MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zorganizowane grupy przestępcze coraz częściej wykorzystują ten sposób do dokonywania kradzieży w sklepach. „To nie koniec wzrostów"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem ekspertów upowszechnienie się kas samoobsługowych wpływa na wzrost kradzieży w sklepach.
Zdaniem ekspertów upowszechnienie się kas samoobsługowych wpływa na wzrost kradzieży w sklepach. Szymon Starnawski/ Polska Press
W pierwszej połowie 2023 r. aż o 39,1 proc. wzrosła liczba kradzieży, klasyfikowanych jako przestępstwo w porównaniu do I połowy 2022 r. Kradzieży określanych jako wykroczenia, czyli o kwocie szkody nieprzekraczającej 500 zł było natomiast więcej o 22 proc. – Wzrost cen ma to wpływ nie tylko na drobne kradzieże, ale i na większą aktywność tzw. zorganizowanych grup. Do tego wszystkiego dochodzi upowszechnienie kas samoobsługowych – dodaje Katarzyna Hamal z Seris Konsalnet.

Spis treści

Więcej kradzież w sklepach

Przypomnijmy, w 2022 r. liczba kradzieży o kwocie powyżej 500 zł wzrosła o 28 proc., a poniżej 500 zł – o 13 proc., co już wtedy uważano za bardzo wysokie liczby. Seris Konsalnet wskazywał, że po okresie pandemii liczba kradzieży sklepowych uległa zwielokrotnieniu. Nikt jednak nie spodziewał się, że rekordowe wzrosty z roku 2022 zostaną przebite. Tym razem przyczyną jest wzrost inflacji i ogólne ubożenie społeczeństwa z nią związane, a także upowszechnienie kas samoobsługowych.

Jak przyznaje Katarzyna Hamal, menadżerka ochrony w firmie Seris Konsalnet, rosnący kłopot z domknięciem budżetu domowego sprzyja decyzji o kradzieży. – Było do przewidzenia, że inflacja i wzrost kosztów życia skłonią ludzi do takich zachowań – wskazuje.

– Procentowo różnica cen produktów w porównaniu do ubiegłego roku jest duża i sądzę, że ma to wpływ nie tylko na drobne kradzieże, ale i na większą aktywność tzw. zorganizowanych grup, które z tego żyją. Do tego wszystkiego dochodzi upowszechnienie kas samoobsługowych – dodaje.

Ekspertka zwraca uwagę, że rosnąca potrzeba oszczędności w sklepach w formie wprowadzenia automatycznych kas oraz zmniejszania stanu personelu ochrony przyczynia się do zwiększenia liczby incydentów. Jednocześnie przewiduje się, że to nie koniec wzrostów kradzieży w sklepach.

Ile wyniosła inflacja we wrześniu?

– We wrześniu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do września 2022 r. o 8,2 proc., a w stosunku do sierpnia 2023 r. obniżyły się o 0,4 proc. – poinformował w piątek 13 października Główny Urząd Statystyczny.

– Biorąc pod uwagę sytuację na rynkach światowych jak i czynniki wewnętrzne oceniam, że w nadchodzących miesiącach tempo zmian inflacyjnych będzie dużo mniejsze niż dotychczas, bo sprowadzenie inflacji do poziomu kilku procent to proces trudniejszy niż obniżanie dwucyfrowych wskaźników. Z wysokimi cenami na co dzień wciąż borykać się będziemy nie tylko jako konsumenci, ale i jako przedsiębiorcy – komentuje Monika Wisłowska, Operations Lead, Finiata.

Od jakiej kwoty kradzież jest przestępstwem?

Obawę branży handlu detalicznego oraz branży ochrony budzi podniesienie w kodeksie karnym wartości kradzionego mienia, od którego kradzież uznana jest za przestępstwo. Od października kwota ta wzrosła o 60 proc. – do 800 zł. Kryterium wykroczeń spełniają te przypadki, kiedy wartość ukradzionych dóbr nie jest wyższa niż 800 zł i są one regulowane kodeksem wykroczeń.

Oznacza to, że za kradzież do 800 zł złodziej może być ukarany jedynie mandatem, zaś sprawy karne zaczną się powyżej tej kwoty. Oznaczać to też może w przyszłorocznej statystyce zmniejszenie liczby przestępstw, a zwiększenie liczby wykroczeń.

Te sklepy są najbardziej narażone na kradzieże

Specjaliści Seris Konsalnet wskazują, że sklepy sprzedające odzież, elektronikę, kosmetyki i ostatnio apteki są bardziej podatne na kradzieże droższych przedmiotów. Jak wyjaśniają, jest to związane z tendencją do kradzieży towarów o wysokiej wartości, ale o niewielkich rozmiarach, które można dyskretnie zabrać z miejsca. Firmy odpowiedzialne za zabezpieczenie tych placówek stają wobec wyzwania, zwłaszcza w przypadku kradzieży towarzyszących przemocy lub włamania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zorganizowane grupy przestępcze coraz częściej wykorzystują ten sposób do dokonywania kradzieży w sklepach. „To nie koniec wzrostów" - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny