MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020. Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda wygrywa w woj. podlaskim już w pierwszej turze. W kraju nieznacznie w drugiej

OPRAC.:
Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Andrzej Duda
Andrzej Duda Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
W województwie podlaskim wybory na urząd prezydenta RP rozstrzygnęłyby się już w pierwszej turze. Andrzej Duda może liczyć na nieco ponad 55 proc. głosów. Ma trzy razy większe poparcie niż Rafał Trzaskowski i ponad pięć razy lepszy wynik od Krzysztofa Bosaka. Tak wynika z sondażu opublikowanego 14 czerwca na Twitterze przez socjologa Marcina Palade. W kraju nie obeszłoby się bez drugiej tury.

Wyniki sondażu nie różnią się zbytnio od poprzedniego badania zaprezentowanego przez Marcina Palade w 24 maja. Zarówno wtedy, jaki i teraz zdecydowanym faworytem w województwie podlaskim jest Andrzej Duda. Obecny prezydent wygrywa już w pierwszej turze. W ciągu trzech tygodni poparcie dla niego w zasadzie się nie zmieniło (w maju wyniosło 55, 3 proc, w czerwcu - 55, 4). To oznacza, że w naszym regionie uzyskałby reelekcję już w pierwszej turze.

Na drugim miejscu jest Rafał Trzaskowski. Gdy prezydent Warszawy wchodził do gry o Pałac Prezydencki, w województwie podlaskim chciało na niego zagłosować niespełna 13 proc. wyborców. W ciągu trzech tygodni przybyło mu kolejnych zwolenników. Teraz chęć oddania głosu na niego deklaruje 17,4 proc. badanych.

Czytaj też: Podlaska orkiestra Trzaskowskiego zagrała na rekord

Zmiana nastąpiła na najniższym podium. W maju zajmował je Władysław Kosiniak Kamysz. Wtedy lider ludowców cieszył się poparciem co dziesiątego ankietowanego. Teraz nie dość, że musiał ustąpić miejsca kandydatowi Konfederacji, to jeszcze stracił jedną piątą wyborców. Na kandydata PSL głosować 8 proc. mieszkańców województwa podlaskiego (w maju 10,2 proc).

Władysława Kosiniaka-Kamysza nieznacznie wyprzedził Krzysztof Bosak. Cieszy się teraz poparciem 8,2 proc. wyborców. Ale to o prawie półtora procenta mniej niż w maju.

Zobacz: Biesiada wyborcza na Rynku Kościuszki

Na czwartym miejscu w sondażu Marcina Palade wśród mieszkańców województwa podlaskiego - podobnie jak w maju - znajduje się Szymon Hołownia. Z tym, że poparcie dla niezależnego kandydata zmniejszyło się o 0,6 proc.

Ideologia LGBT - MEMY. Najnowsze i najśmieszniejsze obrazki i Memy z hasłem LGBT ideologia 31.08.2020

Ideologia LGBT - MEMY. Andrzej Duda, Jacek Żalek i inni poli...

Mniej więcej o tyle samo spadło też poparcie dla Roberta Biedronia. Na kandydata lewicy chce w Podlaskiem głosować 2, 1 proc.

Jeśli chodzi o preferencje ogólnopolskie, to z sondażu Marcina Palade wynika, że - podobnie jak w maju - potrzebna byłaby druga tura. Przy czym wzrosło poparcie dla Rafała Trzaskowskiego.

24 maja preferencje kształtowały się następująco:
1. Andrzej Duda (PiS) - 45,3 proc.
2. Rafał Trzaskowski (KO) - 22,9 proc.
3. Szymon Hołownia (KWW SH) - 10,8 proc.
4. Władysław Kosiniak - Kamysz (KP) - 8,6 proc.
5. Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 6,9 proc.
6. Robert Biedroń (Lewica) - 4,6 proc.
inni - 0,9 proc.

14 czerwca wyniki są już następujące:

Widać z nich, że w ciągu trzech tygodni przybyło znacząco sympatyków Rafałowi Trzaskowskiemu i minimalnie Krzysztofowi Bosakowi. Pozostałym kandydatów ubyło potencjalnych wyborców - najmniej Andrzejowi Dudzie.

A jeśli chodzi o wyniki drugiej tury? Tu Marcin Palade uwzględnił przepływy między elektoratami przegranych kandydatów i przyjął założenie, że nie pojawią się nowi wyborcy. Wówczas rozkład głosów przedstawia się następująco:

Według prognozy majowej drugą turę wygrywał Andrzej Duda (53,4 proc. do 46,6 proc. dla Rafała Trzaskowskiego).

Wybory prezydenta RP odbędą się 28 czerwca. Głosowanie zostanie przeprowadzone w sposób tradycyjny i kopertowy. Wyborcy, którzy zdecydują się na głosowanie korespondencyjne muszą o tym powiadomić urząd gminy do 16 czerwca. Powinni oni otrzymać pakiety wyborcze do 23 czerwca.

Zobacz:Wybory hybrydowe. Ważne daty, zasady, wytyczne

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny