Żubry Białystok pokonały AZS AWF Katowice 89: 78 (zdjęcia)

Sylwia Kowalczyk
Arkadiusz Zabielski w akcji pod koszem gości z Katowic
Arkadiusz Zabielski w akcji pod koszem gości z Katowic Fot. Anatol Chomicz
Zwycięstwem pierwszoligowe Żubry Białystok zakończyły pierwszą rundę. Podopieczni trenera Marka Kubiaka przed własną publicznością pokonali 89:78 AZS AWF Katowice.

Triumfatorów się nie sądzi. Najważniejszy jest przecież komplet punktów, ale mecz nie był dobrym widowiskiem.

- Zaprezentowaliśmy świąteczną formę. Zespół był rozkojarzony, zdekoncentrowany i za wcześnie uwierzył, że wygrał - ocenia szkoleniowiec Podlasian.

Myślami byli daleko

- Takie są przedświąteczne spotkania. Nie należą do efektownych - tłumaczy
Tomasz Kujawa, kapitan Żubrów. - Zawodnicy myślami są przy bożonarodzeniowych stołach. Stąd poziom koncentracji nie był najwyższy - dodaje.

Żubry były faworytem potyczki z plasującym się w ogonie tabeli zespołem z Katowic. Wiedziały o tym doskonale, chociaż trener przestrzegał, że zbyt wielka pewność siebie może zgubić.

Mecz był wyrównany do stanu 13:14. Wtedy za trzy punkty trafił Michał Zalewski, za chwilę trzy oczka dołożył Artur Bajer i gospodarze kontrolowali sytuację.

Błąd za błędem

Po pierwszej kwarcie prowadzili różnicą pięciu punktów. W drugiej przypomniał o sobie Kujawa. Cztery razy trafił zza linii 6,25 m i białostocznie na przerwę schodzili wygrywając 54:41.

- Ta przewaga sprawiła, że zawodnicy uwierzyli, że będzie łatwo. A stało się inaczej. Nie wykorzystaliśmy wielu prostych, wydawałoby się sytuacji.

Popełniliśmy 19 strat, z czego większość w drugiej połowie. To były błędy ciężkie gatunkowo - wylicza trener Kubiak.

O tym, że mecz, szczególnie w drugiej połowie, nie był ładnym widowiskiem, świadczyć może fakt, że przed prawie osiem minut czwartej kwarty obu zespołom udało się rzucić ledwie sześć punktów. A na parkiecie błąd gonił błąd.

WYNIKI 15. kolejki

Żubry Białystok - AZS AWF Katowice 89:78 (28:23, 26:18, 20:23, 15:14).
Żubry: Kujawa - 21 pkt., Zalewski - 18, Kulikowski - 15, Bajer - 12, Łotowski - 8, Zabielski - 8, Rapucha - 3, Jankowiak - 3, Szczepiński - 1, Brzozowski - 0.
Victoria Górnik Wałbrzych - MKS Dąbrowa Górnicza 69:99, Big Star Tychy - Start Lublin 77:74, Sokół Łańcut - AZS Politechnika Warszawska 85:79, MOSiR Krosno - ŁKS Łódź 72:73, Sudety Jelenia Góra - Zastal Zielona Góra 80:86, Znicz Basket Pruszków - Spójnia Stargard Szczeciński 63:84.
Mecz: Siarka Tarnobrzeg - Prokom II Gdynia nie został rozegrany.