MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko Polskie modernizuje uzbrojenie. Oto wyposażenie Sił Zbrojnych RP. Zobacz zdjęcia czołgów, samolotów, okrętów i systemów obrony

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
System PATRIOT będący częścią programu „Wisła” będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju. Podstawowym zadaniem systemu będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.
System PATRIOT będący częścią programu „Wisła” będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju. Podstawowym zadaniem systemu będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych. www.wojsko-polskie.pl
Wojsko Polskie modernizuje uzbrojenie. Do 2035 roku na unowocześnienie Sił Zbrojnych RP Polacy wydadzą 524 miliardy złotych. Zobaczcie jakie czołgi, samoloty i okręty ma Państwo Polskie i w jakie technologiczne nowości ma się wyposażyć w niedalekiej przyszłości.

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej służą ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium. Zapewniają bezpieczeństwo i nienaruszalność jego granic.

Wojna w Ukrainie uświadomiła nam jak ważna jest nowoczesna armia. Dlatego Wojsko Polskie stale zwiększa swój potencjał i do 2035 roku zostanie zmodernizowane za 524 miliardy złotych.

Uzbrojenie Wojska Polskiego

Siły Powietrzne dysponują dzisiaj m. in.

 • myśliwcami wielozadaniowymi F-16,
 • samolotami transportowymi Hercules C-130 i CASA C-295 oraz
 • samolotami szkoleniowymi M-346 Bielik.

Marynarka Wojenna RP aktywnie uczestniczy w strukturach Sojuszu, a jej najnowszy niszczyciel min ORP Kormoran przygotowuje się do pierwszego dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO.

Wojska Lądowe dysponują

 • czołgami Leopard i Abrams,
 • KTO Rosomak,
 • armatohaubicami Krab i
 • moździerzami Rak.

Do Wojsk Specjalnych trafiły śmigłowce Black Hawk, a rozwijany kompleksowo system obrony kraju wzbogacą nowoczesne rakiety systemu Patriot oraz wyrzutnie HIMARS.

Koniecznie przeczytaj też: Wojsko Polskie kupiło amerykańskie czołgi Abrams. Jakie jeszcze wyposażenie mają Siły Zbrojne RP? (zdjęcia)

W najbliższych latach planowane jest znaczne unowocześnienie Wojska Polskiego. Oto kilkanaście projektów, które już teraz zapowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Plan modernizacji technicznej do 2026 r. - wybrane zadania

 1. Program HARPIA
  Pozyskanie samolotu wielozadaniowego nowej generacji, który wprowadzi nową jakość w działaniach lotniczych. Samolot wielozadaniowy będzie operować w środowisku antydostępowym i sieciocentrycznym oraz będzie współpracował z komponentem
  sojuszniczych sił powietrznych.
 2. Program NAREW
  Pozyskanie baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu do zwalczania m.in. bezpilotowych statków powietrznych, a także do niszczenia pocisków rakietowych. Przewidujemy rozległe wykorzystanie polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz transfer technologii m.in. zdolność do produkcji rakiet.
 3. Program KRUK
  Pozyskanie nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych dla lotnictwa wojsk lądowych.
 4. Program CYBER.MIL
  W ramach programu operacyjnego CYBER.MIL pozyskamy krajowe narzędzia i oprogramowanie, które pozwoli nam przeprowadzać skuteczne operacje w cyberprzestrzeni oraz najnowocześniejsze, polskie technologie kryptograficzne. Będziemy korzystać przede wszystkim z możliwości Polskiej Grupy Zbrojeniowej i spółki Exatel, a na sam program zamierzamy przeznaczyć 3 miliardy złotych.
 5. Program WISŁA
  Program dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA będzie jednym z głównych elementów tworzących system obrony przeciwpowietrznej kraju. 28 marca 2018 r. minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na realizację I etapu programu WISŁA. Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie pilotowanych i bezpilotowych środków napadu powietrznego, a także taktycznych rakiet batalistycznych krótkiego zasięgu oraz manewrujących pocisków rakietowych.
 6. Program PUSTELNIK
  Pozyskanie wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych wraz z pociskami rakietowymi. Dzięki realizacji programu, Siły Zbrojne RP zostaną wyposażone w nowe, lekkie, niewymagające skomplikowanego szkolenia zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych.
 7. Program REGINA
  Pozyskanie 155 mm dywizjonowych modułów ogniowych. Będzie to sprzęt zwiększający zdolność wsparcia ogniowego na szczeblu taktycznym. Wykonawcą jest Huta Stalowa Wola. W ramach Planu Modernizacji Technicznej planowane jest pozyskanie kolejnych modułów dywizjonowych.
 8. Kompanijny moduł ogniowy 120 mm moździerzy samobieżnych RAK
  Pozyskanie kilku kompanijnych modułów ogniowych w ramach modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii. Moździerze produkowane są przez Konsorcjum HSW S.A. i ROSOMAK S.A.
 9. Program HOMAR
  Pozyskanie dywizjonowego modułu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, zdolnego razić cele oddalone o 70-300 km.
 10. Program MIECZNIK
  Pozyskanie okrętu obrony wybrzeża, który ma zastąpić wycofywane ze służby jednostki oraz zwiększyć zdolność do współpracy w ramach sojuszniczych i koalicyjnych zgrupowań zadaniowych.
 11. Program ORKA
  Pozyskanie zdolności do rażenia celów nawodnych i podwodnych przez Okręt Podwodny Nowego Typu. Okręt ten zwiększy zdolność do efektywnego wykorzystania uzbrojenia oraz potencjału uderzeniowego okrętów w zakresie zwalczania celów nawodnych, podwodnych i lądowych, a także niszczenia lotniczych sił zwalczania okrętów podwodnych.
 12. Program PŁOMYKÓWKA
  Pozyskanie samolotów kompleksowego rozpoznania z powietrza.
 13. Program GRYF
  Pozyskanie bezzałogowych statków powietrznych klasy taktycznej średniego zasięgu.
 14. Program MUSTANG
  Pozyskanie samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności.
 15. Program WAŻKA
  Pozyskanie bezzałogowych statków powietrznych klasy micro przeznaczonych do użycia głównie w terenie zurbanizowanym. Wyposażone w głowicę optoelektroniczną umożliwiającą obserwację w dzień i w nocy.
 16. Program BORSUK
  Wprowadzenie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP nowego wozu bojowego opartego na uniwersalnym modułowym podwoziu gąsienicowym, opracowanym i wytworzonym przez polski przemysł zbrojeniowy. Zastąpi m.in. wysłużony wóz bojowy konstrukcji radzieckiej BWP-1, będzie posiadał jednocześnie zdolności do pływania.

Informacje pochodzą z oficjalnej strony Wojska Polskiego i tam odsyłamy chętnych po więcej szczegółów: www.wojsko-polskie.pl

Warto też zajrzeć na stronę internetową sklepu online Agencji Mienia Wojskowego. Sprawdź, co możesz tam kupić:
Agencja Mienia Wojskowego prowadzi sklep internetowy. Możesz zamówić wojskowy sprzęt w sieci! (zdjęcia)

Chcesz kupić czołg? Sprawdź jak to zrobić! (Agencja Mienia Wojskowego)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny