Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walne zgromadzenie członków Klastra Przemysłowego Evoluma oraz Specjalistyczna Konferencja Branżowa

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Podpisanie listu intencyjnego między Politechniką Białostocką a Klastrem Przemysłowym Evoluma.
Podpisanie listu intencyjnego między Politechniką Białostocką a Klastrem Przemysłowym Evoluma. fot. Dariusz Piekut PB
W czwartek 7 grudnia odbyło się walne zgromadzenie członków Klastra Przemysłowego Evoluma. Wydarzeniu towarzyszyła specjalistyczna konferencja branżowa. Konferencja skupiła się na tematach związanych z transformacją cyfrową oraz innowacjami w nowych fabrykach. Wydarzenie odbywało się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Wydarzenie było doskonałą okazją do zdobycia nowych kontaktów biznesowych i rozpoczęcia współpracy z firmami.

Walne zgromadzenia Klastra Przemysłowego Evoluma

Klaster Przemysłowy Evoluma od ponad 15 lat działa na rzecz rozwoju branży przemysłowej, łącząc administrację, naukowców i przedsiębiorców. Walne Zgromadzenie Członków Klastra Przemysłowego Evoluma jest cyklicznym spotkaniem przedstawicieli firm członkowskich, organizowanym co pół roku. Podczas obrad zostały omówione dotychczasowe działania oraz plany na najbliższe miesiące. Podczas zgromadzenia prezes Klastra Sebastian Rynkiewicz podsumował projekt SmartKOM-Centrum Kompetencji DEMOLAB. Projekt to cykl szkoleń i wydarzeń związanych z Przemysłem 4.0. Podejmowane przez KOM działania mają na celu dostarczenie wiedzy na temat wdrażania nowych technologii z perspektywy menedżerskiej oraz pracowników produkcji. Podczas wydarzenia podpisano list intencyjny między Politechniką Białostocką a Evoluma Klaster Przemysłowy, który dotyczył realizacji właśnie projektu „SmartKOM – Centrum Kompetencji DEMOLAB”.

Politechnika Białostocka współpracuje z Evoluma Klaster Przemysłowy od wielu lat. To bardzo owocna współpraca, a jej znaczącym efektem jest Laboratorium DEMOLAB, przeznaczone do kształcenia kadr dla Przemysłu 4.0. Nie chodzi jednak wyłącznie o kadry studenckie, ale również uczniów szkół branżowych, a także osoby już pracujące, które chcą rozwinąć swoje kompetencje. Rynek pracy się zmienia, stawia nowe wymagania, technologie się rozwijają, zatem właściwie kształcenie kadr inżynierskich trwa przez całe życie – wyjaśniała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

Powstanie laboratorium jest kontynuacją działań w obszarze praktycznej i zintegrowanej edukacji. W 2021 roku na Wydziale Mechanicznym powstało laboratorium pokazowe Smart Education 4.0, które funkcjonowało przez pewien czas na Wydziale, by docelowo przybrać formę oddanego właśnie do użytku „SmartKOM – Centrum Kompetencji DEMOLAB”. Ogromną rolę w wyposażeniu obecnego laboratorium odgrywała firma TOCK-AUTOMATYKA​, która dostarczyła innowacyjny sprzęt.

Okazją, by przetestować możliwości innowacyjnego DEMOLAB był konkurs spawalniczy Hackaton, który odbywał się w ramach konferencji branżowej. Organizatorem wydarzenia było Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju – Koordynator Evoluma Klaster Przemysłowy, dawniej Klaster Obróbki Metali. Operatorem technicznym była firma TOCK-AUTOMATYKA​. Konkurs odbywał się w pomieszczeniach laboratorium i mogli w nim wziąć udział uczniowie i studenci oraz pracownicy firm.

Naszym głównym celem jest propagowanie nabywania nowych kompetencji technicznych, ale przede wszystkim rozwój młodych ludzi w kierunkach technicznych, ponieważ taka jest największa potrzeba przemysłu – wyjaśniała ideę konkursu Magdalena Kamińska z Evoluma Klaster Przemysłowy, dodając, że konkurs realizowany jest w 2 kategoriach, w których do wygrania są gadżety elektroniczne.

Specjalistyczna Konferencja Branżowa

Walnemu zgromadzeniu towarzyszyła specjalistyczna konferencja branżowa. Skupiała się na tematach związanych z transformacją cyfrową oraz innowacjami w nowych fabrykach. Poruszono również tematy związane z finansowaniem inwestycji i podnoszeniem kompetencji przy wykorzystaniu Funduszy Unijnych.

Piotr Kryjom z Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości podczas prelekcji pt. "Mapowanie technologii w przedsiębiorstwach" opowiadał o projekcie, który zakłada między innymi skatalogowanie przedsiębiorstw klastrowych oraz stworzenie listy technologii wykorzystywanych przez firmy z branży obróbki metali.

Eksperci Mariusz Szeksztełło oraz Adrian Suska z Aplitt Human Face of IT i AMA Institute wygłosili prelekcję: "Transformacja cyfrowa, sztuczna inteligencja, procesy optymalizacyjne – Jak skutecznie wdrażać te inicjatywy?". W trakcie prezentacji eksperci omówili m.in. kluczowe obszary, które należy uwzględnić podczas każdej inicjatywy w zakresie transformacji cyfrowej.

Michał Matejczyk z Entra Group poprowadził prelekcję na temat "Przemysł 4.0 a urządzenia starszych generacji: Jak połączyć różne generacje urządzeń i wykorzystać dostępne dane". Była to wartościowa prezentacja dla wszystkich osób poszukujących sposobów na efektywne scalanie różnych generacji urządzeń, aby osiągnąć większą wydajność i innowacyjność. Krzysztof Gut z firmy IFM Electronic poprowadził prelekcję zatytułowaną "Praktyczne podejście do monitorowania drgań. Condition based maintenance".

Prezentacja firm

Podczas wydarzenia odbyła się wystawa, na której instytucje i firmy partnerskie mogły zaprezentować swoje rozwiązania oraz technologie wspierające produkcję. W ramach „Strefy Pracy" były dostępne stanowiska dedykowane studentom, umożliwiające zapoznanie się z ofertami pracy regionalnych przedsiębiorstw.

Zobacz też:Inwestycje proekologiczne w gminach. Możliwości i trudności w realizacji działań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny