Zadruga Podlasie. Płonąca swastyka i flagi. Tak świętują...

  Zadruga Podlasie. Płonąca swastyka i flagi. Tak świętują nacjonaliści (zdjęcia)

  Magdalena Kuźmiuk

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Takie zdjęcia pojawiły się niedawno na stronie internetowej Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga. W ten sposób młodzi białostoczanie świętowali
  1/27
  przejdź do galerii

  Takie zdjęcia pojawiły się niedawno na stronie internetowej Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga. W ten sposób młodzi białostoczanie świętowali słowiańską Noc Kupały. ©Zadruga Podlasie

  Policja już zapowiedziała, że zbada sprawę. Śledczy sprawdzą, czy przez umieszczanie w internecie zdjęć płonącej swastyki i akcentowanie we wpisach separatyzmu rasowego, doszło do przestępstwa.
  Późne popołudnie, zacieniony zagajnik, płonące ognisko, posąg słowiańskiego bóstwa. Wokół ognia kilka młodych kobiet i krótko ostrzyżonych mężczyzn w wojskowych butach. W ręku trzymają zapalone pochodnie lub biało-czerwone flagi i sztandary m.in. symbolami orła z toporem. Punktem kulminacyjnym jest podpalenie wielkiej swastyki.

  O budzącym kontrowersje świętowaniu Nocy Kupały przez członków Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga poinformował nas Czytelnik. - To są jawne działania pogańskich neonazistów w Białymstoku. Na zdjęciach widać, jak bawią się przy płonącej swastyce - napisał.

  Zdjęcia płonącej swastyki i m.in. apel „o zachowanie czystości krwi” i „triumfie aryjskiego dziecka”, pojawił się właśnie na stronie internetowej podlaskiej Zadrugi.

  Anna Tatar z antyfaszystowskiego Stowarzyszenia Nigdy Więcej nie jest zaskoczona , bo - jak mówi - nie pierwszy raz widzi takie obrazki. - Neopoganie wielokrotnie manifestowali m.in. swoje poparcie dla Janusza Walusia, który w 1993 roku w RPA z pobudek rasistowskich zabił działacza antyapartheidowskiego, Chrisa Haniego - przypomina.

  Jedną z czołowych postaci podlaskiej Zadrugi - co wynika ze zdjęć - jest Tomasz G., który był zamieszkany w sprawę pobicia w Białymstoku czarnoskórego prezentera jednej z telewizji.

  Czy nacjonaliści popełnili przestępstwo nawoływania do nienawiści rasowej i propagowania totalitarnego ustroju państwa? Sprawdzi to policja. - Informację potraktujemy jako zgłoszenie i ją sprawdzimy - zapewnia podinsp. Andrzej Baranowski z podlaskiej policji.


  Opinia  Anna Tatar z antyfaszystowskiego Stowarzyszenia Nigdy Więcej
  : Takie zloty neofaszystowskich neopogan - jak ten na Podlasiu - organizowane są od kilkunastu lat. Odbywają się z towarzyszeniem swastyk i płonących pochodni, a zdjęcia z tych zjazdów publikowane są w internecie. Trzeba podkreślić, że to spalenie swastyki miało zideologizowany i w pewnym sensie obrzędowy charakter. Swastyka, nazywana przez neopogan swarzycą, to dla nich symbol słowiańskiego bóstwa Swaroga. Te obrzędowe gesty związane są nierzadko z wrogością wobec chrześcijaństwa - skażonego, według neopogan, przez Żydów i judaizm. W swoich manifestacjach publicznie wzywają oni do „zachowania czystości rasy” i „triumfu aryjskiego dziecka”, powiewając przy tym bezkarnie flagami z symbolem tzw. toporła (topór z sylwetką orła) oraz ze stylizowaną swastyką.

  Komentarze (93)

  Gość

  gość

  Gość

  Gość

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (93) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii