Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2019. Nie jesteś zameldowany w Białymstoku? Zobacz jak dopisać do spisu wyborców. Urzędnicy czekają w akademikach

(mg)
13 października Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. W przypadku Podlaskiego będzie to 14 posłów i 3 senatorów.
13 października Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. W przypadku Podlaskiego będzie to 14 posłów i 3 senatorów.
Osoby, które nie mieszkają na stałe w Białymstoku, mogą tu głosować. Wystarczy dopisać się do spisu wyborców. W środę i czwartek urzędnicy będą czekać na chętnych w akademikach. Ciągle można też pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym miejscy. A wybory już 13 października. W tym artykule dowiecie się kiedy, gdzie i jak dopisać się do spisu wyborców.

Jak wygląda karta do głosowania?

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. Każdy wyborca dostanie dwie karty do głosowania. Ta do Sejmu będzie koloru białego, wielkoformatowa. Natomiast nazwiska kandydatów znajdą się na szarym tle.

- Karta do Senatu również będzie koloru białego, ale nazwiska kandydatów zostaną umieszczone na żółtym tle - wyjaśnia Marek Rybnik, dyrektor białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Zanim jednak 13 października wybierzemy się do urn, zdążymy jeszcze załatwić wyborcze formalności.

Jak dopisać się do spisu wyborców?

Osoby, które nie mieszkają na stałe w Białymstoku, ale chciałyby tu głosować mogą dopisać się do spisu wyborców, nawet w akademikach. Akcja będzie prowadzona w środę i czwartek. W białostockich domach studenta będą czekać pracownicy urzędu miejskiego, by przyjąć od mieszkańców wnioski o dopisanie do spisu wyborców.

Prawo udziału w wyborach ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i nie został pozbawiony praw wyborczych. Warto pamiętać o tym, że osoby zameldowane na pobyt stały w Białymstoku są wpisywane do spisu wyborców z urzędu, bez składania wniosków. Wnioski mogą składać wszyscy wyborcy bez względu na to, czy posiadają jakiekolwiek zameldowanie.

- Warto spełnić ten obowiązek, by móc zagłosować na swoich kandydatów. Każdy głos jest ważny, dlatego gorąco zachęcam mieszkańców Białegostoku, by zechcieli skorzystać ze swoich praw – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Kiedy i gdzie można dopisać się do spisu wyborców?

Wnioski można składać w godz. 9 -17 w Domu Studenta nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy ul. Akademickiej 3, w Domu Studenta nr 2 Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy ul. Waszyngtona 23A, w Domu Studenta nr 2 Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Żeromskiego 1, oraz w Domu Studenta nr 3 GAMMA Politechniki Białostockiej przy ul. Zwierzynieckiej 8.

Urzędnicy będą przyjmować tylko wnioski o dopisanie do spisu wyborców w Białymstoku. Inne sprawy wyborcze można załatwiać w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J.K. Branickiego 3/5 (pokój 19) w godzinach pracy urzędu.

Tutaj też można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym miejscu. Z tego ułatwienia korzystają zazwyczaj osoby, które 13 października będą np. w podróży, ale chciałyby głosować

Wyborcy mogą dopisać się do spisu także poprzez specjalny formularz „Dopisz się do spisu wyborców” na platformie ePUAP. Termin mija 8 października.

Do 4 października wyborcy niepełnosprawni mogą składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

13 października Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. W przypadku Podlaskiego będzie to 14 posłów i 3 senatorów. Aby brać udział w podziale mandatów do Sejmu, komitet wyborczy danej partii lub wyborców musi przekroczyć 5–proc. próg w skali kraju. Komitet koalicyjny musi zdobyć co najmniej 8 proc. ważnych głosów.

W województwie podlaskim kandydatów do Sejmu wystawia osiem komitetów wyborczych: Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Koalicja Obywatelska, Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów, Bezpartyjni Samorządowcy, Skuteczni Piotra Liroya-Marca. Na listach znajduje się w sumie 201 nazwisk. To przedstawiciele różnych profesji i różnych rejonów naszego województwa. Wśród kandydatów są samorządowcy, obecni parlamentarzyści, przedsiębiorcy, nauczyciele, rolnicy.

Jeszcze niedawno mieliśmy w regionie zarejestrowanych dziesięć komitetów wyborczych. Jednak z wyborów wycofała się Prawica. To komitet związany z Prawicą Rzeczpospolitej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny