MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XX Złota Setka Podlaskiego 2022: Kto wygra jubileuszowe wydanie naszego rankingu?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Trwa nasz doroczny ranking Złota Setka Podlaskiego. Co tydzień rozmawiamy z kierownictwem podlaskich firm o sytuacji różnych branż. A że w regionie bardzo mocna jest szeroko rozumiana branża rolno-spożywcza dziś o tym, co słychać w tych firmach.

Wśród podlaskich przedsiębiorstw dobrze ma się np. Grupa Chorten, która w zeszłym i w tym roku mocno stawia na rozwój ogólnopolski sieci sklepów partnerskich. Jednak to właśnie w Łyskach koło Białegostoku, trwa rozbudowa siedziby centrali o kolejną kondygnację, by nadążyć za szybkim rozwojem zespołu do obsługi placówek i producentów.

Spis treści

W Grupie Chorten ciągła rozbudowa

- Tylko w pierwszej połowie roku do Polskiej Grupy Sklepów Spożywczych Chorten przystąpiło łącznie ponad 200 punktów w całym kraju. W styczniu tego roku powołano do życia nową spółkę regionalną Chorten Południe, która odpowiedzialna jest za współpracę z detalistami w województwach małopolskim, śląskim, podkarpackim i opolskim. Powołana ona została z inspiracji właścicieli dobrze prosperujących sklepów, którzy odeszli z sieci SPAR i postanowili działać w modelu Grupy Chorten. Ta przekazała im w administrowanie blisko 200 dotychczasowych punktów, a dziś Chorten Południe to już blisko 240 sklepów – informuje Sylwia Władyko, wiceprezes Grupy Chorten.

Z kolei wiosną tego roku powstała nowa spółka organizacyjna - Chorten IT. Jej celem jest jeszcze szybszy rozwój technologiczny wszystkich spółek w grupie. Ma ona wdrożyć automatyzacje procesów biznesowych w firmie, rozwijać aplikację konsumencką, jak również szereg narzędzi B2B, by sklepy mogły pracować jeszcze bardziej efektywnie i podnosić swoją rentowność.

Czytaj również:

- W ramach tej spółki stworzony został specjalny dział odpowiadający za retencję i opiekę nad partnerami premium, którzy aktualnie przechodzą cykliczne szkolenia i warsztaty, jak świadomie zarządzać sprzedażą i osiągać większe zyski. Przypomnę, że z dużym zainteresowaniem spotkały się Wiosenne Ogólnopolskie Wirtualne Targi Grupy Chorten, w których wystawiło się blisko 100 producentów, a we wrześniu organizowane są kolejne w takiej formule – mówi wiceprezes Grupy Chorten.

Ponadto dodaje, że w tym roku wiele punktów zyskuje nowy wygląd zewnętrzny i są to spore inwestycje na rzecz partnerów: - Wsparcie remodelingu sklepów, pomoc w nowym ustawieniu kategorii produktowych i aranżacji powierzchni jest bardzo istotnym elementem działalności Grupy Chorten w służbie naszym partnerom biznesowym. Mocny nacisk stawiany jest także na szkolenia detalistów. A jeśli chodzi o markę własną Grupy Chorten, „Z Podlaskiej Spiżarni”, to w ostatnich miesiącach wzbogaciła się o nowe produkty w kategorii dania gotowe w słoikach, nowością rynkową będzie olej – podsumowuje Sylwia Władyko.

Społem ma duże plany i radzi sobie z inflacją

Równie optymistycznie o swoich działaniach w trudnych czasach wypowiada się kierownictwo białostockiej PSS Społem.

- Myślę, że my, jako PSS „Społem” radzimy sobie na rynku dobrze. Na tle konkurencji wyróżniamy się przede wszystkim naszą produkcją mięsno- garmażeryjną, piekarską i ciastkarską. Nasze stoiska świeże są na najwyższym poziomie, są magnesem dla klientów. Mamy wzrost sprzedaży, radzimy sobie z inflacją. Oczywiście muszę wspomnieć o naszych barach to są miejsca, które są bardzo chętnie odwiedzane. Szczególnie lubiane są okienka drive, już stały się nieodzownym elementem sieci barów „Społem”. Nasza gastronomia stanowi o przewadze nad konkurencją – uważa Janusz Kulesza, prezes PSS Społem w Białymstoku.

Czytaj również:

Jak podkreśla, spółdzielnia jest firmą, która lubi miasto Białystok. Dlaczego? Jej sposób zarządzania oparty jest na własnych ludziach (większość to członkowie Społem, czyli jej właściciele) i na własnych pomysłach.

- W najbliższej przyszłości rozpoczniemy budowę kolejnego obiektu handlowo-gastronomicznego, a kolejnym etapem będzie budowa centralnego magazynu na potrzeby handlowo-gastronomiczne spółdzielni. Na jeden i drugi cel mamy już pozyskany teren. To jest odpowiedź na wyzwanie obecnych, trudnych czasów – podkreśla Janusz Kulesza.

Piątnica, czyli nowe projekty i sprzedaż

- Chciałoby się rozwijać szybciej, ale na razie czasy są trudne. Przede wszystkim jest ograniczony dostęp do środków unijnych. Czekamy na rozpoczęcie przyjmowania wniosków z KPO. Mamy przygotowanych kilka ciekawych projektów, które muszą czekać na realizację, a to oznacza straty w konkurencyjności do mleczarstwa w innych krajach. Jeśli zaś chodzi o bieżącą sytuację to powszechnie wiadomo, że mleczarstwo i w Unii Europejskiej, i w Polsce, jest w sporym kryzysie z racji dużego obniżenia cen produktów będących przedmiotem handlu światowego, np. mleka w proszku, serów, masła. Odczuwa to większość firm zarówno w Unii, jak i w Polsce. My stosunkowo mniej. Produkujemy wyroby świeże, które z racji tego, że są sprzedawane na rynkach lokalnych nie są przedmiotem handlu światowego. Innymi słowy, w tych trudnych czasach nasza spółdzielnia daje sobie radę – mówi Zbigniew Kalinowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy.

Czytaj również:

Jednocześnie dodaje, że spółdzielnia nie ma problemów ze zbytem swoich produktów: - Wszystko, co wytwarzamy sprzedaje się dobrze, a zwłaszcza nasze nowe produkty, czyli m.in. koktajle z białek serwatkowych i jogurty typu skyr, co sprawia, że musimy powiększać zdolności produkcyjne - zapewnia prezes OSM Piątnica.

Vademecum rankingu

Przypominamy także, że zbieranie danych do rankingu Złota Setka Podlaskiego zaczęło się 4 sierpnia 2023 roku o godz. 8.00 i będzie trwało do 22 września 2023 roku do godz. 23.59. Z kolei gala, podczas której ogłosimy wyniki jakie w 2022 roku osiągnęło sto podlaskich firm odbędzie się w piątek, 13 października.

Ranking Złota Setka Podlaskiego wyłania najlepsze przedsiębiorstwa z naszego regionu i powstaje w oparciu o dane za rok 2021 i 2022, zawarte w sprawozdaniach finansowych lub przesłane (skany: bilansu i Rachunku Zysków i Strat ze Sprawozdania Finansowego oraz informacja o zatrudnieniu ogółem i w Podlaskiem w 2022 roku) na adres:

Pełny [b]Regulamin Złotej Setki Podlaskiego dostępny jest na portalu Kuriera Porannego w zakładce Strefa Biznesu.
www.poranny.pl/zlota100-regulamin.

 XX Złota Setka Podlaskiego 2022: Kto wygra jubileuszowe wydanie naszego rankingu?

Partnerami merytorycznymi rankingu są renomowane firmy: Dun & Bradstreet Poland i PwC Advisory.
Honorowym patronem XX Złotej Setki Podlaskiego jest Premier RP Mateusz Morawiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny