Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrównoważony rozwój we franczyzie KOKU Sushi, czyli mniej odpadów, CSR i przyjaźń wobec zwierząt

Opr. Andrzej Matys
Wywodząca się z Białegostoku KOKU Sushi to największa sieć sushi barów w Polsce, działająca na zasadzie franczyzy. Tworzy ją dziś prawie 50  punktów w całym kraju.
Wywodząca się z Białegostoku KOKU Sushi to największa sieć sushi barów w Polsce, działająca na zasadzie franczyzy. Tworzy ją dziś prawie 50 punktów w całym kraju. KOKU Sushi
Białostocka sieć KOKU Sushi wdraża kolejne rozwiązania mające na celu bardziej zrównoważony rozwój franczyzy. Od kwestii ekologicznych, przez wsparcie sportu, po propagowanie szacunku wobec zwierząt. Wszyscy franczyzobiorcy są zachęcani do realizacji tych inicjatyw lub proponowania własnych rozwiązań, szytych na miarę lokalnych społeczności.

KOKU Sushi swoją ekozmianę rozpoczeło już w 2021 roku. Wtedy jako pierwsza marka sushi na rynku zaproponowała swoim gościom dania na wynos w opakowaniach z biodegradowalnej trzciny cukrowej i papieru.

Spis treści

Papier zamiast plastiku

Do tego czasu standardem było pakowanie sushi w plastikowe pudełka z okienkiem, przez które widać było rolki. Wdrożenie eleganckich papierowych opakowań z wizerunkiem gejszy zwiastowało prawdziwą rewolucję.

Czytaj również:

– Dzięki temu rozwiązaniu znacznie ograniczyliśmy zużycie plastiku w ramach sieci i zachęciliśmy konsumentów do bardziej uważnego, świadomego recyklingu. Odzew naszych gości był bardzo pozytywny, co utwierdziło nas w przekonaniu, że pomimo dużych nakładów pracy, z jakim wiązało się stworzenie tych opakowań, był to dobry krok. Wyznaczył nam też kierunek dalszych działań – tłumaczy Urszula Olechno, współwłaścicielka KOKU Sushi.

Mniej odpadów - przyszłość gastronomii

Idąc za ciosem pozytywnych zmian, sieć zaczęła szukać kolejnych obszarów, w których może być bardziej przyjazna dla środowiska. Pilnym problemem okazało się marnowanie żywności. Tak zrodził się pomysł na akcję #KOKUniemarnuje, w ramach której każdego popołudnia goście mogli zamawiać zestawy z lunch bufetu sushi – oferty, która obowiązuje w wielu lokalach sieci w godzinach obiadowych.

– Efekty tej akcji przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, bowiem okazało się, że możemy uratować 90 proc. pełnowartościowego jedzenia, które zwyczajnie pod koniec dnia trafiłoby do kosza. Dziś akcję #KOKUniemarnuje zastąpiliśmy aplikacjami Foodsi czy Too Good To Go, jednak główna filozofia pozostaje ta sama, czyli less waste (czyli zmniejszenie ilości produkowanych odpadów do niezbędnego minimum) – dodaje Urszula Olechno.

Czytaj również:

KOKU wspiera… zwierzaki

Idea zrównoważonego rozwoju obejmuje jednak nie tylko działania stricte ekologiczne. To także CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu) i budowanie świadomości społecznej, np. w kwestii praw zwierząt.

Wszystkie restauracje pod szyldem sieci są dog friendly. W praktyce oznacza to, że można odwiedzić KOKU Sushi ze swoim czworonogiem, a dostanie on za darmo nie tylko miskę z wodą, ale także karmę z menu od zaprzyjaźnionej firmy TropiDog.

– Idea stworzenia lokalu przyjaznego dla psów wyszła od naszych pracowników, wśród których jest wielu właścicieli psów, traktujących je jako członków swojej rodziny. Przeszkadzało im, że wychodząc na spacer po mieście, nie mogli zajść do ulubionej restauracji, bo wiązało się to z pozostawieniem czworonoga na zewnątrz. Stąd pomysł na szeroko otwarte drzwi dla psów i ich właścicieli. Nasze doświadczenia pokazują, że początkowe obawy były zupełnie bezpodstawne. Właściciele, którzy decydują się na wyjście z psem w miejsce publiczne, z reguły są pewni jego usposobienia i wyszkolenia, a same zwierzaki nie sprawiają problemów – przekonuje Urszula Olechno.

Czytaj również:

Wyrazem troski o zwierzęta była ponadto akcja “KOKU Sushi karmi psie serca”. W efekcie współpracy z TropiDog, sklepem e-pazur i przyjaciółmi sieci, do schroniska w Sokółce trafiło ponad 800 kg karmy dla zwierząt. 402 kg udało się zebrać dzięki gościom i pracownikom, a KOKU podwoiło później tę liczbę. Oprócz Białegostoku, do pomocy włączyły się także lokale w innych miastach, które dzięki zaangażowaniu gości i pracowników, wsparły lokalne schroniska. Pomoc ta nie jest jednorazowa, a przybrała już formę regularnych inicjatyw.

***

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny