IMPREZY
  BIAŁYSTOK

  Tak się bawi Białystok!

  Rozwiń
  IMPREZY
  Zwiń

  Tak się bawi Białystok!

  Białostoczanie wiedzą jak się bawić. Oto ostatnie gorące imprezy

  Zadruga Podlasie. Płonąca swastyka i flagi. Tak świętują...

  Zadruga Podlasie. Płonąca swastyka i flagi. Tak świętują nacjonaliści (zdjęcia)

  Magdalena Kuźmiuk

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Takie zdjęcia pojawiły się niedawno na stronie internetowej Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga. W ten sposób młodzi białostoczanie świętowali
  1/27
  przejdź do galerii

  Takie zdjęcia pojawiły się niedawno na stronie internetowej Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga. W ten sposób młodzi białostoczanie świętowali słowiańską Noc Kupały. ©Zadruga Podlasie

  Policja już zapowiedziała, że zbada sprawę. Śledczy sprawdzą, czy przez umieszczanie w internecie zdjęć płonącej swastyki i akcentowanie we wpisach separatyzmu rasowego, doszło do przestępstwa.
  Późne popołudnie, zacieniony zagajnik, płonące ognisko, posąg słowiańskiego bóstwa. Wokół ognia kilka młodych kobiet i krótko ostrzyżonych mężczyzn w wojskowych butach. W ręku trzymają zapalone pochodnie lub biało-czerwone flagi i sztandary m.in. symbolami orła z toporem. Punktem kulminacyjnym jest podpalenie wielkiej swastyki.

  O budzącym kontrowersje świętowaniu Nocy Kupały przez członków Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga poinformował nas Czytelnik. - To są jawne działania pogańskich neonazistów w Białymstoku. Na zdjęciach widać, jak bawią się przy płonącej swastyce - napisał.

  Zdjęcia płonącej swastyki i m.in. apel „o zachowanie czystości krwi” i „triumfie aryjskiego dziecka”, pojawił się właśnie na stronie internetowej podlaskiej Zadrugi.

  Anna Tatar z antyfaszystowskiego Stowarzyszenia Nigdy Więcej nie jest zaskoczona , bo - jak mówi - nie pierwszy raz widzi takie obrazki. - Neopoganie wielokrotnie manifestowali m.in. swoje poparcie dla Janusza Walusia, który w 1993 roku w RPA z pobudek rasistowskich zabił działacza antyapartheidowskiego, Chrisa Haniego - przypomina.

  Jedną z czołowych postaci podlaskiej Zadrugi - co wynika ze zdjęć - jest Tomasz G., który był zamieszkany w sprawę pobicia w Białymstoku czarnoskórego prezentera jednej z telewizji.

  Czy nacjonaliści popełnili przestępstwo nawoływania do nienawiści rasowej i propagowania totalitarnego ustroju państwa? Sprawdzi to policja. - Informację potraktujemy jako zgłoszenie i ją sprawdzimy - zapewnia podinsp. Andrzej Baranowski z podlaskiej policji.


  Opinia  Anna Tatar z antyfaszystowskiego Stowarzyszenia Nigdy Więcej
  : Takie zloty neofaszystowskich neopogan - jak ten na Podlasiu - organizowane są od kilkunastu lat. Odbywają się z towarzyszeniem swastyk i płonących pochodni, a zdjęcia z tych zjazdów publikowane są w internecie. Trzeba podkreślić, że to spalenie swastyki miało zideologizowany i w pewnym sensie obrzędowy charakter. Swastyka, nazywana przez neopogan swarzycą, to dla nich symbol słowiańskiego bóstwa Swaroga. Te obrzędowe gesty związane są nierzadko z wrogością wobec chrześcijaństwa - skażonego, według neopogan, przez Żydów i judaizm. W swoich manifestacjach publicznie wzywają oni do „zachowania czystości rasy” i „triumfu aryjskiego dziecka”, powiewając przy tym bezkarnie flagami z symbolem tzw. toporła (topór z sylwetką orła) oraz ze stylizowaną swastyką.

  Komentarze (93)

  Gość

  gość

  Gość

  Gość

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (93) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Porannego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Porannego

  Wypadek na Torze Wschodzący Białystok podczas pierwszych urodzin toru

  Wypadek na Torze Wschodzący Białystok podczas pierwszych urodzin toru

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze