ZUS sprawdzał zwolnienia lekarskie. Ile L4 cofnięto mieszkańcom Podlaskiego?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS
Udostępnij:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku. Suma obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli zwolnień sięgnęłą w Podlaskiem prawie 1,2 mln zł, natomiast w całym kraju przekroczyła 148,8 mln zł.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować zwolnienia lekarskie. Pracownicy ZUS sprawdzają, czy chorzy prawidłowo korzystają ze zwolnień, a lekarze orzecznicy ZUS czy ubezpieczony jest nadal chory, a e-ZLA jest zasadne. W czasie pandemii większość kontroli odbywa się przede wszystkim na podstawie dokumentacji oraz danych dostępnych w systemie informatycznym ZUS – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Od stycznia do września 2021 roku w województwie podlaskim

  • ZUS skontrolował 5,5 tys. zwolnień lekarskich,
  • a kwota obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli wyniosła prawie 1,2 mln zł.

- Na kwotę tę składają się nie tylko zakwestionowane zwolnienia lub sposób ich wykorzystania, ale przede wszystkim zmniejszenie świadczeń gdy ustał tytuł ubezpieczenia. Wówczas podstawę ogranicza się do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia – wyjaśnia rzeczniczka.

Czytaj również:

Pracownik, który w czasie zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, musi liczyć się z tym, że straci prawo do zasiłku chorobowego. A jednak wciąż jest wiele osób, które zamiast wracać do zdrowia, będąc na chorobowym, wykorzystuje czas zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, np. pracując, czy remontując mieszkanie.

W naszym województwie wśród osób, które musiały zwrócić zasiłek chorobowy, znaleźli się m.in.:

  • ubezpieczony, który w trakcie niezdolności do pracy pracował jako kierowca
  • inna osoba w czasie zwolnienia lekarskiego ze wskazaniem „chory powinien leżeć” poszła do miejsca pracy
  • pracownica, który w trakcie sprawowanej opieki nad dzieckiem i pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego opracowywała broszury informacyjne.

.

- Warto pamiętać, że kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy może mieć charakter „wyjazdowy” – osobiste przeprowadzenie kontroli przez upoważnionych pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak również kontroli „z dokumentów”, czyli informacji pozyskanych z innych źródeł np. od pracodawców czy innych osób postronnych - mówi Katarzyna Krupicka.

Mogą to być zawiadomienia (zwykle anonimowe) informujące np. o tym, że:

  • pracownik w mediach społecznościowych zamieścił zdjęcia, jak pokonuje szlaki górskie, a zgodnie z zaleceniem lekarza powinien lekarza leżeć w domu
  • pracownik na zwolnieniu wykonuje inną pracę, np. obsługuje imprezę okolicznościowych lub remontuje dom.

Czytaj również:

- Samo zdjęcie nie jest podstawą do odmowy prawa do zasiłku. Pracownicy ZUS po otrzymaniu zgłoszenia o niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnień lekarskich prowadzą postępowanie w sprawie zasadności przyznania prawa do świadczenia takiemu pracownikowi. Jeżeli zostanie potwierdzone, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, wówczas Zakład odmawia prawa do zasiłku. Przed decyzją o cofnięciu zasiłku, pracownik ma prawo wglądu w akta i wypowiedzenia się, co do zebranego materiału dowodowego - informuje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Dodajmy, że kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych. Najczęściej takie kontrole wykonują pracownicy działu kadr.

UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mth
Artykuł dotyczy Podlasian(tytuł) czy mieszkańców woj. podlaskiego?
Dodaj ogłoszenie