Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz ranking. XVIII Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego", czyli filary regionalnej gospodarki

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Kurier Poranny/Archiwum
Prawie dwa miesiące upłyną zanim poznamy największe i najbardziej dynamicznie rozwijające się podlaskie przedsiębiorstwa. Dowiemy się też m.in., kto będzie Menadżerem Roku i inwestycja, jakiej firmy została uznana za najbardziej innowacyjną. Na zgłoszenia do XVIII Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego" czekamy do 5 listopada.

- Rankingi "Złotej Setki Przedsiębiorstw" zawsze budzą emocje. Wspinanie się ku górze na tej liście ma znaczenie głównie wizerunkowe, ale nie jest dziełem przypadku. Poszerzanie skali swojej działalności jest niewątpliwie procesem długofalowym - ciężką wieloletnią pracą nad rozwiązywaniem bieżących problemów i poszukiwaniem nowych szans a jednocześnie dowodem skuteczności w radzeniu sobie z powstającymi wyzwaniami. Znalezienie się na tej liście jest swego rodzaju nobilitacją. Eksponuje i dowartościowuje kompetencje menedżerskie i wykonawcze oraz podkreśla siłę przedsiębiorstwa w gospodarce województwa - stwierdził kiedyś doc. dr Anatoliusz Kopczuk, ekonomista i prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania oraz członek Kapituły Złotej Setki od jej pierwszej edycji. I nic się w tej kwestii nie zmieniło, bo dobre miejsce w Złotej Setce ciągle jest oznaką rozwoju.

Przypominamy, że głównym wskazaniem Złotej Setki są przychody, jakie osiągają firmy duże, średnie i małe. Jaki będzie efekt ich rocznej pracy, kto trafi na listę stu największych podlaskich firm? Tego wszystkiego dowiemy się 15 grudnia - podczas XVIII gali Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw „Kuriera Porannego”.

Główne kategorie rankingu

  • Dyplomami uhonorujemy: po trzy firmy o największych przychodach - w trzech grupach: zatrudniających do 49 osób (małe), od 50 do 249 (średnie) oraz powyżej 250 osób (duże).
  • Za Awans Roku - nagrodzimy przedsiębiorstwo, które najmocniej awansowało w Rankingu w stosunku do ubiegłego roku.
  • Za Debiut Roku – firmę, która pojawiła się w Złotej Setce pierwszy raz i jest spośród debiutantów na najwyższym miejscu.

W tych trzech kategoriach czynnikiem decydującym jest przychód netto uzyskany w 2020 roku.

  • Firma Roku - ta kategoria uwzględnia dynamiczny rozwój spółki. To nagroda dla przedsiębiorstwa, które po zsumowaniu następujących wskaźników: dynamika przychodów 2019/2020, dynamika zysku, stopa zwrotu kapitału własnego, rentowności przychodów, bieżąca płynność finansowa, dynamika wzrostu majątku trwałego - uzyska najniższy wynik.
  • Menedżer Roku 2020 - czyli ten, kto najlepiej zarządza firmą, po prostu lider. UWAGA. Do tej nagrody nie mogą kandydować jedynie osoby, które zdobyły tytuł w ostatnich pięciu edycjach Złotej Setki. Laureaci z lat wcześniejszych - mogą ponownie ubiegać się o ten tytuł.

Czytaj również:

Jedyna indywidualna

Menedżer Roku to jedyna indywidualna nagroda w Złotej Setce. Przyznamy ją po raz jedenasty. Do organizacji okołobiznesowych regionu wysłaliśmy prośbę o wytypowanie do pięciorga kandydatek/kandydatów - liderów w firmach. Nominacje do nagrody otrzyma do pięciu osób z najwyższym poparciem. Ich listę przekażemy członkom Kapituły, która wybierze Menedżera Roku 2020. Pierwsze kandydatury już otrzymaliśmy i możemy przyznać, że jedno nazwisko ma kilka wskazań.

- Trochę na ten tytuł trzeba było popracować. Traktuję to wyróżnienie tak, jak to jest w przypadku Oskarów, które przyznaje się i za konkretne filmy, i za całokształt twórczości. W suwalskiej i podlaskiej gospodarce funkcjonuję już ponad czterdzieści lat. W związku z tym, Menadżer Roku jest dla mnie zwieńczeniem dobrej pracy. A po drugie jest to taki medal od kolegów, od przedsiębiorców - przyznał Henryk Owsiejew, właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Malow (znany producent mebli metalowych), którego w zeszłorocznej Złotej Setce wybrano Menedżerem Roku 2019.

Debiut dwóch kategorii

W tym roku, by uatrakcyjnić nasz ranking (po konsultacjach z partnerem merytorycznym, firmą PwC i Kapitułą) wprowadzamy dwie nowe kategorie:

  • Innowacyjna Firma Roku,
  • Lider Odpowiedzialnego Rozwoju.

W ten sposób chcemy pokazać, co podlaskie firmy robią w obszarze innowacyjności produktowej, organizacyjnej i technologicznej i jak innowacyjność przekłada się na wyniki biznesowe.
W przypadku drugiej kategorii zależy nam na firmach, które pamiętają nie tylko o społecznej odpowiedzialności biznesu, ale również o odpowiedzialność za sprawy społeczne, środowiska czy ładu korporacyjnego.
By walczyć o nagrody w tych kategoriach trzeba wypełnić ankiety dostępne w internecie - w Strefie Biznesu na portalu poranny.pl i w kolejnych tekstach o Złotej Setce:

Kilka słów o metodzie i można się zgłaszać

Do danych finansowych podlaskich firm docieramy, głównie dzięki firmie Dun & Bradstreet (dawniej Bisnode) - wywiadowni gospodarczej, znanej z profesjonalizmu i znajomości polskiego rynku. Dane są pozyskiwane głównie z raportów firm składanych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Drugim podmiotem, z którym współpracujemy merytorycznie jest PwC - globalna firma specjalizująca się w najwyższej jakości doradztwie biznesowym, technologicznym, podatkowo-prawnym i audytach.

UWAGA! Innym źródłem informacji są same firmy. To bardzo ważne, ponieważ z różnych względów dane z KRS nie zawsze są dostępne (zwłaszcza w terminie potrzebnym do tworzenia rankingu). Dlatego zachęcamy do bezpośrednich zgłoszeń same firmy. Prosimy o przesyłanie na adres mailowy autora tego tekstu - [email protected] - skanu Bilansu oraz Rachunku Zysków i Strat ze Sprawozdania Finansowego, a także informacji o zatrudnieniu ogółem i na terenie województwa podlaskiego w 2020 roku.

Przypominamy - na zgłoszenia do Złotej Setki czekamy do 5 listopada 2021 roku.

Kolejne informacje związane z przygotowaniem XVIII edycji "Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw" będziemy prezentowali, co tydzień w Magazynie "Kurierze Porannym" oraz w portalu poranny.pl/strefa-biznesu i na Facebooku - profil Podlaskie Strefa Biznesu.

WAŻNE LINKI DO ZŁOTEJ SETKI – dostępne na portalu poranny.pl w Strefie Biznesu:

W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu:
Andrzej Matys: kom. +48 505 111 498 oraz mail: [email protected]

Nasz ranking. XVIII Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny