Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wyślij Pocztówkę do Babci". Mural był wizytówką Białegostoku. Ściana budynku już po remoncie. Gotowa na odtworzenie dzieła

OPRAC.: wal
Tak przed remontem budynku przy Skłodowskiej prezentował się mural  "Wyślij Pocztówkę do Babci"
Tak przed remontem budynku przy Skłodowskiej prezentował się mural "Wyślij Pocztówkę do Babci" Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Marszałek województwa podlaskiego zaapelował do radnych, by zmienili plan miejscowy osiedla Piaski i umożliwili powrót słynnego muralu z babcią Eugenią na ścianę budynku urzędu marszałkowskiego przy ul. Skłodowskiej w Białymstoku. Urząd miejski twierdzi, że nowela planu jest długotrwała oraz skomplikowana i że szybszą ścieżką jest procedura nieistotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Spis treści

Ściana została już odpowiednio przygotowana w porozumieniu z twórcami muralu, więc po stronie urzędu marszałkowskiego jest pełna gotowość do przeprowadzenia prac malarskich - informuje Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego. Tyle że na przeszkodzie stoi prawo, a konkretnie zapisy planu miejscowego.

Pocztówka do Babci. Niezwykła promocja festiwalu i miasta

Przypomnijmy. Mural "Wyślij pocztówkę do babci" ozdobił ścianę budynku przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku w czerwcu 2019. Powstał w ramach Festiwalu Up To Date, ale stał się wizytówką miasta. Był dziełem artystów z warszawskiego Good Looking Studio, wykonanym na podstawie wspólnego projektu Jana Estrady-Osmyckiego oraz zespołu kreatywnego FUTD. Babcia, widniejąca na ścianie budynku, nie była postacią fikcyjną, ale 90-letnią panią Eugenią (babcią dziennikarza radiowego Andrzeja Bajguza, zmarłą w kwietniu 2022 roku).

Ich twórcy i pomysłodawcy muralu wiedzieli o planowanej renowacji budynku i o tym, że ich dzieło w pewnym momencie będzie musiało z niego zniknąć. Liczyli jednak na to, że będzie możliwe jego jak najszybsze przywrócenie. Zresztą zapowiadały to władze samorządowe województwa, do których należał budynek dawnego rektoratu Uniwersytetu w Białymstoku.

Czytaj też:Słynny mural "Wyślij pocztówkę do babci" zniknie z wieżowca przy ulicy Skłodowskiej. Czy wróci? Nie wiadomo

Czy i kiedy "Pocztówka do Babci" znowu będzie cieszyć białostoczan?

Remont wieżowca przy Skłodowskiej rozpoczął się wiosną 2021 roku. Samorząd województwa na jego modernizację otrzymał 9 mln wsparcia z drugiej transzy Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Teraz przebudowa dobiega końca. O ile jednak od strony technicznej odtworzenie muralu jest nieskomplikowane, o tyle na przeszkodzie stoją problemy natury prawnej. A konkretnie zapisy planu miejscowego tej części Białegostoku.

- W związku z brakiem jakichkolwiek działań ze strony miasta Białystok odnośnie zapowiadanej zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego części osiedla Piaski, umożliwiającej odtworzenie muralu „Wyślij pocztówkę do babci”, 19 maja br. marszałek Artur Kosicki wystosował w tej sprawie pismo do Biura Rady Miasta Białegostoku - informuje Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Zaznacza, że Urząd Miejski w Białymstoku w zeszłym roku zapowiadał podjęcie stosownych działań planistycznych.

- Marszałek zawnioskował o zmianę planu, ponieważ zależy mu na tym, aby słynna Babcia Eugenia powróciła na ścianę budynku należącego do urzędu marszałkowskiego zgodnie z przepisami prawa - podkreśla Izabela Smaczna-Jórczykowska.

W planie miejscowym jest żubr z pikseli

Agnieszka Zabrocka, z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w w Białymstoku informuje, że miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego części osiedla Piaski został uchwalonym 25 marca 2019 r. ( uchwała Nr VIII/116/19)

Budynek przy ul. Skłodowskiej 14 został objęty ochroną jako dobro kultury współczesnej - przypomina.

Zarazem dodaje, że w paragrafie 7 ust. 1 pkt 1 planu ustalono kolorystykę ścian tego budynków, bez odstępstw dla murali.

- W procedurze sporządzania projektu planu właściciel budynku nie złożył wniosku umożliwienia wykonania muralu „Wyślij pocztówkę do Babci”. Natomiast wniosek w sprawie umożliwienia odtworzenia tego muralu, właściciel budynku złożył po raz pierwszy 19 maja 2023 - informuje Agnieszka Zabrocka.

Zaznacza, że mural „Wyślij pocztówkę do Babci” powstał w czerwcu 2019 r., czyli już w czasie obowiązywania planu.

"Jednocześnie przed uchwaleniem planu zostało wydane pozwolenie na budowę m.in. na docieplenie budynku, w którym, zgodnie z wnioskiem inwestora na bocznej ścianie miał być wykonany mural - żubr z pikseli" - przypomina urzędniczka.

Podkreśla, że procedura zmiany obowiązującego planu w obecnym stanie prawnym jest bardzo skomplikowana i długotrwała.

- O wiele prostszym i zabierającym mniej czasu rozwiązaniem wydaje się podjęcie przez właściciela budynku działań dotyczących zmiany kolorystyki wykończenia ścian zewnętrznych w ramach nieistotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego, które nie wymaga wydania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i wykonanie muralu „Wyślij pocztówkę do Babci” w miejscu muralu żubra z pikselami. Takie działanie należy jednak do projektanta i inwestora - podkreśla Agnieszka Zabrocka.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny