Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Uczą na generałów

Fot. Wojciech Wojtkielewicz
XVI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku.
XVI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Klasa o profilu mundurowym, gdzie można poznać specyfikę pracy w policji, wojsku, straży granicznej. Do tego profil humanistyczny i społeczno-prawny. Ale to nie koniec. XVI LO stwarza też świetne warunki dla sportowców.

[galeria_glowna]

Liceum Ogólnokształcące nr 16

Liceum Ogólnokształcące nr 16

XVI Liceum Ogólnokształcące im. Błogosławionego ks. Michała Sopoćki w Białymstoku ul. Sokólska 1.

1 września 1998 r. - powstanie XVI Liceum Ogólnokształcącego

1 września 2000 r. - powstanie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10, w skład którego weszło Publiczne Gimnazjum nr 16 oraz XVI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku.

15 lutego 2005 r. - nadanie Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 10 imienia Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki.

Trzy pracownie informatyczne ze stałym łączem internetowym, pracownia multimedialna, pracownia do nauki języków obcych z tablicą interaktywną, klub uczniowski, stołówka.

Poza tym świetne warunki do uprawiania sportu: dwie sale gimnastyczne, siłownia, boisko do gier zespołowych, tor asfaltowy, bieżnia i skocznia. To wszystko składa się na bazę XVI LO.

Uczniowie XVI LO reprezentują szkołę w zawodach sportowych na szczeblu miejskim i wojewódzkim w następujących dyscyplinach: koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, futsal, biegi przełajowe, tenis stołowy oraz narciarstwo biegowe.

Swoje umiejętności sportowe doskonalą w ramach zajęć SKS-u prowadzonych w szkole.

Uczniowie XVI LO co roku biorą udział w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej, osiągając wysokie lokaty: zostają finalistami lub laureatami.

W XVI LO można wybierać wśród profili:

Klasa mundurowa. Pierwsza w naszym regionie klasa o takim profilu, który umożliwia wszechstronne poznanie specyfiki pracy służb: wojska, policji, straży pożarnej, służby więziennej i służby granicznej - co daje możliwość świadomego wyboru ścieżki kariery zawodowej. Zapewnia też dobre przygotowanie ogólnokształcące umożliwiające zdanie egzaminu maturalnego oraz kontynuowanie kształcenia w szkołach policealnych, wyższych, w tym o kierunkach oficerskich. Daje też możliwość zatrudnienia w wybranej służbie bezpośrednio po ukończeniu liceum, a kandydatom do służb mundurowych pomoże rozwinąć sprawność fizyczną, tak by byli w stanie zdać egzamin sprawnościowy.

Społeczno-prawna. Uczniowie zdobywają umiejętności przydatne w życiu politycznym, ekonomicznym i społecznym. Kładzie się tu nacisk na zagadnienia dotyczące powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych zajmujących się ochroną praw człowieka i obywatela. Nawiązana została współpraca z Sądem Rejonowym i Okręgowym. W ramach tej współpracy uczniowie mają możliwość uczestniczenia w rozprawach sądowych, dzięki czemu poznają pracę sędziów, oskarżycieli i obrońców. Ponadto szkoła stwarza uczniom możliwości uczestniczenia w: pracach rady miasta, projektach skierowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, np. w projekcie "Młodzi głosują" w ramach współpracy z Centrum Edukacji Europejskiej.

Klasa humanistyczna. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w: rozprawach sądowych w celu poznania pracy sędziów, oskarżycieli i obrońców, pracach rady miasta, projektach skierowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, np. w projekcie "Młodzi głosują" w ramach współpracy z Centrum Edukacji Europejskiej. Biorą też udział w lekcjach Białostockiego Archiwum Państwowego, podczas których poznają specyfikę pracy archiwisty i potrzebę tych działań. Poznają też sposoby przygotowania numeru gazety do druku, pracy dziennikarza i fotoreportera - przeprowadzanie wywiadów, szukanie tematów, pisanie reportaży, zajęciach w redakcjach gazet, np. "Gazety Współczesnej", "Kuriera Porannego", oddziale telewizji regionalnej w Białymstoku i białostockiej rozgłośni radiowej. Są też organizowane cykliczne wyjścia do różnych ośrodków kultury: teatru, filharmonii, kina, galerii, muzeum.

Kwestionariusz

Edmund Dajnowicz, dyrektor XVI LO
(fot. Fot. Wojciech Wojtkielewicz)

Dyrektorem jestem już 14 lat i muszę przyznać, że każdy rok jest dla mnie kolejnym odkryciem i wyzwaniem. Z całą pewnością nie jest to praca nudna czy monotonna.

Najbardziej dumny jestem z mojej kadry - z ludzi, z którymi współpracuję na co dzień. Wyjątkowo twórcza i pracowita grupa.

Co bym zmienił w mojej szkole? Właściwie niewiele jest takich rzeczy - mamy bardzo dobre warunki lokalowe, dużo obiektów sportowych, dobrze wyposażone sale informatyczne, przyjazną atmosferę, autorskie programy nauczania i wiele projektów, w których biorą udział uczniowie. Ale miło byłoby chodzić po nowych podłogach.

Moi uczniowie to przede wszystkim ludzie. Każdy z nich to oddzielny przypadek, który zawsze indywidualnie rozpatruję. Każdy ma swój wkład w wizerunek szkoły i swoje miejsce.

Moi uczniowie mówią o mnie, że jestem dobrym człowiekiem. Kiedyś usłyszałem, że cenią we mnie to, że z nimi rozmawiam na przerwie, odpowiadam na pozdrowienie. Cieszę się, że widzą we mnie nie tylko dyrektora, ale też człowieka.

Gdy byłem maturzystą, nie śniło mi się nawet, że kiedyś stanę po drugiej stronie i będę nauczycielem. Myślałem wtedy o studiach, nauce, kreśliłem plany na przyszłość.

Kiedyś myślałem, że będę zwykłym człowiekiem, który jest wierny swoim zasadom i który po prostu lubi ludzi. Nic się od tamtej pory nie zmieniło.

Moje marzenie to stworzenie szkoły przyszłości, profesjonalnej, w której uczeń jest zawsze na pierwszym miejscu. Staram się wdrażać w życie nowe projekty i nowatorskie pomysły, by ułatwić młodym ludziom zdobywanie wykształcenia. Marzy mi się szkoła, do której uczeń przychodzi z przyjemnością, chęcią i ciekawością.

Odpoczynek to dla mnie kontakt z naturą. Jestem z zamiłowania ogrodnikiem-amatorem i dzięki chwilom spędzonym na łonie przyrody czuję się spełniony i spokojny. Taki przyjemny wysiłek również odstresowuje i daje energię do dalszego działania.

Nie noszę w pracy kapci, bo często muszę wyjeżdżać w sprawach służbowych i mijałoby się to z celem. Ale jako aktywny człowiek zawsze noszę wygodne buty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny