Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Cerkwi Prawosławnej trwa pierwszy tydzień Wielkiego Postu poprzedzającego Wielkanoc

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
7 marca w kościołach obrządku wschodniego rozpoczął się Wielki Post poprzedzający Święto Zmartwychwstania Chrystusowego. Dla chrześcijan, zarówno tych z zachodu jak i wschodu, jest to najważniejsze święto

Post w Kościele prawosławnym zaczyna się w poniedziałek i trwa, prawie 7 tygodni, do Wielkiej Soboty. Poprzedza go Niedziela Przebaczenia Win (Niedziela Seropustna), w którą podczas wieczornych nabożeństw odbywają się już wielkopostne modlitwy.

Podczas pierwszych czterech dni w cerkwiach czytany jest fragmentami Wielki Kanon Pokutny św. Andrzeja z Krety. Twórca modlitewnego poematu urodził się w Damaszku w połowie VII w. r. w rodzinie pobożnych chrześcijan.

Jak przekazują świadectwa do siedmiu lat przyszły święty był niemową. Pierwsze słowa zaczął wypowiadać po przystąpieniu do pierwszej komunii świętej.

Post to czas dogłębnej skruchy i oczyszczenia od naszych przyzwyczajeń i namiętności, a kanon św. Andrzeja ma na celu ożywić dusze, odkrywając wielopłaszczyznowość i złożoność grzechu, któremu tak mocno podlega człowiek. Składa się on z 250 troparionów nawołujących do pokuty, człowiek wzywany jest do otrząśnięcia się z grzechu, na wezwanie:

Zmiłuj się nada mną, Boże zmiłuj się nade mną

- wierni bija pokłony.

W świątyni panuje podniosła atmosfera, a duchowny modli się na środku cerkwi ze świecą w dłoni i razem z wiernymi bije pokłony. Po czterech dniach nabożeństw pokutnych, w piątek odbywa się liturgia uprzednio poświęconych darów z obrzędem poświęcenia koliwa.

Koliwo to wyjątkowa potrawa, która towarzyszy również prawosławnym modlitwom za zmarłych – w tym na pogrzebach. Jest ona zupełnie postna (pszenica, orzechy i miód; ze względu na regionalność koliwo może posiadać nieco inne składniki). Nabożeństwo to jest poświęcone cudowi, który dokonał się za sprawą świętego męczennika - Teodora Tyrona (rycerza).

Pierwsza niedziela Wielkiego Postu to święto Triumfu Ortodoksji, ustanowione w 842 r. na pamiątkę zwycięstwa nad ikonoklazmem (zakaz czczenia ikon, które były wtedy niszczone na masową skalę) i przywrócenia kultu ikon w Cerkwi Prawosławnej. Tego dnia w świątyniach na środku wystawiane są ikony Chrystusa i Matki Bożej, wspomina się również Ojców Kościoła i wszystkich obrońców wiary.

od 16 lat

Wielkopostne nabożeństwa prawosławne są mniej uroczyste, świątynie są słabo oświetlone, kapłani noszą ciemne szaty. Większość modlitw i hymnów jest czytana, zaś wierni częściej klęczą i czynią pokłony. Wielkie Kanon Pokutny w czwartek piątego tygodnia czytany jest w całości. Prawosławna Pascha w tym roku przypada na 24 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny