MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Podlaskiem, tak jak w Polsce, ciągle przybywa cudzoziemców, którzy pracują legalnie

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W przedsiębiorstwach województwa podlaskiego pracę znaleźli także obcokrajowcy z często egzotycznych krajów takich jak np. Indonezja, Nepal, Indie, Zimbabwe.
W przedsiębiorstwach województwa podlaskiego pracę znaleźli także obcokrajowcy z często egzotycznych krajów takich jak np. Indonezja, Nepal, Indie, Zimbabwe. www.pexels.com
Liczba cudzoziemców pracujących i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Podlaskiem przekroczyła 30 tysięcy osób. W naszym regonie najliczniejszą grupą są Białorusini. W Polsce legalnie zatrudnionych cudzoziemców jest ponad milion, a dominują Ukraińcy.

W Podlaskiem - do końca września 2023 roku - do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku zarejestrował prawie 30,5 tys. obcokrajowców.

Spis treści

Białorusinów pracuje najwięcej

- W dalszym ciągu dominującą grupą w naszym regionie są obywatele Białorusi, których jest blisko 15,2 tys. Kolejną liczną zbiorowością cudzoziemców korzystających z ubezpieczenia społecznego są Ukraińcy. Na koniec września było ich niemal 8,9 tys. Tuż za nimi są obywatele Filipin (946 osób) i Gruzji (720 osób). Poza nimi legalną pracę w Podlaskiem podejmują także obywatele Mołdawii (242 osoby), Rosji (485 osób), Turcji (118 osób) czy Wietnamu (48 osób) – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS w województwie podlaskim.

Czytaj również:

- Obcokrajowcy szukają u nas zatrudnienia, bo jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Poza tym Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem, jeśli chodzi o zarobki, właściwie dla wszystkich nacji, o których informują dane ZUS. Wszystkie te kraje są dużo biedniejsze od Polski. Poza tym teraz na rynek pracy wchodzą roczniki z okresu, gdy rozpoczął się niż demograficzny. Nie dziwi więc, że np. duzi inwestorzy z branży budowlanej w Podlaskiem i w Polsce chętnie korzystają z takich pracowników - podkreśla Zbigniew Sulewski, ekspert Centrum im. Adama Smitha.

Praca cudzoziemców jest opłacalna

Jak dodaje, z ekonomicznego punktu widzenia zatrudnianie cudzoziemców jest korzystne również dlatego, że firmy mogą płacić im mniej, niż Polakom, którzy stawiają wyższe wymagania. Zwłaszcza, że polskich pracowników jest w wielu zawodach mało. Poza tym są i przyczyny polityczne.

- Białorusini wolą biznesowo funkcjonować w Polsce, bo w ich kraju biznes jest kontrolowany politycznie. Ukraińcy przyjeżdżają do nas, bo wiadomo wojna, a Rosjanie (tak jak Białorusini) też mogą zakładać u nas firmy ze względu na brak politycznej kontroli. Tych firm nie jest dużo, a poza tym, własną działalność w naszym regionie mogą zakładać osoby, które mieszkają w Podlaskiem od lat i dopiero teraz wybrały taki krok – uważa Zbigniew Sulewski.

Jak wynika z danych ZUS w przedsiębiorstwach województwa podlaskiego pracę znaleźli także obcokrajowcy z bardziej odległych, często egzotycznych krajów takich jak np. Indonezja (700 osób), Nepal (336 osób), Indie (212 osób), Zimbabwe (55 osób).

W Polsce do ubezpieczeń ZUS (w tym samym okresie) zostało zgłoszonych było ponad 1,1 mln cudzoziemców. Od początku roku przybyło ich prawie 48,5 tys. Niezmiennie od lat najliczniejszą grupa obcokrajowców, którzy pracują w Polsce są obywatele Ukrainy: - Na koniec września było ich ponad 753 tys. Inne liczne narodowości, które znajdują legalne zatrudnienie w polskich firmach to Białorusini (126,3 tys. osób) oraz Gruzini (27 tys. osób) - dodaje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Obcokrajowcy receptą na brak rąk do pracy

- Zatrudniamy cudzoziemców, głównie z Białorusi i Ukrainy, bo brakuje rąk do pracy. Moja firm też zatrudnia kilku obcokrajowców, ale u naszych podwykonawców pracuje (jako murarze, tynkarze, itp.) ich dużo więcej. Oni przyjeżdżają do nas w celach zarobkowych i to zatrudnienie jest im potrzebne. A to, że obcokrajowcy wypełniają lukę na podlaskim rynku pracy pomaga firmom prowadzić działalność - mówi Antoni Piekut, prezes Yuniversalu Podlaskiego.

Większość cudzoziemców (aż 59,4 proc.), którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym, to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo prowadzą własną firmę, albo pracują na umowie zleceniu czy też na podstawie innych umów cywilnoprawnych, od których trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne.

Czytaj również:

Co ciekawe, od początku roku znacząco przybyło cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Pod koniec grudnia 2022 roku było ich 29,7 tys., a teraz - czyli w końcu września - 46 tys. osób.

Własna działalność rzadko, ale więcej

Także w Podlaskiem największą grupę wśród ubezpieczonych cudzoziemców stanowią pracownicy, których jest 17,8 tys.
Na zarejestrowanie działalności gospodarczej (do końca września) w województwie podlaskim zdecydowało się prawie 1,3 tys. przedsiębiorców z obcym paszportem (w 2022 roku - prawie 850).

Najczęściej prowadzenie własnych firm wybierali obywatele Białorusi (898 osób), a potem Ukrainy (138 osób), Litwy (29 osób), Rosji (27 osób) i Armenii (15 osób).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny