Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZST. Debata Samorządów Uczniowskich Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych

krk
Podsumowanie Debat Samorządów Uczniowskich Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych
Podsumowanie Debat Samorządów Uczniowskich Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych mat. szkoły
W ubiegłym tygodniu w Pałacyku Prezydenckim w Białymstoku nastąpiło podsumowanie Debat Samorządów Uczniowskich.

Sama debata odbyła się w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku. Szkolna Debata Samorządowa Białostockich Szkół Ponadgimnazjalnych to wydarzenie w ramach XVIII Białostockiego Forum Szkół. Skierowana była do przedstawicieli białostockich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na debacie obecni byli: Pan Rafał Rudnicki – Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, Pani Lucja Orzechowska – była Dyrektor Departamentu Edukacji Miasta Białegostoku, pomysłodawczyni debat, a także dyrektorzy szkół, opiekunowie samorządów uczniowskich wraz z przedstawicielami uczniów.

Czytaj też:ZST. Na Węgrzech uczyli się gotować, w Portugalii naprawiali auta

Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego podsumowania i rozstrzygnięcia 2. konkursu pt. KREATOR MARZEŃ połączonego z pokazem prac konkursowych zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach:
I. Codzienny współczesny ubiór szkolny inspirowany patronem szkoły
II. Strój galowy współczesny-inspirowany patronem szkoły

Z-ca prezydenta w swoim wystąpieniu wyraził swoje zadowolenie, iż młodzi ludzie widzą przyszłość w Białymstoku.
Debatę poprowadziła Weronika Augustynowicz z Zespołu Szkół Budowlano – Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku - pełniąca funkcję marszałka.

Debata była wynikiem i podsumowaniem projektu - Szkolne Debaty Samorządowe, który koordynowała i jednocześnie prowadziła warsztaty Urszula Chomik-Kraszewska – nauczyciel XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rtm. Witolda Pileckiego w Białymstoku. Zaproszenie było kierowane do przedstawicieli wszystkich szkół ponadgimnazjalnych. Ostateczna grupa obejmowała 21 uczniów z 11 placówek oświatowych.

Uczniowie zaprezentowali model debaty oxfordzkiej z małymi modyfikacjami.
Teza debaty brzmiała: „BIAŁYSTOK JEST MIEJSCEM PRZYSZŁOŚCI MŁODYCH LUDZI”

Po stronie Propozycji i Opozycji zasiadło po sześciu mówców. Każdy z nich miał przewidziane 4 minuty na swoją wypowiedź. Należy zauważyć, iż debatujący starali się maksymalnie wykorzystać swój czas, gdyż wielokrotnie pojawiał się sygnał, by kończyć wypowiedź. Zarówno Propozycja jak i Opozycja dzielnie broniła swej tezy. Debata w miarę wystąpień kolejnych mówców nabierała na sile, a pojawiające się pytania bądź uwagi strony przeciwnej coraz częściej były odrzucane, gdyż to nie pozwalało mówcom w pełni wyrazić swego zdania.

Celem tego spotkania było możliwie wszechstronne omówienie tematu, jednak nie debatowano tylko po to, by wygrać, a bardziej zależało na tym, by poznać plusy i minusy pozostania w przyszłości w Białymstoku.

Obrońcy stawiali na wysoką jakość edukacji w Białymstoku. Jak stwierdził Jakub Bazarewicz - uczeń III LO w B-stoku – Uniwersytet Medyczny w B-stoku jako jeden z sześciu ośrodków naukowych w kraju ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (…), a Politechnika Białostocka jest największą uczelnią w regionie pólnocno-wschdnim. Swoje wystąpienie skończył pointą, iż Wszystkie szkoły wyższe w mieście składają się razem na bogatą ofertę dla młodych ludzi, chcących się kształcić i zwiększać swoje szanse na rynku pracy.

Przemysław Wnorowski – uczeń VI LO w B-stoku, przede wszystkim skupił się na infrastrukturze miasta. Zaakcentował bezpieczeństwo wynikające z modernizacji ulic, a przede wszystkim podkreślił, iż w mieście inwestuje się w budowę ścieżek rowerowych oraz chodników.

Opozycja, próbowała podważyć argumenty Propozycji, jednak trudno było zakwestionować słuszność argumentów broniących tezy. Opozycja podkreślała, iż w mieście nie ma uczelni artystycznych, a każdy kto chce rozwijać się w tym kierunku musi wyjechać. Poza tym jak stwierdziła Hanna Puchalska z VI LO w B-stoku festiwale, imprezy okolicznościowe czy wydarzenia specjalne adresowane do młodych, można policzyć na palcach. Z kolei według Karoliny Snarskiej z I LO w B-stoku młodzi ludzie mają trudność w rozwijaniu własnej działalności, a z nowoczesnego stadionu korzysta niewielu.

Po burzliwej dyskusji zgromadzona publiczność zdecydowaną większością głosów podtrzymała tezę, iż BIAŁYSTOK JEST MIEJSCEM PRZYSZŁOŚCI MŁODYCH LUDZI.

Najlepszym mówcą debaty została: Julia Oksimowicz – z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny