Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę odbyły się wybory do rad powiatowych izb rolniczych 2023. Kto i jak mógł zagłosować?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Od chwili rozpoczęcia głosowania do chwili jego zakończenia w lokalu wyborczym powinni być obecni: przewodniczący komisji lub jego zastępca oraz co najmniej dwaj członkowie komisji. Przed przystąpieniem do głosowania osoba uprawniona do głosowania okazuje komisji dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem stwierdzający jej tożsamość.
Od chwili rozpoczęcia głosowania do chwili jego zakończenia w lokalu wyborczym powinni być obecni: przewodniczący komisji lub jego zastępca oraz co najmniej dwaj członkowie komisji. Przed przystąpieniem do głosowania osoba uprawniona do głosowania okazuje komisji dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem stwierdzający jej tożsamość. Agata Wodzień-Nowak, canva
Rolnicy tworzą samorząd, którego przedstawicielstwo stanowią izby rolnicze składające się z rad powiatowych, izb wojewódzkich i centralnej Krajowej Rady Izb Rolniczych. W niedzielę 24 września odbyły się wybory 2023.

Spis treści

Samorząd rolniczy szykuje się do wyborów

Rolnicy mogli wybrać swoich przedstawicieli do rad powiatowych, a te następnie do izb wojewódzkich. Zgodnie z uchwałą 2/2023 Krajowej Rady Izb Rolniczych z 22 lutego 2023 r. w sprawie zarządzenia wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych, wybory do izb rolniczych VII kadencji odbędą się 24 września 2023 r.

Kto należy do samorządu rolniczego?Członkami samorządu rolniczego z mocy prawa są osoby fizyczne i prawne będące podatnikami podatku rolnego, podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający wkłady gruntowe w tych spółdzielniach, wyjaśnia Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Na czym polega działanie izb rolniczych w Polsce?

Izby interweniują w odpowiednich instytucjach rządowych, gdy rolnicy zgłaszają taką potrzebę. Postulują nowe regulacje, kalkulują koszty produkcji, monitorują rynek, wystawiają opinie, szkolą. Lista aktywności jest znacznie dłuższa, a podstawą prawną funkcjonowania samorządu rolniczego w Polsce jest Ustawa z 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (Dz.U. 2022 poz. 183 t.j.), która weszła w życie z dniem 5 kwietnia 1996 r.

Krajową reprezentacją wszystkich izb rolniczych w Polsce jest Krajowa Rada Izb Rolniczych. W skład KRIR wchodzą prezesi wojewódzkich izb rolniczych oraz po jednym delegacie z każdej izby wybranym przez walne zgromadzenie. Krajowa Rada, jak każda z wojewódzkich izb rolniczych, posiada osobowość prawną.

Samorząd rolniczy ma za zadanie działać na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentować interesy zrzeszonych w nim członków. Stąd zakłada się wpływ na kształtowanie polityki rolnej.

Ustawa o izbach rolniczych mówi o tym, że organy administracji rządowej mają obowiązek zasięgania opinii Krajowej Rady o projektach ustaw i aktów wykonawczych dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi oraz rynków rolnych.

Wybory do izb rolniczych 2023. Terminy i zasady

4 września minął termin na zgłaszanie i rejestrowanie kandydatów na członków rad powiatowych izby rolniczej do komisji okręgowych, a także termin na dostarczenie komisji okręgowej lub komisji obwodowej spisu członków izby rolniczej uprawnionych do udziału w głosowaniu w wyborach do rad powiatowych izby rolniczej. Do 8 września jest jeszcze możliwe zgłaszanie kandydatów w dodatkowym naborze.

Wybory do rad powiatowych izby rolniczej przeprowadzają:

  • komisja wojewódzka, w liczbie 11 osób;
  • komisje okręgowe, w liczbie 5-7 osób;
  • komisje obwodowe, w liczbie 5-7 osób, w wypadku podziału okręgu na obwody głosowania.

W komisji wojewódzkiej, okręgowej, obwodowej nie mogą zasiadać kandydaci na członków rad powiatowych izby rolniczej. Kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym. Głosowanie odbędzie się 24 września od godz. 8 do 18.

Na karcie do głosowania osoba uprawniona do głosowania oddaje głos na jednego kandydata w okręgu jednomandatowym lub na nie więcej niż dwóch kandydatów w okręgu dwumandatowym, stawiając znak "x" w kratce z prawej strony obok nazwiska kandydata, na którego głosuje.

Najpóźniej do 15 października terminarz przewiduje zwołanie przez zarząd izby rolniczej pierwszych posiedzeń rad powiatowych tej izby.

Wyboru przewodniczącego rady powiatowej izby rolniczej oraz delegata na walne zgromadzenie tej izby dokonuje się odrębnie w głosowaniu tajnym na pierwszym posiedzeniu rady powiatowej izby rolniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W niedzielę odbyły się wybory do rad powiatowych izb rolniczych 2023. Kto i jak mógł zagłosować? - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny