Zmiany w prawie pomagają przedsiębiorcom przekonywali eksperci w Białymstoku

Anna Nagel [email protected]
Od 2016 r. w polskim prawie wprowadzone zostały zmiany dotyczące przedsiębiorców, a pośrednio także urzędników, które mają ułatwić firmom funkcjonowanie i rozwój. Chcemy państwu pomóc w ich poznaniu i zrozumieniu - mówiła w środę na konferencji w Białymstoku Paulina Zadura-Lichota, dyrektor w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Było to kolejne z cyklu spotkań pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany”, organizowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak mówiła dyrektor Zadura-Lichota, podczas ubiegłorocznej, pierwszej edycji wydarzenia agencja dotarła z tym przekazem do ok. 6. tysięcy przedsiębiorców w ponad 80 miastach Polski. - Chcemy, żeby te informacje trafiały do państwa nie tylko w formie papierowej ulotki. Zwłaszcza, że są to zmiany na szeroką skalę i dotyczą wielu dziedzin funkcjonowania firmy - wyjaśniała przedstawicielka PARP.

Wskazała na szereg przepisów, w których tworzenie zaangażowanych było i jest wiele ministerstw i instytucji wspierających polski biznes. Zmiany te były również szeroko konsultowane ze środowiskami przedsiębiorców. Najważniejszą z nich jest Konstytucja Biznesu, ale powstały też m.in. Pakiet MŚP, Mały ZUS czy ustawa o zarządzie sukcesyjnym. - Są to rozwiązania skierowane zarówno do przedsiębiorców dopiero zakładających działalność, jak i do już funkcjonujących na rynku. Premiujące tych, którzy stawiają na rozwój w oparciu o innowacje - precyzowała Paulina Zadura-Lichota.

Ekspert Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii prezentował rozwiązania wspierające rozwój przedsiębiorczości w Polsce . Wyliczył ważne zapisy Konstytucji Biznesu: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, pewność prawa, rozstrzyganie wątpliwości faktycznych i prawnych na korzyść przedsiębiorcy oraz pogłębianie zaufania, proporcjonalne i równe traktowanie. To tzw. zasady ogólne Konstytucji Biznesu. Ich zebranie w art. 8 daje możliwość powoływania się na konkretny zapis prawa w relacjach przedsiębiorca-urzędnik. Mniejsi przedsiębiorcy, nie mający rozbudowanych działów prawnych, nie muszą już wyinterpretowywać tych zapisów z Konstytucji RP czy doktryny.

- Organizujemy te spotkania, żeby przedsiębiorcy mogli porozmawiać o zmianach w prawie z ekspertami, a nie tylko analizować zapisy ustawowe - mówiła Paulina Zadura-Lichota, dyrektor w PARP.

Eksperci przypominali, że działa już Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (jego delegatura w Białymstoku została otwarta w maju), do którego można np. zgłaszać uwagi na temat utrudnień w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Czytaj też: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest już w Białymstoku

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. podlaskiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Uczestnicy spotkania mogli też zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi Pracowniczych Planów Kapitałowych, które przedstawił Piotr Idzikowski, ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju. Tłumaczył, że PPK wzorowane są na systemie działającym w Wielkiej Brytanii, a udział pracodawców i wsparcie państwa mają zachęcać Polaków do oszczędzania. PPK ruszą w lipcu tego roku. Pracownicy w wieku 18-55 lat zainteresowani systemem znajdą się w nim automatycznie; starsi - do 70 lat - będą mogli dołączyć na własny wniosek.

W konferencji w Białymstoku wzięło udział blisko 80. przedsiębiorców. Zasypali oni prowadzących wieloma pytaniami dotyczącymi praktycznych aspektów wprowadzonych przepisów. Podczas spotkania działała też strefa informacyjna. Porad przedsiębiorcom udzielali reprezentanci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, PARP, Banku Gospodarstwa Krajowego, ZUS, PFR, Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE i Enterprise Europe Network.

- Wszystkie problemy odnotowaliśmy. Cześć pytań wymaga szczegółowego sprawdzenia, bo dotyczy złożonych spraw - mówi Paulina Zadura-Lichota. - Zachęcamy więc przedsiębiorców do kontaktu drogą mailową.

.

Więcej informacji można znaleźć na:
biznes.gov.pl
prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie