Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się wiosna- żołnierze WOT ćwiczyli procedury przeciwkryzysowe

ma
Terytorialsi między innymi przygotowywali się do działania w trakcie powodzi
Terytorialsi między innymi przygotowywali się do działania w trakcie powodzi GDD
Z nadejściem cieplejszych dni topniejący śnieg przyczynił się do podniesienia poziomu wód w rzekach. Wojska Obrony Terytorialnej na mocy Ustawy o Obronie Ojczyzny są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Oznacza to, że będą współpracować z wojewodą w sytuacjach konieczności zwalczania skutków katastrof naturalnych, zabezpieczania mienia oraz ewakuacji ludności cywilnej. To dlatego terytorialsi stale doskonalą swoje umiejętności w tym zakresie.

W 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej weekend szkoleniowy został częściowo przeznaczony na szkolenie procedur przeciwpowodziowych. Żołnierze 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku ćwiczyli wspólnie ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej z Moniek oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Goniądza. Zajęcia przeprowadzono w miejscowości Osowiec Twierdza tuż obok rozlewisk.

Wojska Obrony Terytorialnej ćwiczyły procedury antykryzysowe

Poza przygotowaniem się do działania w trakcie powodzi, mundurowi doskonalili swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jednym z elementów szkolenia było przeprowadzanie procedury triage, która polega na segregacji chorych pod względem odniesionych obrażeń. Pozwala ona na zweryfikowanie, który pacjent wymaga pomocy w pierwszej kolejności. Do określenia stopnia pilności udzielenia pomocy stosowane są kolory (od najmniej poważnych obrażeń do przypadków zagrażających życiu/zgonu):

  • zielony
  • żółty
  • czerwony
  • czarny

ZOBACZ TAKŻE: Medycy z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się na Litwie

Tego typu szkolenia pozwalają nie tylko zacieśnić współpracę między służbami, lecz przede wszystkim podnosić umiejętności, które są niezbędne niesieniu pomocy na terenach, na których doszło do sytuacji kryzysowej.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Dąbrowie-Moczydły) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Brygadą dowodzi płk Mieczysław Gurgielewicz.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny