Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa bułgarskich ikon w Muzeum Podlaskim

(peż)
Wojciech Wojtkielewicz
Alla franca to nisza w ścianie w reprezentacyjnych pomieszczeniach dziewiętnastowiecznych domów w Płowdiw, Kopriwszticy, Pazardżiku, Sliwen i innych w Bułgarii. Ozdabia się ją malowanymi bukietami, wazonami, pejzażami architektonicznymi, znakami heraldycznymi… Przykłady takich malowideł możemy od piątku oglądać w Muzeum Podlaskim na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Są elementem wystawy, która jest ukłonem z stronę Republiki Bułgarii, obchodzącej 3 marca Święto Narodowe upamiętniające wyzwolenie kraju z trwającej pięćset lat niewoli tureckiej. Konsul Honorowy tego kraju w Białymstoku – Witold Karczewski, przedsiębiorca, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej – obiecywał podczas swojego powołania na to stanowisko, że będzie przybliżał nie tylko gospodarkę Bułgarii i przez to ułatwiał kontakty naszym przedsiębiorcom, ale także bardzo bogatą i ciekawą kulturę tego kraju.

W miniony piątek, przy udziale polskich i bułgarskich gości, została więc otwarta w Muzeum Podlaskim wystawa alla franca i ikon wykonanych przez uczniów Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Canka Ławrenowa w Płowdiw.
Szkoła ta została założona w 1976 roku jako Średnia Szkoła Sztuk Plastycznych i Monumentalnych. Dostępne były wówczas kierunki: malarstwo, malarstwo naścienne, rzeźba i grafika. Ikonografia jest nową dyscypliną wprowadzoną po 1996 roku. Prezentowane na wystawie dzieła alla franca zostały namalowane na desce za pomocą tradycyjnej techniki ikonograficznej. Wykorzystano pigmenty i spoiwo z emulsji jajecznej.

Uczniowie ŚSSPiM zdobywają nagrody w krajowych konkursach oraz uczestniczą w wielu indywidualnych i wspólnych projektach i wystawach. Ikony są kanoniczne, malowane według zasad bułgarskiej tradycji ikonograficznej. Podstawą malowania jest wykorzystanie specjalnie przygotowanej płyty, na której nałożona jest warstwa podkładowa. Obraz święty malowany jest za pomocą techniki jajeczno-emulsyjnej.

Ale to nie wszystko – w podziemnej sali wystawowej Muzeum Podlaskiego można także obejrzeć ekspozycję fotograficzną poświęconą 1100. Rocznicy Wniebowzięcia św. Klemensa z Ochrydy. Wystawa pokazuje jego postać i spuściznę utrwaloną na freskach i ikonach od XI do XX wieku. Eksponuje szeroki geograficzny i chronologiczny zasięg kultu świętego, który stał się symbolem jednoczącym chrześcijańskie narody na Bałkanach.

Znajdują się tu kopie jego licznych prac rozsianych po bibliotekach wszystkich krajów słowiańskich. Prezentowane są współczesne formy kultu św. Klemensa z Ochrydy w Bułgarii, poprzez dzieła współczesnych bułgarskich artystów - rzeźbiarzy i malarzy. Wystawa jest wyrazem wdzięczności i podziwu za literacką i oświatową pracę św Klemensa z Ochrydy- najbliższego ucznia nauczycieli słowiańskich św. Cyryla i Metodego.

Prezentowane na wystawie materiały pochodzą z Archiwum Naukowego Centrum Studiów Słowińsko-Bizantyjskich im. Prof. Iwana Dujczewa, z Wydziału Teologicznego oraz Muzeum Uniwersytetu im. św. Klemensa z Ochrydy w Sofii, Biblioteki Narodowej im. św. Cyryla i Metodego, Cerkiewnego Instytut Historyczno-Archiwalnego, Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii, Regionalnego Muzeum Historycznego w Warnie i innych.

Piątkowe obchody Święta Narodowego Bułgarii miały też miejsce w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
W obu uroczystościach wziął udział Ambasador Republiki Bułgarii w Polsce Wasili Takew, byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich: marszałek Jerzy Leszczyński, wicemarszałek Maciej Żywno, prezydent Tadeusz Truskolaski. Uroczystość uświetnił występ Chóru Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku oraz zespół Sarakina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny