MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XX Złota Setka Kuriera Porannego. Podlaski handel się kręci

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Na zdjęciu: Gala Złotej Setki 2019 i ekonomista dr Anatoliusz Kopczuk - nasz ekspert od pierwszej edycji rankingu - który analizuje wyniki finansowe podlaskich firm z 2018 roku. Analizę i ocenę zeszłorocznych danych usłyszymy 13 października, podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Na zdjęciu: Gala Złotej Setki 2019 i ekonomista dr Anatoliusz Kopczuk - nasz ekspert od pierwszej edycji rankingu - który analizuje wyniki finansowe podlaskich firm z 2018 roku. Analizę i ocenę zeszłorocznych danych usłyszymy 13 października, podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Archiwum/Wojciech Wojtkielewicz
Do ogłoszenia wyników Złotej Setki Podlaskiego 2022 został miesiąc, a do zgłaszania firm do naszego rankingu - tylko tydzień. To już 20. odsłona zestawienia, które przygotowuje “Kurier Poranny” ze swoimi merytorycznymi partnerami. Zanim jednak poznamy laureatów jubileuszowego rankingu popatrzymy na to, co dzieje się w podlaskich firmach z branży handlowej.

Wraz ze startem Złotej Setki, w kolejnych wydaniach Magazynu KP rozmawiamy z przedstawicielami sektorów ważnych dla podlaskiej gospodarki. Były już m.in. firmy z branży rolno-spożywczej, budowlanej i transportowej, a teraz czas na handel.

Spis treści

Samochody sprzedają się dobrze

Na pytanie jaki jest ten rok dla firmy Top Motors, która sprzedaje auta KIA, jej prezes odpowiada krótko: Bardzo dobry.

- Mamy zwiększony plan sprzedaży i wygląda na to, że też zostanie wykonany. W ubiegły roku było to 430 samochodów, a w tym roku wyznaczono nam sprzedaż 585 aut. I to w okresie, kiedy salon jest remontowany, czyli formalnie nie działa. Owszem trudniej jest kontaktować się z klientami, ale z dotychczasowego poziomu sprzedaży wynikają dwie sprawy. Po pierwsze klienci rozumieją tę sytuację, a po wtóre istotne jest to, co kupują, a nie jak. Każdy widzi, że jest remont, więc rozumie, że warunki są chwilowe. Liczy się jakość obsługi klienta no i sama marka – mówi Stanisław Topczewski, dealer z 25-letnim stażem.

Dodaje, że firma ma na placu bardzo dużo aut, choć nie zawsze zamówienia klientów trafiają w pojazdy oferowane do natychmiastowego odbioru. Gdy w grę wchodzi szczególnie bogato wyposażona wersja w dodatku z indywidualnie dobieranym wyposażeniem dodatkowym, trzeba poczekać na realizację zamówienia. - Jeśli są to samochody z fabryki na Słowacji, maksymalny czas oczekiwania to trzy miesiące, choć bywa, że ten okres skraca się do miesiąca lub nawet dwóch tygodni. Jeśli zaś chodzi o auta produkowane w fabrykach w Korei Południowej, na ogół klienci muszą czekać pół roku. Czyli dokładnie tyle samo, co przed pandemią, która jak wiadomo, wszędzie spowodowało duże opóźnienia w dostawach części, a przez to i w produkcji – wyjaśnia prezes Topczewski.

Czytaj również:

Podkreśla też, że pod względem liczby sprzedanych samochodów, KIA zajmuje czwarte miejsce w Polsce, ale w Podlaskiem już trzeci rok z rzędu jest druga (za Toyotą).

- Jeśli zaś chodzi o popularność w postrzeganiu marki, która przekłada się na zakupy to liderem jest SUV Sportage (najchętniej kupowany SUV segmentu C w Polsce, właśnie obchodzi 30-lecie powstania, jego 5 generacji kupiło 7 mln klientów – red.) oraz Rio. Jego produkcja się kończy, a KIA mocniej postawi na model Stonic, czyli miejski SUV/crossover na podwoziu Rio. Jest moda na takie auta, więc każda marka podąża w tym kierunku. KIA ma cztery takie auta i poza dwoma wspomnianymi modelami jest jeszcze XCeed (na bazie Ceed’a) i duże Sorento. I można do tego zestawu dodać (też podwyższone) Niro w wersji hybrydy (HEV i PHEV) i elektrycznej (EV) – wylicza Stanisław Topczewski dodając, że są też modele elektryczne, czyli EV6, EV6 GT, a wkrótce będzie EV9.

Prezes Top Motors zapowiada również, że na początku listopada zakończy się gruntowny remont salonu (zbudowany w 2000 roku), który otrzyma zupełnie nowy wystrój i będzie w nim można eksponować 14 aut.

Dwie dekady handlu gazem

Białostocki Barter SA (ze stuprocentowym udziałem kapitału polskiego) od prawie ćwierć wieku działa w sektorze energetycznym. Spółka od ponad dwóch dekad zajmuje się handlem, czyli sprzedażą i dystrybucją gazu płynnego (propan-butan, propan, butan oraz n-butan), gazu w butlach (stalowych 11 kg i 33 kg, turystycznych oraz w butlach do zasilania wózków widłowych), gazu LNG i nawozów mineralnych.

Czytaj również:

W rankingu Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw Barter SA, z przychodami netto ze sprzedaży za rok 2018 - 1 162 996 zł, zamykał pierwszą piątkę. W zestawieniu za 2020 rok białostocka firma była siódma (z przychodami - 1 015 659 690 zł). W ostatnim, a więc zeszłorocznym rankingu największych podlaskich przedsiębiorstw Barter wrócił na piąte miejsce - jego przychody netto w 2021 roku wzrosły bowiem do 1 612 405 260 zł.

Przedsiębiorstwo świadczy także usługi, które obejmują m.in przeładunek i magazynowania gazu, nawozów mineralnych, węgla oraz innych towarów, obsługę celną, transport towarów do klientów oraz transport wagonów w relacji Kuźnica Białostocka – Sokółka. Pracownicy firmy zajmują się także montażem oraz serwisowaniem grzewczych i zbiorników na gaz LPG, a firma dysponuje również rozbudowaną siecią terminali przeładunkowych w różnych regionach kraju, m.in w Sokółce, Braniewie, Bydgoszczy i Sosnowcu.

Dodajmy, że spółka jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym, Certyfikatu Złoty Płatnik, który lokuje ją w elitarnym gronie wiarygodnych i zaufanych firm oraz potwierdza, że Barter SA terminowo reguluje swoje zobowiązania i zachowuje najwyższe standardy płatnicze.

Zboża i komponenty różnych pasz

Kolejnym znanym i mocnym przedstawicielem branży handlowej w Podlaskiem jest firma Supros z Bakałarzewa, która specjalizuje się w obrocie zbożem, rzepakiem i komponentami pasz. Spółka ta od lat wygrywa Złotą Setkę Podlaskiego w kategorii firmy małe. Jej przychody netto z ostatniego rankingu (czyli za 2021 rok) wyniosły 625 293 779 zł, a zysk netto 3 665 329 zł. Dało jej to 14. lokatę w naszym zestawieniu. Co prawda w rankingu za 2018 rok spółka z Bakałarzewa zajęła 12. miejsce, ale jej ówczesny przychód był zdecydowanie niższy (ponad 473,1 mln zł).

Czytaj również:

Jak uważa zarząd spółki klucz do ej sukcesów tkwi doświadczonej, kompetentnej kadrze, która świetnie rozumie wymagania klientów. Nie bez znaczenia jest też ciągła troska właścicieli o jakość sprzedawanych produktów oraz organiczny rozwój spólki.

Supros to rodzinna, jedna z największych polskich firm handlujących zbożami. Istnieje od 32 lat, a zaczynała od usług transportowych w kraju i za granicą. W 2005 roku kupiła mieszczący 10 tys. ton magazyn zbożowy w Ornecie i dzisiaj jest liderem w handlu zbożami i współpracuje z największymi młynami, wytwórniami pasz i olejarniami w kraju i za granicą (handluje głównie na terenie UE).

Spółka z podsuwalskiej wsi bardzo wiele uwagi poświęca jakości, sprzedaje produkty najlepsze na rynku. Jest to możliwe dzięki laboratorium, w którym analizowane są tak istotne parametry oferowanych produktów, jak wilgotność, gęstość, zanieczyszczenia czy ilość białka.

Spółka wdrożyła System RedCert, który jest dowodem na to, że Supros spełnia wymagania Dyrektywy 2009/28/WE. A to nie jedyny system jakim może się pochwalić. Firma z Bakałarzewa wdrożyła również System Bezpieczeństwa Żywnościowego HACCP oraz System Zarządzania Jakością GMP+B3 (2007).

Ważne szczegóły na stronach Porannego

Pełny Regulamin Złotej Setki Podlaskiego dostępny jest na portalu „Porannego” w zakładce Strefa Biznesu.
Pod adresem www.poranny.pl/zlota100 znajdują się wszystkie tegoroczne materiały redakcyjne o Złotej Setce oraz materiały z poprzednich edycji.
Partnerami merytorycznymi rankingu „Kuriera Porannego” są dwie znane firmy: Dun & Bradstreet Poland sp. z o.o. oraz PwC Advisory sp. z o.o. sp. k.

Honorowym patronem XX rankingu Złota Setka Podlaskiego jest Premier RP Mateusz Morawiecki.

Zgłoszenia do Złotej Setki Podlaskiego 2022 można nadsyłać od 4 sierpnia, a przyjmowane będą do 22 września 2023 roku. do godz. 23.59.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XX Złota Setka Kuriera Porannego. Podlaski handel się kręci - Plus Kurier Poranny

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny