Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020: Podlaska lewica chce, by dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku zabrał głos w sprawie wypowiedzi posła Jacka Żalka

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Działacze lewicy apelują do dziekana wydziału prawa, by zajął stanowisko w sprawie wypowiedzi posła Jacka Żalka
Działacze lewicy apelują do dziekana wydziału prawa, by zajął stanowisko w sprawie wypowiedzi posła Jacka Żalka Biuro Poselskie Pawła Krutula
Poseł Jacek Żalek jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, często bywa w jego murach na różnych uroczystościach. Swoimi homofobicznymi wypowiedziami kompromituje Podlasie - uważa poseł lewicy Paweł Krutul i działacze Przedwiośnia. Dlatego zaapelowali do dziekana wydziału prawa, by zajął stanowisko wobec polityka Porozumienia. - Zapewniam, że na Wydziale Prawa nie ma i nie będzie miejsca na nieposzanowanie godności i jakichkolwiek wolności i praw drugiego człowieka - mówi prof. Mariusz Popławski.

Pismo w tej sprawie złożyli w środę 17 czerwca przed południem w sekretariacie wydziału prawa. Dziekana prof. Mariusz Popławskiego nie było wtedy w budynku przy ul. Mickiewicza 1. Zaraz potem przedstawiciele lewicy zwołali konferencję prasową.

- Mamy w swoich szeregach studentów prawa i przyszłych, obecnych maturzystów, który wypowiedzi posła Żalka bulwersują. Chcielibyśmy, by uczelnia zabrała głos w sprawie posła - tłumaczył Paweł Krutul.

Chodzi o ubiegłotygodniową wypowiedź posła Porozumienia w czasie programu Fakty po Faktach w TVN24. - „LGBT to nie są ludzie. To ideologia" - stwierdził poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek w piątkowym programie „Fakty po faktach" na antenie TVN24. Prowadząca rozmowę dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska wyprosiła go ze studia.

Zobacz: Poseł wyrzucony z telewizji

- Kolejny raz została pokazana ta czarna, homofobiczna twarz województwa podlaskiego- mówił Dawid Dobrogowski. - Jacek Żalek nie jest osobą, która powinna reprezentować nasze województwo.

Paweł Krutul powiedział, że lewica sprzeciwia się dzieleniu Polaków jak to miało miejsce podczas przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy w Brzegu. Przypominał, że stanowisko w tej sprawie zapowiedziała zająć macierzysta uczelnia prezydenta Andrzeja Dudy. Podobnie jak Katolicki Uniwersytet Lubelski wobec wypowiedzi posła PiS Przemysława Czarnka.

- Tego samego oczekujemy od białostockiej uczelni wobec posła Żalka - mówił poseł lewicy.

Czytaj też: Marsz Równości 10 lat po aferze z logo nowojorskich gejów i lesbijek

- Na apel Stowarzyszenia Przedwiośnie odpowiem zgodnie z faktami i przekonaniem, że we wspólnocie akademickiej szacunek do równości i wszelkich praw człowieka to wartości nadrzędne - zapewnia prof. Mariusz Popławski.

Przypomina, że poseł Jacek Żalek jest członkiem Rady Konsultacyjnej Wydziału Prawa.

- Członkowie Rady Konsultacyjnej (liczącej obecnie 32 osoby) to reprezentanci szerokiego grona lokalnych środowisk wymiaru sprawiedliwości, korporacji prawniczych, przedsiębiorców, służb mundurowych, a także polityków, przy czym są w tym gronie osoby reprezentujące różne opcje polityczne. Poseł Jacek Żalek jest absolwentem Wydziału Prawa i przedstawicielem naszego regionu w parlamencie, stąd jego udział w spotkaniach Rady - tłumaczy dziekan.

Zapewnia jednocześnie, że światopogląd członków Rady nie wpływa w żadnym stopniu na kierunki studiów lub programy nauczania, które Rada niewiążąco opiniuje.

- Spotkania Rady nie miały i nie będą mieć charakteru politycznego, ale wyłącznie merytoryczny. Są one poświęcone wyłącznie sprawom dotyczącym funkcjonowania i rozwoju Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku - zapewnia Mariusz Popławski.

Skład Rady na nową kadencję dziekańską będzie ustalany we wrześniu.

- Jeśli dane mi będzie kierować dalej Wydziałem Prawa, na pewno się nad tym składem zastanowię kierując się dobrem Wydziału i możliwościami wsparcia konsultacyjnego, które jest główną rolą Rady - mówi prof. Mariusz Popławski. - Zapewniam też, że na Wydziale Prawa nie ma i nie będzie miejsca na nieposzanowanie godności i jakichkolwiek wolności i praw drugiego człowieka, a naczelną zasadą władz wydziału jest funkcjonowanie w duchu łączenia, a nie dzielenia i w tym duchu prowadzone będą wszelkie dalsze działania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny