekawe interdyscyplinarne projekty, realizowane przez grupę nauczycieli różnych przedmiotów. Świadczą nie tylko o kreatywności, ale i o integracji kadry.

Trzeci krok

1. Gdy teczka, a raczej segregator, zostanie sprawdzona pod kątem formalnym, kurator powołuje komisję dla danej osoby. Ona analizuje wniosek z załącznikami pod względem merytorycznym. Wczytuje się we wszystkie opisy, przegląda taśmy i wizualizacje komputerowe. W komisji zasiada różna liczba osób. Jest w niej przedstawiciel kuratorium (przewodniczący), dyrektor Twojej szkoły (albo przedstawiciel organu prowadzącego jeśli to Ty jesteś dyrektorem i starasz się o awans), trzech ekspertów z ministerialnej listy oraz - na Twoją wyraźną prośbę - przedstawiciel związków zawodowych. Specjalność ekspertów musi być ta sama lub bardzo zbliżona do specjalności nauczyciela starającego się o awans.
2. Każdy z członków komisji ma do dyspozycji od zera do dziesięciu punktów. Otrzymasz akceptację, jeśli uzyskasz co najmniej dwie trzecie punktów. Jeśli w komisji nie zasiada więc związkowiec, maksymalna liczba punktów to 50. Gdy zdobyłeś 34, możesz już otwierać szampana. Jesteś nauczycielem dyplomowanym i zarabiasz 300 złotych więcej!

Czwarty krok

1. Jeśli nie zbierzesz upragnionej liczby dwóch trzecich punktów, otrzymujesz odmowę nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Przysługuje Ci prawo odwołania do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Połowa z odrzuconych korzysta z tego prawa. Tyle, że odrzucanych jest niewiele - w województwie podlaskim po sesji letniej akceptacji nie uzyskało zaledwie 3,5 procent złożonych wniosków. Organ drugiej instancji albo uchyla decyzję kuratorium, albo ją podtrzymuje. Jeśli odmowa jest ostateczna (w postępowaniu sądowym nazwalibyśmy ją prawomocną), możesz złożyć ponowny wniosek o awans. Ale dopiero po odbyciu - i to za zgodą Twojego dyrektora - dziewięciomiesięcznego dodatkowego stażu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny