Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych placówkach rodzi się najlepiej. Pacjentki wybrały najbardziej przyjazne porodówki

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wojciech Wojtkielewicz
Poliklinika Arciszewscy, Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Śniadecja – tu rodzi się najlepiej. Tak orzekły pacjentki. Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała tegoroczny ranking porodówek.

Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny wyróżniła najlepsze szpitale i oddziały położnicze w Polsce za rok 2023. Ranking układany jest na podstawie opinii rodzących kobiet, które oceniają placówki w ankietach.

Z aromaterapią i znieczuleniem. Zobacz, jak po remoncie wygląda porodówka w USK

– Poród jest jednym ważniejszych momentów życia. To bardzo ważne, by personel rozumiał potrzebę godności rodzącej kobiety, potrzebę intymności, by wspierał, ale nie oceniał – mówi Joanna Pietrusiewicz z fundacji.

Fundacja publikuje zestawienie najlepszych szpitali w całej Polsce (tu w TOP10 nie ma ani jednej placówki z naszego regionu) oraz w podziale na regiony. Wśród trójki najlepszych placówek w województwie podlaskim znalazły się szpitale z Białegostoku: na pierwszym miejscu Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza Arciszewscy, na drugim Uniwersytecki Szpital Kliniczny, a na trzecim – Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego. Przedstawiciele wszystkich placówek zgodnie przyznają: to ogromne wyróżnienie. Wyróżnienie, na które pracuje cały zespół. Co ciekawe, liczba dzieci przychodzących na świat w każdym z tych szpitali co roku się zwiększa. W 2023 roku u Arciszewskich było ich 1055, w USK – 2001, w Śniadecji 1279.

– Z opinii naszych pacjentek wynika, że czują się u nas bezpiecznie, komfortowo i są otoczone profesjonalną opieką medyczną – mówi Marta Arciszewska-Kasprzak z Polikliniki Arciszewscy. – Jednak do tego potrzebne są przede wszystkim empatyczne podejście, chęć niesienia pomocy i ogromne zaangażowanie całego zespołu. Uważnie słuchamy naszych pacjentów - rad, sugestii i staramy się odpowiadać na ich potrzeby w możliwie najszerszym zakresie.

– Staramy się jak najlepiej wykonywać nasze obowiązki – podkreśla z kolei Cezary Nowosielski, dyrektor Śniadecji. Mówi o komfortowych, jedno- lub dwuosobowych salach, o świetnej opiece neonatologicznej. – Ciągle staramy się też doposażać oddział w nowy sprzęt – dodaje.

– Chyba pierwszy raz jesteśmy tak wysoko w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku, ale wiemy że nasza porodówka i szpital są bardzo dobrze oceniane przez kobiety – uśmiecha się prof. Jan Kochanowicz, dyrektor USK.

Nowa szkoła rodzenia w USK w Białymstoku. Tu mamy nauczą się opieki nad dzieckiem

I opowiada o warunkach na szpitalnej porodówce:

– Kładziemy nacisk na indywidualne podejście do pacjentek oraz dawanie im poczucia bezpieczeństwa, co dla przyszłych mam jest bardzo ważne. Mamy własną szkołę rodzenia, bardzo dobre warunki w salach porodowych, jak i po porodzie. Na pewno bardzo ważne jest też podejście personelu. W szpitalu dzięki zaangażowaniu położnych, anestezjologów możliwe są porody bez bólu, ze znieczuleniem – wylicza.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny