MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wylotówki z Białegostoku w przebudowie. Drogowcy wznowili prace na Klepackiej, w listopadzie ma być gotowe skrzyżowanie JPII z NSZ

(mg)
Przebudowa ronda przy jednostce wojskowej
Przebudowa ronda przy jednostce wojskowej Wojciech Wojtkielewicz
Przerwa na placu budowy trwała ponad pół roku. W końcu drogowcy wznowili prace na ul. Klepackiej, która połączy wjazd do miasta z trasą niepodległości. Ale to nie jedyna wylotówka w budowie. Roboty trwają też na al. 1000-lecia PP, ul. Produkcyjnej, czy na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z ul. NSZ.

Prace na ul. Klepackiej zostały wznowione zaraz po tym, jak wojewoda wydał nowe pozwolenie na budowę. Poprzednie uchylił przez błędy formalne w dokumentacji, dotyczące m.in. działek należących do PKP. Plac budowy stał pusty od lutego. Teraz znów pojawili się tu drogowcy.

- W tej chwili trwa m.in. zabezpieczanie terenu wokół wiaduktu oraz montaż zbiornika żelbetowego deszczowego - mówi Anna Kowalska z białostockiego magistratu.

Przebudowana Klepacka połączy wjazd do miasta od strony Klepacz z trasą niepodległości. Powstanie m.in. bezkolizyjne skrzyżowanie z przejazdem kolejowym. Zostanie także zbudowana nowa nawierzchnia jezdni, powstaną chodniki, drogi dojazdowe, zjazdy, ścieżki rowerowe, a także podziemny zbiornik retencyjny wraz z przepompownią i urządzeniami do oczyszczania ścieków opadowych.

Prace, o ile znów nie pojawią się przeszkody, mają zakończyć się w lutym przyszłego roku, czyli o kilka miesięcy później niż planowano w chwili podpisania umowy.

Ul. Klepacka to nie jedyna wylotówka z Białegostoku, którą zajęli drogowcy. Spotkamy ich w kilku miejscach.

W tej chwili przebudowywana jest także al. 1000-lecia Państwa Polskiego na odcinku od ul. Wileńskiej do skrzyżowania z ul. gen. Maczka i wyjazdem na Augustów. Według zapowiedzi, inwestycja ma być gotowa pod koniec listopada tego roku.

- Wykonano już większość prac sanitarnych, prowadzone są roboty brukarskie. Trwają też prace z branży telekomunikacyjnej i elektrycznej, budowana jest linia oświetleniowa - wymienia Anna Kowalska.

Al. 1000-lecia zostanie poszerzona. Prawie na całym fragmencie zaplanowano dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu. Powstaną także ścieżki rowerowe, nowe chodniki, zjazdy i zieleńce. Dodatkowo zaplanowano trzy przystanki autobusowe z zatokami.

Na razie kierowcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami. Do 31 października został wydłużony termin obowiązywania tymczasowej organizacji ruchu. Odcinek od Wileńskiej do trasy generalskiej jest nieprzejezdny.

Z utrudnieniami muszą też liczyć kierowcy jadący w stronę Fast. Od kilku miesięcy trwa bowiem przebudowa ul. Produkcyjnej. Chodzi o odcinek od drogi wyjazdowej z CH Auchan do drogi do oczyszczalni ścieków. Powstaje tu nowa jezdnia - po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Do tego zjazdy, chodniki, zatoki autobusowe. Budowana jest też ścieżka rowerowa, która sięgnie aż do skrzyżowania ul. gen.Maczka z ul. gen. Kleeberga i połączy się z już istniejącymi trasami.

Największe inwestycje drogowe w Białymstoku. Inwestycyjna wiosna na białostockich ulicach (zdjęcia)

Roboty na Produkcyjnej potrwają do połowy grudnia tego roku.

Z kolei 22 listopada, cztery miesiące później niż planowano, ma zakończyć się przebudowa skrzyżowania al. Jana Pawła II z ul. Narodowych Sił Zbrojnych na wyjeździe w stronę Warszawy.

- Wykonano już roboty drogowe – m.in. wykopy, nasypy, podbudowy, krawężniki - mówi Anna Kowalska.

Gotowe są też sieci sanitarne, elektryczne, kanalizacja deszczowa. Teraz drogowcy mają już zająć się wyspą centralną, która powstanie na skrzyżowaniu.

Kilkaset metrów dalej w stronę Choroszczy powstaje węzeł Porosły, który połączy trasę generalską z S8. W tej chwili trwają prace m.in. przy wiaduktach, murach oporowych i sieci wodociągowej. Gotowa jest za to kanalizacja sanitarna o deszczowa. Inwestycja ma być gotowa 9 czerwca 2020 roku. ramach tej inwestycji zostanie dokończona przebudowa ul. Kleeberga. W okolicy miejscowości Porosły na skrzyżowaniu ósemki, drogi wojewódzkiej, powiatowej i gminnej powstanie bezkolizyjny węzeł drogowy. Dwupoziomowe skrzyżowanie zostanie również wybudowane u zbiegu ulic Jana Pawła II i Elewatorskiej, wraz z wiaduktem kolejowym nad torami.

Szybciej, bo do 18 grudnia tego roku ma powstać włączenie drogi do Hryniewicz. To kolejna wylotówka w przebudowie. W tej chwili prowadzone są tu prace drogowe: wykonywana jest podbudowa jezdni, trwa ustawianie krawężników i obrzeży. W ramach tej inwestycji likwidowane jest też rondo przy jednostce wojskowej na skrzyżowaniu ul. Kawaleryjskiej i Ciołkowskiego na wyjeździe w stronę Łap. W zamian powstanie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny