MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej

Marta Chmielińska
20 maja, rozpoczyna się wielkie święto miłośników muzyki cerkiewnej. Przez pięć dni będzie można wysłuchać między innymi kilkudziesięciu wykonawców z całego świata oraz wziąć udział w imprezach towarzyszących.
20 maja, rozpoczyna się wielkie święto miłośników muzyki cerkiewnej. Przez pięć dni będzie można wysłuchać między innymi kilkudziesięciu wykonawców z całego świata oraz wziąć udział w imprezach towarzyszących.
Spodziewamy się 27 chórów z 14 krajów świata - mówi Mikołaj Buszko, dyrektor Festiwalu

Kurier Hajnowski: Jakie chóry będziemy mogli usłyszeć w czasie XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej " Hajnówka 2008“?

Mikołaj Buszko, dyrektor MFMC: Spodziewamy się 27 chórów z 14 krajów świata, między innymi z USA, Armenii, Białorusi, Czech, Estonii, Gruzji, Iranu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Słowacji, Ukrainy, USA i oczywiście Polski.

Chórem, który przybędzie na Festiwal po raz pierwszy będzie chór z Iranu. Islamska Republika Iranu będzie 35 krajem uczestniczącym w Festiwalu. W czasie XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2008“ wystąpią chóry z kilku kościołów prawosławnych świata, chóry katolickie, grekokatolickie, a także protestanckie, będzie to również pełnia różnorodności wykonawczej- usłyszymy bowiem chóry dziecięce, żeńskie, męskie i mieszane, zarówno amatorskie jak i profesjonalne. Wśród tych ostatnich chóry kampanii radiowo-telewizyjnych. To kontynuacja tradycji zapoczątkowanej przed kilkunastu laty przez Chór Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie i przez Chór Radia i Telewizji Białorusi.

Kto zasiądzie w jury festiwalu?

- Tradycyjnie już jury przewodniczył będzie prof. Romuald Twardowski- będzie to już 26 uczestnictwo profesora w Festiwalu. Poza profesorem Twardowskim w jury zasiądą: ks. Jerzy Szurbak oraz Mykoła Gobdycz, dyrygent chóru "Kijów“ - nasi kilkukrotni laureaci. Tradycją naszego Festiwalu jest to, że w jury zasiadają laureaci poprzednich edycji . W tym roku będzie to również prof. Povilas Gylis - prorektor Litewskiej Akademii Muzyki, ubiegłoroczny zwycięzca. Po raz pierwszy także w jury zasiądzie prof. Roman Grucza, wykładowca dyrygentury w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a jednocześnie Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz prof. Violetta Bielecka - dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej - Prodziekan Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.

Jakie imprezy towarzyszące MFMC czekają nas w tym roku?

- Przede wszystkim koncerty towarzyszące: 2 w Krakowie, 3 w Warszawie. Kontynuujemy także zapoczątkowane kilka lat temu koncerty "Na narodową nutę“. Koncerty, które dają publiczności frajdę wysłuchania repertuaru świeckiego - narodowego, są również ważne dla wykonawców. To znakomita okazja do poznania się i prezentacji swoich narodowych - artystycznych "smaczków“. Oprócz tego 22 maja w sali Kameralnej Filharmonii chcemy pokazać kilka filmów z naszej bogatej filmoteki festiwalowej. Zaprezentujemy m.in. filmową wizję wykonania organizowanego przez nas koncertu "Jutrzni“ Krzysztofa Pendereckiego w Sankt Petersburgu. Będzie też okazja wymiany myśli z jego twórcą- Dariuszem Szada- Borzyszkowskim .

Równolegle w dniach 23 i 24 maja organizujemy w Białowieży trzecią już edycję Białowieskich Dni Muzyki Sakralnej. Imprezę w której tradycyjnie oprócz muzyki cerkiewnej prezentujemy muzykę sakralną wyznawców innych konfesji regionu - uświetni w tym roku koncert muzyki czeskiej. To kolejne działania w ramach "Roku Newerlych', bowiem Józef Newerly (Wielki Łowczy Puszczy Białowieskiej) był Czechem.

Proszę opowiedzieć nam o symbolach w tegorocznej edycji Festiwalu.

- Sama Uroczystość Inauguracji jest symbolem całego Festiwalu, który jest organizowany w kontekście dwóch bardzo ważnych wydarzeń. Pierwsze to ogłoszony przez Radę Europy Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego i drugie to 75. rocznica urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego. W czasie Inauguracji zaprezentujemy mało znane dzieło Krzysztofa Pendereckiego "Pieśń Cherubinów“, a także "Całonocne Czuwanie“ Aleksandra Archangielskiego - dzieło, którego fragmenty wykonywane są często w czasie nabożeństw, a także w czasie Festiwalu, ale w całości wykonywane jest bardzo rzadko, a w czasie Festiwalu - nigdy. Tradycyjnym, bo istniejącym od dwudziestu kilku lat symbolem, będą średniowieczne hymny, którymi rozpoczniemy Inaugurację. "Ciesz się matko Polsko“ chóralnie rozpocznie Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej , a Stichirą "Świętym Ziemi Ruskiej“ odpowiedzą Litwini z Chóru "Vilnius“ z Wilna - wykonawcy Koncertu Inauguracyjnego.

Festiwal to nie tylko chóry i muzyka, od początku istnienia MFMC wydawane są płyty, gazetka festiwalowa i książki.

- Oczywiście. Festiwal oprócz przesłuchań konkursowych i koncertów to także prezentacja bogatych wydawnictw festiwalowych. Wydaliśmy: 33 numery Gazety Festiwalowej - skarbnicy wiedzy o muzyce cerkiewnej i Festiwalu (jak twierdzą znawcy), 22 CD z festiwalową muzyką, a w ubiegłym roku piąte z kolei, kilkusetstronicowe wydawnictwo nutowe muzyki cerkiewnej wykonanej głównie w czasie 5 pierwszych lat istnienia Festiwalu. Festiwal to czas promocji tych wydawnictw, a także naszej bogatej festiwalowej biblioteki nutowej.

W ubiegłym roku honorowy patronat nad festiwalem sprawował prezydent RP, czy i w tym roku będzie podobnie?

- W tym roku prezydent Lech Kaczyński podtrzymał swój patronat. Poza tym swój patronat kontynuuje minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz patronat artystyczny - Krzysztof Penderecki.

Jakich gości spodziewa się pan na XXVII MFMC?

- Wykonawców, jurorów, publiczności. Zaproszenia skierowaliśmy również do przedstawicieli najwyższych władz państwowych, administracyjnych i samorządowych, ludzi kultury i polityki. Bardzo serdecznie zapraszam też wszystkich Czytelników i sympatyków muzyki cerkiewnej.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny