- Oddział w Białymstoku obejmuje działaniem województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie – informował Szczepan Barszczewski. – Biuro jest przede wszystkim po to, abyśmy mogli wspierać przedsiębiorców w trudach codziennej działalności.
- Pracujemy wszyscy nad tym, aby Konstytucja dla biznesu jak najszybciej weszła w Zycie w pełnym zakresie – mówił o roli rzeczników Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Przypomniał główne zasady wspomnianego dokumentu, a więc, co nie jest zakazane, jest dozwolone; jeśli są wątpliwości w postępowaniu administracyjnym, to powinny być interpretowane na rzecz przedsiębiorcy; zasada pewności prawa i proporcjonalności wymierzania kar przez administracje. – Jeżeli wprowadzimy te zasady w życie, doprowadzimy do sytuacji, że Polsce przedsiębiorcy będą mogli prowadzić działalność tak samo bezpiecznie i skutecznie, jak przedsiębiorcy w krajach o ugruntowanej gospodarce wolnorynkowej, o której wszyscy marzyliśmy od 1989 roku.
- Jeżeli dzisiaj państwo stwierdzacie, że administracja różnego szczebla nie stosuje Konstytucji dla biznesu, że ją narusza wobec was w sposób rażący, możecie napisać wniosek do rzecznika a on na prawach prokuratora może wchodzić do postępowań, które się toczą wobec państwa – podkreślał Adam Abramowicz i poinformował, że dzięki funkcjonowaniu tego urzędu cztery sprawy zostały już wygrane na różnych etapach właśnie w takich procesach.
Przypomniał też słynny przypadek z żarówką, kiedy naczelnik urzędu skarbowego złamała Konstytucje dla biznesu poprzez zastosowanie nieproporcjonalnej kary w stosunku do przedsiębiorcy. – Wystąpiłem wtedy o ukaranie jej w trybie administracyjnym. Będę dalej konsekwentnie tego przestrzegał, bo musimy dać potężny sygnał, że podchodzimy poważnie do Konstytucji dla biznesu.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazał także na inny element roli, jaką ma odgrywać ta instytucja – to opiniowanie ustaw wychodzących z rządu i parlamentu za pomocą Rady Przedsiębiorców działającej przy urzędzie rzecznika a liczącej już ponad 120 organizacji i otwartej dla wszystkich przedstawicielstw biznesu. – W ten sposób możecie wpływać na kształtowanie prawa gospodarczego w Polsce – zachęcał Adam Abramowicz. – Możemy też występować z projektami ustaw.
W najbliższy czwartek (9 maja) będziemy dyskutować w Warszawie na temat wprowadzenia w Polsce dobrowolnego ZUSu na wzór Niemiec. Tam przedsiębiorcy mogą się ubezpieczać albo w systemie państwowym, albo prywatnym albo na własny rachunek. Pokażemy jak to funkcjonuje. Czy przynosi dobre rezultaty. Chcemy wywołać w Polsce dyskusję na temat zmiany ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców.
Adam Abramowicz zaprosił też przedsiębiorców do udziału w konferencjach i spotkaniach w biurze rzecznika w Białymstoku, gdzie będzie można śledzić na bieżąco zmiany w prawie czy rozmawiać o ich skutkach.
- Mam świadomość, że ciągle powstają potworki legislacyjne, które utrudniają życie przedsiębiorcom zamiast je ułatwiać i właśnie dlatego potrzebna była instytucja taka, jak Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Te biura to są takie grupy komandosów; ludzi przywiązanych do idei wolności gospodarczej, ludzi zdeterminowanych, żeby działać na rzecz praw polskich przedsiębiorców – zapewniał z kolei Jarosław Gowin podkreślając przy okazji wysoką jakość rozwoju gospodarczego w województwie podlaskim, nowoczesność i innowacyjność powstających czy działających tu firm.
Zapytaliśmy także Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o abolicję dla niepłacących składek ZUS. Adam Abramowicz i Jarosław Gowin odpowiedzieli:
Oddział Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
mieści się w Białymstoku przy ul. Ciepłej 1 (budynek na rogu, od strony ul. Jurowieckiej), na 2. piętrze.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?