Pismo w tej sprawie złożyli w środę 17 czerwca przed południem w sekretariacie wydziału prawa. Dziekana prof. Mariusz Popławskiego nie było wtedy w budynku przy ul. Mickiewicza 1. Zaraz potem przedstawiciele lewicy zwołali konferencję prasową.
- Mamy w swoich szeregach studentów prawa i przyszłych, obecnych maturzystów, który wypowiedzi posła Żalka bulwersują. Chcielibyśmy, by uczelnia zabrała głos w sprawie posła - tłumaczył Paweł Krutul.
Chodzi o ubiegłotygodniową wypowiedź posła Porozumienia w czasie programu Fakty po Faktach w TVN24. - „LGBT to nie są ludzie. To ideologia" - stwierdził poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek w piątkowym programie „Fakty po faktach" na antenie TVN24. Prowadząca rozmowę dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska wyprosiła go ze studia.
Zobacz: Poseł wyrzucony z telewizji
- Kolejny raz została pokazana ta czarna, homofobiczna twarz województwa podlaskiego- mówił Dawid Dobrogowski. - Jacek Żalek nie jest osobą, która powinna reprezentować nasze województwo.
Paweł Krutul powiedział, że lewica sprzeciwia się dzieleniu Polaków jak to miało miejsce podczas przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy w Brzegu. Przypominał, że stanowisko w tej sprawie zapowiedziała zająć macierzysta uczelnia prezydenta Andrzeja Dudy. Podobnie jak Katolicki Uniwersytet Lubelski wobec wypowiedzi posła PiS Przemysława Czarnka.
- Tego samego oczekujemy od białostockiej uczelni wobec posła Żalka - mówił poseł lewicy.
Czytaj też: Marsz Równości 10 lat po aferze z logo nowojorskich gejów i lesbijek
- Na apel Stowarzyszenia Przedwiośnie odpowiem zgodnie z faktami i przekonaniem, że we wspólnocie akademickiej szacunek do równości i wszelkich praw człowieka to wartości nadrzędne - zapewnia prof. Mariusz Popławski.
Przypomina, że poseł Jacek Żalek jest członkiem Rady Konsultacyjnej Wydziału Prawa.
- Członkowie Rady Konsultacyjnej (liczącej obecnie 32 osoby) to reprezentanci szerokiego grona lokalnych środowisk wymiaru sprawiedliwości, korporacji prawniczych, przedsiębiorców, służb mundurowych, a także polityków, przy czym są w tym gronie osoby reprezentujące różne opcje polityczne. Poseł Jacek Żalek jest absolwentem Wydziału Prawa i przedstawicielem naszego regionu w parlamencie, stąd jego udział w spotkaniach Rady - tłumaczy dziekan.
Zapewnia jednocześnie, że światopogląd członków Rady nie wpływa w żadnym stopniu na kierunki studiów lub programy nauczania, które Rada niewiążąco opiniuje.
- Spotkania Rady nie miały i nie będą mieć charakteru politycznego, ale wyłącznie merytoryczny. Są one poświęcone wyłącznie sprawom dotyczącym funkcjonowania i rozwoju Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku - zapewnia Mariusz Popławski.
Skład Rady na nową kadencję dziekańską będzie ustalany we wrześniu.
- Jeśli dane mi będzie kierować dalej Wydziałem Prawa, na pewno się nad tym składem zastanowię kierując się dobrem Wydziału i możliwościami wsparcia konsultacyjnego, które jest główną rolą Rady - mówi prof. Mariusz Popławski. - Zapewniam też, że na Wydziale Prawa nie ma i nie będzie miejsca na nieposzanowanie godności i jakichkolwiek wolności i praw drugiego człowieka, a naczelną zasadą władz wydziału jest funkcjonowanie w duchu łączenia, a nie dzielenia i w tym duchu prowadzone będą wszelkie dalsze działania.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?