Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Polsce pracujących cudzoziemców jest coraz więcej, ale nie w Podlaskiem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Gdy cofniemy się do 2016 roku, wyraźnie widać, że  przez ostatnich siedmiu latach liczba cudzoziemskich pracowników w kraju zwiększyła się o 285 proc., a w województwie podlaskim aż o 630 proc.
Gdy cofniemy się do 2016 roku, wyraźnie widać, że przez ostatnich siedmiu latach liczba cudzoziemskich pracowników w kraju zwiększyła się o 285 proc., a w województwie podlaskim aż o 630 proc. pl.freepik.com - zdjęcie ilustracyjne
Polska wciąż jest krajem, do którego chętnie przyjeżdżają do pracy osoby z zagranicy. W końcu grudnia zeszłego roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, do ubezpieczenia było zgłoszonych niemal 1 mln 128 tys. obcokrajowców. To o 16 tys. więcej niż trzy miesiące wcześniej. Tymczasem w Podlaskiem sytuacja była zupełnie inna.

W przypadku całego kraju, zdecydowana większość cudzoziemców - bo aż ok. 60 proc. (666,5 tys.) - to pracownicy, a tylko 4,6 proc. (52,2 tys.) zdecydowała się na prowadzenie własnej firmy. Pozostali obcokrajowcy są zatrudniani na umowę zlecenia lub na podstawie innych oskładkowanych umów.

Czytaj również:

- Na terenie województwie podlaskiego w ostatnim kwartale ubiegłego roku nastąpił nieznaczny spadek legalnie pracujących cudzoziemców o 1261 osób (4,2 proc.) Na koniec grudnia 2023 r. do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w ZUS-ie było zgłoszonych 29,1 tys. obcokrajowców., a na koniec września 2023 r. blisko 30,4 tys. – informuje Katarzyna Krupicka regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

  • Już od lat zdecydowaną większość pracujących w Polsce cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy. Ich liczba na koniec ubiegłego roku sięgnęła niemal 759,4 tys., a w Podlaskiem 8,7 tys.
  • W skali kraju to wzrost o 6,3 tys. osób niż we wrześniu 2023 r. W województwie podlaskim liczba obywateli Ukrainy zmniejszyła się o 195 osób.

Podobna sytuacja dotyczy najliczniejszej w Podlaskiem grupy narodowościowej, jaką są Białorusini. Chociaż w Polsce ich ilość w czwartym kwartale 2023 roku wzrosła o 3 tys., to w naszym województwie zmniejszyła się o 489 ubezpieczonych.

- Wśród cudzoziemców, którzy najchętniej Polskę wybierają jako kraj, w którym chcą zorganizować swój ośrodek życia i podjąć pracę, oprócz wymienionych obywateli Ukrainy i Białorusi są również Gruzini, Rosjanie, Mołdawianie czy Hindusi. Jednak ich liczebność w naszym województwie również zmniejszyła się. Odnotowaliśmy jedynie wzrost liczby obcokrajowców pochodzących z Wietnamu - wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Czytaj również:

Jak przypomina Katarzyna Krupicka, jeśli cofniemy się do 2016 roku, wyraźnie widać, że w ostatnich siedmiu latach liczba cudzoziemców w Polsce wzrosła o 285 proc., zaś w województwie podlaskim - aż o 630 proc.: - Dane z tamtego roku podają, że w kraju ubezpieczonych z zagranicznym paszportem było wówczas 293 tys. osób, natomiast w Podlaskiem niecałe cztery tysiące - mówi rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny