MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS sprawdził zwolnienia chorobowe Podlasian... i odzyskał sporo pieniędzy z zasiłków

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS sprawdzał między innymi orzekania o niezdolności do pracy, czyli lekarz orzecznik Zakładu oceniał, czy osoba przebywająca na zwolnieniu jest nadal chora, a zwolnienie zasadne.
ZUS sprawdzał między innymi orzekania o niezdolności do pracy, czyli lekarz orzecznik Zakładu oceniał, czy osoba przebywająca na zwolnieniu jest nadal chora, a zwolnienie zasadne. pl.freepik.com - zdjęcie ilustracyjne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w 2023 roku. Suma obniżonych i cofniętych świadczeń sięgnęła w kraju prawie 177 mln zł, a w województwie podlaskim niemal 3,2 mln zł. Do łącznej sumy wchodzą także środki wynikające ze zmniejszenia podstawy wymiaru zasiłku po ustaniu tytułu do ubezpieczenia.

- Tylko w ubiegłym roku w całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował 461,2 tys. zwolnień lekarskich. To wzrost o 7,3 proc. w stosunku do 2022 roku. W ich następstwie zakwestionował 28,9 tys. świadczeń chorobowych na 29 mln 273 tys. zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Spis treści

Czy chory na pewno jest chory?

Sprawdzano zarówno prawidłowość orzekania o niezdolności do pracy, czyli lekarz orzecznik ZUS oceniał czy osoba na zwolnieniu jest nadal chora, a zwolnienie zasadne. Kontrolowano też czy ubezpieczeni prawidłowo wykorzystują zwolnienia od pracy: - Takie kontrole mogą również przeprowadzić pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych – dodaje rzeczniczka.

Czytaj również:

ZUS ma również obowiązek obniżyć wysokość świadczeń chorobowych do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Z tego powodu w 2023 roku obniżono wypłaty prawie 147,7 mln zł, a niższe świadczenie otrzymało 96,5 tys. osób.
W całym 2023 roku kontrole odzyskały prawie 177 mln zł, podczas gdy rok wcześniej były to 153,3 mln zł.

Kontrole zwolnień w województwie podlaskim

W 2023 roku w Podlaskiem oddział ZUS w Białymstoku sprawdził blisko 11,1 tys. kontroli zwolnień (o 1,5 tys. więcej niż w 2022 r.). Ich efekt był taki, że:

  • wydano 429 decyzji o wstrzymaniu świadczeń chorobowych na 640,2 tys. zł,
  • ZUS obniżył wysokość 1076 świadczeń, po ustaniu zatrudnienia na 2,54 mln zł.

- W sumie w województwie podlaskim wstrzymano lub obniżono świadczenia chorobowe na 3,18 mln zł. Tymczasem w 2022 roku łączna kwota cofniętych lub obniżonych świadczeń w regionie przekroczyła 1,2 mln zł – informuje Katarzyna Krupicka i podkreśla: - Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia.

W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. Jeśli zaś podczas kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, okaże się, że osoba sprawdzana przez orzecznika ZUS jest już zdrowa – jest skracane zwolnienie lekarskie, a pacjent zachowuje prawo do świadczenia chorobowego tylko do dnia badania.

Czytaj również:

Co robili „chorzy” podczas zwolnienia?

  • Pewien chory w trakcie zwolnienia lekarskiego brał udział w turnieju tenisa stołowego, obchodach jubileuszu koła łowieckiego oraz wycieczce organizowanej przez organizację związkową.
  • Lekarz, który sam korzystał z czasowej niezdolności do pracy, wystawiał zwolnienia lekarskie innym pacjentom. Inny ubezpieczony, w czasie pobierania świadczenia po ustaniu zatrudnienia poszukiwanie nowej pracy. W tym czasie wziął udział w rekrutacji i udało mu się ją przejść pozytywnie. Musiał jednak uzyskać zaświadczenie lekarza medycyny pracy o odzyskaniu zdolności do pracy i niestety w taki sposób stracił prawo do pobieranego zasiłku.
  • Wciąż zdarzaj się przypadki radnych, którzy w czasie zwolnienia chorobowego biorą udział w sesjach rady gminy, posiedzeniach rad nadzorczych czy imprezach okolicznościowych.
  • Najczęstszym powodem jest jednak praca w czasie chorobowego na rzecz innego podmiotu, oraz wykonywanie w czasie zwolnienia, niektórych obowiązków służbowych zdalnie, takich jak przesyłanie wiadomości mailem czy logowanie się do systemu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny