MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie pomagają przedsiębiorcom przekonywali eksperci w Białymstoku

Anna Nagel [email protected]
Od 2016 r. w polskim prawie wprowadzone zostały zmiany dotyczące przedsiębiorców, a pośrednio także urzędników, które mają ułatwić firmom funkcjonowanie i rozwój. Chcemy państwu pomóc w ich poznaniu i zrozumieniu - mówiła w środę na konferencji w Białymstoku Paulina Zadura-Lichota, dyrektor w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Było to kolejne z cyklu spotkań pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany”, organizowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak mówiła dyrektor Zadura-Lichota, podczas ubiegłorocznej, pierwszej edycji wydarzenia agencja dotarła z tym przekazem do ok. 6. tysięcy przedsiębiorców w ponad 80 miastach Polski. - Chcemy, żeby te informacje trafiały do państwa nie tylko w formie papierowej ulotki. Zwłaszcza, że są to zmiany na szeroką skalę i dotyczą wielu dziedzin funkcjonowania firmy - wyjaśniała przedstawicielka PARP.

Wskazała na szereg przepisów, w których tworzenie zaangażowanych było i jest wiele ministerstw i instytucji wspierających polski biznes. Zmiany te były również szeroko konsultowane ze środowiskami przedsiębiorców. Najważniejszą z nich jest Konstytucja Biznesu, ale powstały też m.in. Pakiet MŚP, Mały ZUS czy ustawa o zarządzie sukcesyjnym. - Są to rozwiązania skierowane zarówno do przedsiębiorców dopiero zakładających działalność, jak i do już funkcjonujących na rynku. Premiujące tych, którzy stawiają na rozwój w oparciu o innowacje - precyzowała Paulina Zadura-Lichota.

Ekspert Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii prezentował rozwiązania wspierające rozwój przedsiębiorczości w Polsce . Wyliczył ważne zapisy Konstytucji Biznesu: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, pewność prawa, rozstrzyganie wątpliwości faktycznych i prawnych na korzyść przedsiębiorcy oraz pogłębianie zaufania, proporcjonalne i równe traktowanie. To tzw. zasady ogólne Konstytucji Biznesu. Ich zebranie w art. 8 daje możliwość powoływania się na konkretny zapis prawa w relacjach przedsiębiorca-urzędnik. Mniejsi przedsiębiorcy, nie mający rozbudowanych działów prawnych, nie muszą już wyinterpretowywać tych zapisów z Konstytucji RP czy doktryny.

- Organizujemy te spotkania, żeby przedsiębiorcy mogli porozmawiać o zmianach w prawie z ekspertami, a nie tylko analizować zapisy ustawowe - mówiła Paulina Zadura-Lichota, dyrektor w PARP.

Eksperci przypominali, że działa już Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (jego delegatura w Białymstoku została otwarta w maju), do którego można np. zgłaszać uwagi na temat utrudnień w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Czytaj też: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest już w Białymstoku

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. podlaskiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Uczestnicy spotkania mogli też zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi Pracowniczych Planów Kapitałowych, które przedstawił Piotr Idzikowski, ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju. Tłumaczył, że PPK wzorowane są na systemie działającym w Wielkiej Brytanii, a udział pracodawców i wsparcie państwa mają zachęcać Polaków do oszczędzania. PPK ruszą w lipcu tego roku. Pracownicy w wieku 18-55 lat zainteresowani systemem znajdą się w nim automatycznie; starsi - do 70 lat - będą mogli dołączyć na własny wniosek.

W konferencji w Białymstoku wzięło udział blisko 80. przedsiębiorców. Zasypali oni prowadzących wieloma pytaniami dotyczącymi praktycznych aspektów wprowadzonych przepisów. Podczas spotkania działała też strefa informacyjna. Porad przedsiębiorcom udzielali reprezentanci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, PARP, Banku Gospodarstwa Krajowego, ZUS, PFR, Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE i Enterprise Europe Network.

- Wszystkie problemy odnotowaliśmy. Cześć pytań wymaga szczegółowego sprawdzenia, bo dotyczy złożonych spraw - mówi Paulina Zadura-Lichota. - Zachęcamy więc przedsiębiorców do kontaktu drogą mailową.

.

Więcej informacji można znaleźć na:
biznes.gov.pl
prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny