Wielkanoc prawosławna 2019. Daty, kalendarz, obchody. Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna w 2019?

mac, aip
Wielkanoc prawosławna 2019. Daty, kalendarz, obchody. Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna w 2019?
Wielkanoc prawosławna 2019. Daty, kalendarz, obchody. Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna w 2019? Archiwum
Wielkanoc prawosławna 2019 - czy wypada w tym samym terminie, co katolicka? Daty Wielkiejnocy są co roku ruchome i zależne od faz księżyca. Sprawdź, kiedy w tym roku prawosławni obchodzą Wielkanoc.

Zobacz też: Piękne życzenia wielkanocne 2018. Najlepsze życzenia SMS na Wielkanoc

Wielkanoc prawosławna 2019. Kiedy prawosławni obchodzą Wielkanoc w 2019 roku?

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. Co roku obchodzone jest jako upamiętnienie ofiary, którą złożył Baranek Boży za grzechy wszystkich ludzi, a następnie zwycięstwa Jezusa Chrystusa nad śmiercią. Jak uzasadniają teologowie, pomimo iż to obchody Bożego Narodzenia mają znacznie bogatszą "promocję", znacznie ważniejszym świętem chrześcijańskim jest właśnie Wielkanoc. Ponieważ to nie przez narodziny, a przez zmartwychwstanie Chrystus zbawił ludzi.

Czytaj także: Wielkanoc 2018. Jak obchodzimy Święta Wielkanocne. Obyczaje także podlaskie

Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna w 2019 roku? To tzw. święto ruchome, zależne od faz księżyca. Czy w 2019 pokrywa się z obchodami Wielkiejnocy w kościele katolickim?

Wspólne święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki

Wielka Sobota: Wspólne święcenie pokarmów (zdjęcia)

Wielkanoc prawosławna 2019. Wielki Tydzień w prawosławiu. Kiedy wypada? [Daty, kalendarz]

Dlaczego Wielaknoc to święto ruchome?

Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Ta skomplikowana zasada jest w istocie przełożeniem na solarny w swej naturze kalendarz juliański konkretnej daty 14 nisan z religijnego kalendarza hebrajskiego, który jest kalendarzem lunarno-solarnym. Data 14 nisan wyznacza w kalendarzu hebrajskim początek święta Paschy, wokół którego działy się wydarzenia zbawcze. Najwcześniej Wielkanoc może wypaść 22 marca, natomiast najpóźniej - nawet na początku maja.

Życzenia wielkanocne SMS: Piękne życzenia na Wielkanoc 2018 [ŚMIESZNE, POWAŻNE, RELIGIJNE, DOWCIPNE ŁAŃCUSZKI I WIERSZYKI SMS]

Kiedy wypadak Wielkanoc prawosławna w 2019 roku?

Niedziela Wielkanocna w 2019 w kościele prawosławnym wypada 28 kwietnia. Prawosławni obchodzić będą to święto tydzień po katolikach. 13 marca przypada w cerkwi Środa Popielcowa, natomiast 22 kwietnia rozpocznie się Wielki Tydzień.

W czasie tygodnia paschalnego (który kończy się Niedzielą Świętego Tomasza) carskie wrota ikonostasu są cały czas otwarte, na znak odwalonego kamienia od grobu Chrystusa. Każdego dnia sprawuje się uroczystą jutrznię i św. Liturgię. W Wielką Sobotę wiernym rozdawany jest poświęcony w paschalną noc chleb - artos. Popołudniu sprawuje się nabożeństwo całonocnego czuwania.

W Wielki Piątek w kościołach odsłaniane są Groby Pańskie. Z figurą Chrystusa, pięknie udekorowane kwiatami, z wymownymi napisami. Te często nawiązują do współczesności, do tego czym żyją współcześni ludzie. Tradycja strojenia Grobu Pańskiego sięga średniowiecza. Zobacz, jak Groby Pańskie wyglądają w kościołach na terenie woj. podlaskiego.ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2018: "Wesołego Alleluja!" Największy zbiór pięknych wierszyków, łańcuszków, e-kartek. Wyślesz SMS, FB, EMAIL, TwitterCzekamy też na Wasze zdjęcia! Piszcie na online@wspolczesna.pl - pamiętajcie żeby podać nazwę kościoła, miejscowość i autora zdjęcia.

Groby Pańskie w kościołach w regionie. Gdzie jest najpięknie...

Przez cały okres paschalny wierni witając się, wypowiadają paschalne pozdrowienie: „Chrystus zmartwychwstał!” – „Prawdziwie zmartwychwstał!”, a każde nabożeństwo jest kończone uroczystą paschalną procesją wokół cerkwi

Wielkanoc prawosławna 2019. Obchody Wielkiejnocy w w prawosławiu

W Kościele prawosławnym i katolickich Kościołach wschodnich w nocy, z Wielkiej Soboty na Niedzielę wielkanocną, odprawiana jest uroczysta Jutrznia paschalna. Po trzykrotnym okrążeniu cerkwi przez duchowieństwo i wiernych, kapłan uderza trzykrotnie krzyżem w drzwi cerkwi – symbolizuje to odwalenie kamienia od grobu zmartwychwstałego Chrystusa. Bariuszka ubrany jest w białe, odświętne szaty. Procesja kieruje się do środka świątyni i tam śpiewana jest wielkanocna antyfona.

Co wiesz o Wielkanocy? Sprawdź, czy znasz tradycję i zwyczaje

Kolejny etap to odśpiewywanie hymnów i psalmów. Potem następuje ektenia błagania i prositelnaja ektenia. Bardzo uroczysta Boska liturgia sprawowana jest wg tekstu św. Jana Chryzostoma. W czasie liturgii Ewangelia śpiewana jest w wielu językach - najczęściej w greckim, cerkiewnosłowiańskim i łacińskim.

Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki. Abp. Tadeusz Wojda poświęcił święconki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie