MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UwB i Politechnika Białostocka przeciw białaczce. Akcja prozdrowotna na uczelniach

(luk)
Białostoccy studenci przeciw białaczce. Akcja prozdrowotna na uczelniach
Białostoccy studenci przeciw białaczce. Akcja prozdrowotna na uczelniach archiwum
Na białostockich uniwersytetach oraz politechnice będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Karolina Bierć-Górna żyje dzięki temu, że dwukrotnie dostała szpik od obcej osoby. Ula Walesiuk oddała komórki macierzyste potrzebującemu. Dziewczyny są białostockimi studentkami. Własnym przykładem zachęcają teraz innych do rejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku. Najbliższa akcja, którą organizują wspólnie z Fundacją DKMS Polska, odbędzie się w przyszłym tygodniu na trzech białostockich uczelniach.

Karolina miała 15 lat, gdy dowiedziała się, że ma anemię plastyczną. Wkrótce okazało się, że potrzebny jej będzie przeszczep szpiku. Dzisiaj jest po dwóch przeszczepach (pierwszy został odrzucony). - Od ostatniego zabiegu minęły ponad dwa lata i w miarę normalnie zaczynam żyć - przyznaje Karolina.

Jest to możliwe tylko dzięki temu, że znaleźli się dla niej odpowiedni dawcy, co nie jest łatwe.

Dawcą już raz została Urszula Walesiuk. Niecałe trzy lata temu, surfując po internecie natrafiła na informacje o poszukiwaniu dawcy szpiku dla Nergala, wokalisty zespołu Behemoth. Postanowiła zarejestrować się w bazie. Kilka miesięcy później dostała telefon z fundacji DKMS Polska. Okazało się, że Ula może komuś uratować życie. Przeszła zabieg pobrania komórek macierzystych z krwi. Wszystko trwało 4 godziny.

- Mogłam w tym czasie oglądać na laptopie filmy czy rozmawiać z tatą, który mi towarzyszył. Cały czas miałam doskonałą opiekę. Nic mnie nie bolało. Po pobraniu komórek dostałam dawki potasu, żelaza i wapna - wspomina Ula.

Dziewczyny już kilkukrotnie organizowały w Białymstoku akcje pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku. Najbliższa okazja do rejestracji już 17 i 18 kwietnia w ramach ogólnopolskiej akcji "Studenci wspólnie przeciw białaczce". Na Politechnice Białostockiej rejestracja będzie odbywała się przez wypełnienie formularza i pobranie 4 ml krwi, z kolei na Uniwersytecie w Białymstoku i Uniwersytecie Medycznym odbędzie się tzw. pałeczkowa rejestracja dawców, czyli przez uzupełnienie formularza i pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Aby zarejestrować się trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości.

Aby zachęcić młodych ludzi do rejestracji, lokalni organizatorzy zapraszają już w środę o godz. 20 na koncert charytatywny w klubie ROCKOCO przy ul. Legionowej 14/16. Wystąpią Fabuła, Maxim, Blaze/Hz, Raport oraz Iwan/Adea'n/Radzias i DJ Fejm +DJ Garfield. Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany fundacji DKMS Polska na badania rejestrowanych potencjalnych dawców.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny