Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZNTK Łapy. Nie ma zgody wierzycieli na upadłość

(mk) Gazeta Współczesna
Na razie więc wszystko pozostaje bez zmian, a syndyk już planuje kolejne podejście do sprzedaży majątku - tym razem chce jednak go podzielić na mniejsze części.
Na razie więc wszystko pozostaje bez zmian, a syndyk już planuje kolejne podejście do sprzedaży majątku - tym razem chce jednak go podzielić na mniejsze części.
Ani sąd, ani Rada Wierzycieli Zakładów Naprawy Taboru Kolejowego w Łapach nie zgodzili się na wznowienie produkcji przez przedsiębiorstwo. Nie zgodzili się, bo nie mogli.

Zarząd ZNTK Łapy już drugi raz z kolei złożył do sądu wniosek, który nie spełniał norm prawnych. Próbował uzyskać zgodę na rozpoczęcie pracy, choć w dalszym ciągu nie zmieniła się sytuacja prawna zakładu i pozostaje on w stanie upadłości likwidacyjnej.

Zobacz: Emiraty partnerem ZNTK Łapy? Więcej informacji.

– Myśleliśmy, że jeśli są podstawy do zmiany upadłości likwidacyjnej, a za taką uznajemy możliwość wznowienia produkcji, to taką zgodę uzyskamy – tłumaczy Agata Ciok, prezes ZNTK Łapy. – Chcieliśmy to zrobić już teraz, bo sama zamiana upadłości jest procedurą długotrwałą. A nam zależy na czasie.

Jutro zarząd ZNTK spotyka się na walnym zgromadzeniu. Jest nadzieja, że w trakcie tego spotkania zapadnie wreszcie decyzja o zamianę tego wniosku.

– Musi on być jednak bardzo dobrze udokumentowany, gdzie będzie przedstawione, jak mają być zabezpieczeni wierzyciele – mówi Roman Czepe, burmistrz Łap, obecny na spotkaniu jako przedstawiciel miasta. – Jest też inna możliwość - wydzierżawienia majątku ZNTK, do czego syndyk jest uprawniona. Dzięki temu ta produkcja mogła by być wznowiona w miarę szybko.

Sama syndyk Alina Sobolewska nie ukrywa, że i jej odpowiadałoby te drugie rozwiązanie. Chętnie wydzierżawiłaby zarządowi hale niezbędne do produkcji wagonów. Zaproponowała to zresztą prezes Agacie Ciok. Ta jednak o takim rozwiązaniu słyszeć na razie nie chce.

– Naszym założeniem jest uratowanie całego zakładu – podkreśla. – A jak mamy szukać inwestora, jeśli firma nie jest własnością, a jedynie dzierżawcą? Przecież nikt w taki majątek nie będzie chciał inwestować.

Na razie więc wszystko pozostaje bez zmian, a syndyk już planuje kolejne podejście do sprzedaży majątku - tym razem chce jednak go podzielić na mniejsze części. Podobno zainteresowanie nimi jest.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny