Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku powstanie Centrum Usług na rzecz Osób z Autyzmem. Objętych opieką zostanie 80 osób z terenu gmin BOF

oprac. agsa
Placówka powstanie w Białymstoku i otoczy opieką 80 osób z terenu gmin Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). 27 października umowę na dofinansowanie tego przedsięwzięcia z funduszy europejskich podpisali wicemarszałek Marek Olbryś oraz Karolina Bajer i Marcin Kruhlej z białostockiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu (KTA).
Placówka powstanie w Białymstoku i otoczy opieką 80 osób z terenu gmin Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). 27 października umowę na dofinansowanie tego przedsięwzięcia z funduszy europejskich podpisali wicemarszałek Marek Olbryś oraz Karolina Bajer i Marcin Kruhlej z białostockiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu (KTA). fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Centrum Usług na rzecz Osób z Autyzmem powstanie w Białymstoku i otoczy opieką 80 osób z terenu gmin Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). Blisko milion złotych na ten cel przekazał zarząd województwa.

– Dla nas, jako samorządu województwa, to ważny dzień. Możemy wspomóc działalność stowarzyszenia, które służy pomocą potrzebującym. Wielki ukłon w jego stronę, w stronę ludzi, którzy chcą działać dla drugiego człowieka – powiedział Marek Olbryś. – Liczę, że dzięki realizacji tego projektu osoby z autyzmem poczują się ważne dla naszego społeczeństwa, dla województwa podlaskiego. A tego chcemy, aby wiedziały, że są ważne, że są potrzebne. Zasługują na uwagę i wsparcie.

Rusza rekrutacja
Marcin Kruhlej, wiceprezes białostockiego oddziału KTA, podkreślił, że to nie pierwszy raz, gdy samorząd województwa wspiera ludzi ze spectrum autyzmu.

– Już teraz chciałbym zaprosić wszystkie rodziny i osoby zainteresowane skorzystaniem z tego wsparcia, aby weszły na naszą stronę internetową, ponieważ rozpoczynamy właśnie rekrutację do działań zaplanowanych w projekcie – zachęcił wiceprezes.

Udział w nim mogą wziąć osoby z terenu BOF, czyli z Białegostoku, Choroszczy, Juchnowca Kościelnego, Turośni Kościelnej, Łap, Wasilkowa, Dobrzyniewa Dużego, Czarnej Białostockiej, Zabłudowa i Supraśla. Warunkiem jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego.

Pomoc w codziennym życiu
A w ramach projektu zaplanowano m.in. adaptację pomieszczeń na cele centrum oraz zakup odpowiedniego wyposażenia. Sfinansowane zostaną także usługi asystenckie dla osób z autyzmem – wsparcie w codziennych czynnościach, w dotarciu m.in. do lekarza, miejsc publicznych (i asystowanie w tych miejscach), do pracy czy szkoły. Podopieczni wezmą również udział w zajęciach terapeutycznych, m.in. terapii pedagogicznej, behawioralnej, fizjoterapii. Z kolei opiekunowie będą uczestniczyć w specjalnych warsztatach – „Rodzinne autonomie samodzielności”.

Przygotowane zostaną również mieszkania – wytchnieniowe i wspomagane. W każdym z nich przeprowadzone zostaną remonty i kupione odpowiednie wyposażenie. W pierwszym z nich zapewniona zostanie opieka osobom, których opiekunowie potrzebują odpoczynku. Natomiast drugie przygotuje osoby w nim przebywające (pod opieką specjalistów) do prowadzenia samodzielnego życia.

– Naszym zadaniem jest prowadzenie mieszkania wytchnieniowego. Obecnie jesteśmy na etapie remontu lokalu, który przeznaczyła na ten cel osoba prywatna – poinformowała Ewa Ciesłowska, prezes Fundacji Przystanek Autyzm.

Projekt będzie realizowany do końca 2023 r. Jego koszt to ponad milion złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny